Trnavské rybníky
reklama

Svätí, na ktorých zlodeji kašlú

RELAX - Reportáže | 14.8.2011, 00.00, Vladimír Kampf

Väčšina sôch je jednoducho odliata z betónu. Keby boli z niečoho vzácnejšieho, už by nám dávno boli ukradnutí. :-) Tak ako zlodeji odniesli trebárs medené strechy z kaplniek nad obcami.

Svätí, na ktorých zlodeji kašlú

Svätý Vendelín na ceste z Bohuníc na Malženice.

reklama

 

Odhadujem, že ich často odlievali podľa predlohy, ktorú v minulosti ktosi odkiaľsi priniesol. Ktovie, ako sa svätí za dedinou „kamarátia“ so zlodejmi? Aká je vlastne ich hodnota? Žiadneho špecializovaného „svätozadedinológa“ som nenašil. S identifikovaním sôch mi pomohol Mons. ThLic. Vendelín Pleva, riaditeľ Spolku sv. Vojtecha v Trnave.
„V Maďarsku nenájdete svätých za dedinou preto, lebo tam prevláda kalvinizmus a protestantizmus, ktorý svätých neuznáva,“ vysvetľuje riaditeľ. „V Česku je skoro všade ich najobľúbenejší svätý Ján Nepomucký. Aj tam však cítiť vplyv husitizmu a protestantizmu. Svätí ubudli.“
Slovensko väčšinou zostalo verné klasickým kresťanským hodnotám a modernizácia ho zväčša obchádzala. Svätí za dedinou boli v agrárnej krajine dôležitou zastávkou ľudí na modlitbu a meditáciu či poďakovanie. „Preto je často pri cestách svätý Vendelín, patrón pastierov a dobytka.“


Sv. Vendelín
Narodil sa údajne ako syn škótskeho kráľa, ktorého vychovával arcibiskup. Dvadsaťročný odišiel na púť do Ríma. Cestou späť sa rozhodol, že bude pásť ovce. Po zázračných skutkoch mu šľachtic, u ktorého pracoval, postavil pustovňu, aby sa mohol nerušene venovať modlitbám. Neskôr sa stal opátom v sárskom benediktínskom kláštore v Tholey. Zomrel v roku 617 vo svojej cele, v ktorej ho aj pochovali. Nad ňou neskôr postavili kaplnku.


Svetlo do chrbta
Slovné upozornenie zaseknutého človeka Nestoj tu ako svätý za dedinou pomaly upadá do zabudnutia. Opustený, akoby nechápavý jedinec. Ako osamelá socha kdesi pri ceste.
Niektorí svätí spoza dediny sa časom dostali medzi ľudí do rozrastajúcich sa obcí. Takto sa pošťastilo svätému Jánovi Nepomuckému v Trstíne či v Šterusoch. V Šterusoch však Svätá Trojica stále trčí opustená pri družstve.
Zaujímavá je cesta z Malženíc na Trnavu. Lemujú ju dvaja Nepomuckí. Sú jednými z mála svätých za dedinou, ktorí sa pozerajú na sever a slnko im väčšinu dňa svieti do chrbta.

reklama


Sv. Ján Nepomucký
Je kopa dohadov, či vôbec nejaký Ján z Pomuku existoval. Niektorí tvrdia, že by to mohol byť doktor práv Johanna von Pomuk, úžerník a intrigán... Ktovie. Legenda však hovorí: Ján z Pomuku sa narodil okolo roku 1340 v dedine, ktorá patrila neďalekému cisterciánskemu kláštoru pod Zelenou Horou. V mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál domček, kde sa narodil. Od roku 1369 pôsobil ako verejný notár v Prahe a od roku 1380 bol oltárnikom v Chráme sv. Víta. Neskôr sa stal kanonikom vyšehradskej kapituly a generálnym vikárom pražského arcibiskupa vo veciach duchovných. Zomrel 20. marca 1393 počas mučenia a následne jeho telo zhodili z Karlovho mosta do Vltavy. Prečo ho umučili, tiež nie je celkom jasné. Mohlo to byť pre vtedajšie mocenské rozpory cirkvi, ale aj preto, že kritizoval samého kráľa a nechcel mu vyzradiť spovedné tajomstvo kráľovnej, ktorej mal byť spovedníkom.


Netradične drevená
Objavil som aj akúsi miestnu módu v zobrazovaní svätých. V našom regióne sú oblasti, kde len niekoľko kilometrov od seba stoja tí istí svätí. Cestu v smere Chtelnica, Dolný Lopašov, Šterusy, Vrbové strážia štyri dvojice, teda vlastne trojice. Sväté. Otec, syn a medzi nimi holubica symbolizujúca Ducha Svätého. V Dolnom Lopašove je súčasná trojička pri cintoríne netradične drevená. Medzi Hornými a Dolnými Orešanmi stojí vo viniciach sv. Urban.


Sv. Urban
Patrón vinohradníkov a krčmárov bol 17. pápežom v období pontifikátu v rokoch 222 – 230. Stal sa ním, keď bol zavraždený cisár Heliogabalus, po ktorom vládol Alexander Severus. Hovorí sa, že priviedol veľa pohanov do kresťanskej cirkvi a že umrel mučeníckou smrťou. Počas jeho pontifikátu pokračovali
útoky protipápeža Hyppolita.


Iní svätí
Okrem svätých za dedinou zdobia okraje ciest aj kríže, kaplnky a sem-tam aj nejaká Panna Mária. V dedinách stoja sväté rodiny, svätý Florián bdie nad hasičmi a plameňmi, občas môže pozornejší okoloidúci zazrieť aj nejaké iného svätého. Vo Veľkých Kostoľanoch stojí na križovatke za mostom sv. Jozef. V jeho prípade je však ťažko určiť, či je, alebo bol za dedinou. Rozhodne však stál na výpadovke. Kuriózna je dvojica vedľa kruhového objazdu pri automobilke smerom na Zavar. Mons. Pleva svätcov identifikoval ako apoštolov Filipa a Jakuba, ktorí ohlasovali evanjelium v Malej Ázii. Jakub mal pri mene označenie Spravodlivý. Ich hroby sú v Chráme dvanástich apoštolov v Ríme.  

 

Svätý Jozef z Veľkých Kostolian.

 

Svätý Vendelín v Hrnčiarovciach nad Parnou.

 

Svätý Vendelín z Lošonca.

 

Svätá Trojica nad Chtelnicou.

 

Ján Nepomucký (I) na ceste z Malženíc do Trnavy.

 

Svätý Urban pri Horných Orešanoch.

 

Apoštoli Filip a Jakub cestou na Zavar.

Foto: Vladimír Kampf

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama