Výskum medzi Trnavčanmi: Namiesto skládok si ľudia želajú zhodnocovanie odpadov
AKTUALITY - Firmy | 12.5.2020, 07.01, reklamný článok
Väčšine obyvateľov okresu Trnava podľa výskumu prekážajú skládky, z odpadu chcú vyrábať teplo a elektrinu.

Vizuálizácia Centra cirkulárnej ekonomiky ewia. Zdroj: ewia
Výskumná agentúra AKO v prvej polovici apríla uskutočnila výskum verejnej mienky, ktorý sa týka nakladaniu s odpadmi. Názory zisťovala telefonicky a internetovou anketou medzi tristo respondentmi z okresu Trnava.
Z výsledkov vyplýva, že väčšine obyvateľov okresu Trnava prekážajú skládky a chcú, aby sa odpady zhodnocovali.
Podľa výskumu je celkovo 57,7 % obyvateľov okresu presvedčených, že skládky odpadu majú negatívny vplyv na životné prostredie a 47,2 % si myslí, že skládky majú negatívny dosah na zdravie ľudí.
Z odpovedí vyplýva, že ľudia majú v súvislosti so skládkami obavy o spodné vody, pôdu a ovzdušie. Ako riziko vnímajú, že obsahujú toxické a iné škodlivé látky.
Grafy: „Aký má podľa vás skládka odpadu vplyv na životné prostredie?“
Respondenti vo výskume AKO reagovali aj na otázku: „Chceli by ste, aby sa z komunálneho odpadu, ktorý vyprodukujete, namiesto jeho skládkovania vyrábala elektrická energia a teplo?“
Až 93,8 % reagovalo kladne. Proti využitiu odpadu na výrobu energie a tepla sa vyjadrilo iba 3,3 % opýtaných ľudí.
Grafy - „Aký má podľa vás skládka odpadu vplyv na zdravie obyvateľstva?“
Počas výskumu zaznela aj otázka: „Ako by ste reagovali, ak by sa v okolí vášho mesta alebo obce postavilo zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO)?“
Pozitívne sa k veci postavilo 86,3 % opýtaných, (45,9 % úplne pozitívne a 40,4 % skôr pozitívne) a 13,6 % negatívne (9,4 % skôr negatívne a 4,2 % úplne negatívne).
Výskum verejnej mienky sa realizoval na objednávku spoločnosti ewia, a. s., ktorá plánuje pri Trnave vybudovať centrum cirkulárnej ekonomiky (CCE) s integrovaným zariadením na energetické využitie odpadu (ZEVO) v hodnote približne 120 miliónov eur.
Inšpiráciou pre projekt hľadali v krajinách ako Fínsko, Švédsko či Rakúsko, ktoré sú lídrami v oblasti ekologického spracovania odpadu.
Grafy - „Chceli by ste, aby sa z komunálneho odpadu, ktorý vyprodukujete, namiesto jeho skládkovania vyrábala elektrická energia a teplo?“
Princíp cirkulárnej ekonomiky znamená, že všetok odpad sa zužitkuje. Z recyklovateľnej časti vyrobia druhotné suroviny pre oceliarsky, sklársky, papierenský, potravinársky či stavebný priemysel.
Ostatný odpad v ZEVO premenia na teplo a elektrickú energiu. Centrum bude slúžiť aj na enviromentálnu výchovu detí, ktorým umožnia v centrách školské exkurzie.
„Výsledky výskumu odrážajú názory ľudí na spracovanie odpadu. Viac ako 90 % považuje výrobu elektriny a tepla z odpadu za užitočné. Ešte dôležitejší je fakt, že v jednom prípade viac ako 82 % a v druhom viac ako 86 % opýtaných by na prítomnosť takéhoto zariadenia v okolí svojho mesta alebo obce reagovalo pozitívne. Jednoznačnosť odpovedí je zároveň dôkazom, že obyvatelia Trnavy či okolitých obcí majú v dnešnej dobe dostatok overiteľných informácií o spoľahlivo fungujúcich zariadeniach vo vyspelých európskych mestách, ako sú Viedeň, Kodaň či Zürich,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti ewia Marián Christenko.
Graf - „Ako by ste reagovali, ak by sa v okolí vášho mesta alebo obce postavilo zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO)?“
Spoločnosť ewia, a. s., založili koncom roka 2018. Jej stopercentným akcionárom je česko-slovenská finančná skupina Wood & Company. Ewia má celoslovenskú pôsobnosť a do jej portfólia patria aj spoločnosti skupiny KOSIT.
Vznik a existencia firmy sa viaže na spoločenskú požiadavku ekologického nakladania s odpadmi. Jej víziou je spoločnosť bez odpadov, pričom zhmotnením tejto vízie sú centrá cirkulárnej ekonomiky s integrovaným zariadením na energetické využitie odpadu.