Radnica má plán, ako získať investorov do schátraných starých budov
AKTUALITY - Trnava | 13.8.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek
TRNAVA – Pamiatkovo chránené budovy v centrálnej mestskej zóne sa radnici už roky nedarí predať. Záujem o ne nie je aj napriek zníženiu cien.
O osude Prachárne rozhodne septembrové zastupiteľstvo. Foto: autor
V utorok zasadala mestská rada a zdá sa, že primátor s poslancami našli konečné riešenie. „Dohodli sme sa na novom modeli, pri ktorom by sme investorom ponúkli domy do výpožičky s tým, že približne do dvoch rokov ich zrekonštruujú. Reálne náklady, ktorých suma bude vopred dohodnutá, by si odbývali. Po uplynutí tejto doby by mal investor prednostné právo odkúpiť nehnuteľnosť za cenu znaleckého posudku domu pred rekonštrukciou,“ vysvetlil zámer Mesta viceprimátor Bystrík Stanko. Ako dodal, model treba ešte zosúladiť s legislatívou a nechať schváli zastupiteľstvom.
To by už po novom malo v septembri rozhodovať o osude historickej Prachárne. Záujem investovať do nej a oživiť ju má Trnavčan Jozef Svátek. Či sa ale do rozsiahlej a finančne náročnej rekonštrukcie pustí, rozhodnutý stopercentne ešte nie je. „Čakám na konkrétne podmienky, potom uvidím,“ uviedol pre Trnavský hlas. „Na ťahu je Mesto, jemu by malo záležať, aby budova ďalej nechátrala. Keď som ju chcel zobrať do nájmu po rekonštrukcii v 90. rokoch, radšej ju dali podnikateľovi z Topoľčian. Čo sa s ňou stalo, vidí každý. Aj teraz sa na mňa pozerajú, ako keby som chcel mestu niečo vziať. Pritom podnikaniu v gastronómii dnes ruže nekvitnú.“
Okrem Prachárne chce radnica takto ponúknuť aj domy na Štefánikovej a Halenárskej ulici i Trojičnom námestí. „Peniaze na opravy v rozpočte nemáme, no nechceme, aby tieto budovy špatili centrum. Aj keby ich chcel investor hneď kúpiť, musí garantovať, že ich v záväznom termíne opraví,“ dodal Bystrík Stanko.