Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Utorok 29. 9., meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím.Význam mien.

Folklórna skupina Verešvaran šíri tradície Červeníka

Vydané 12.5.2020 o 09.03, prispievatelia

Verešvaran, to je folklórzna skupina z okolia Červeníku. Ide o združenie mladých ľudí, ktorí udržujú tradície prostredníctvom tancu a spevu typickými pre oblasť Červeníka. V skupine spolu pôsobí 16 členov, kolektív momentálne vedie 25-ročný rodák z obce Samuel Kovarský.

Folklórna skupina Verešvaran šíri tradície Červeníka

Verešvaran šíri dobré meno Červeníka. Foto (3x): archív Verešvaranu


reklama

 

Kedy a ako vznikol Verešvaran?

- V roku 1965 založili Vladimír Vozárik spolu s Milanom Vozárikom folklórnu skupinu. Prvým pásmom bola tzv. „Verešvárska svadba“. Ide o predstavenia pozostávajúce z viacerých tancov a dialógov, ktoré sú typické pre určité obdobia v roku ako fašiangy, Vianoce alebo žatva.

 

Podujatia tohto typu realizujeme dodnes. Neskôr vedenie prevzal Milan Vančo, ktorý spracoval ďalšie pásma. V roku 1990 prevzali skupinu Peter Haljak, Ivan Kuzma a Jozef Hesko, ktorí spolu s manželmi Jánom a Zdenkou Štefankovými zostavili ďalšie tance.

 

Ako prebiehajú vaše skúšky?

- Nacvičujeme v kultúrnom dome a tréningy mávame raz až dvakrát do týždňa. Prispôsobujeme si ich podľa potreby. Keď nás čaká nejaké vystúpenie, tak trénujeme častejšie. Skúšky trvajú asi tri hodiny. Na začiatku máme vždy aspoň tridsať minútovú intenzívnu rozcvičku. Následne buď trénujeme tance na nasledujúce podujatie alebo sa učíme nové choreografie.

 

Aké akcie navštevujete?

- Najčastejšie vystupujeme na miestnych podujatiach, ako sú obecné zábavy, pochovávanie basy, tradičná Fašiangová zábava či Červenícke slávnosti spevu, hudby a tanca. Tieto slávnosti sú jednou z najväčších podujatí obce. Vtedy prídu aj iné súbory a skupiny.  Okrem vystúpení však aj začepčujeme nevesty na svadbách a robíme svadobné odobierky, čo tvorí veľkú časť našich akcií. Taktiež organizujeme tzv. Tanečné domy, teda metodické cvičenia. Takéto sústredenie sme mali v Červeníku alebo aj v Dolnom Kubíne.

 

Ktoré ocenenia zo súťaží by ste vypichli?

- Naposledy sme sa zúčastnili minulý rok v okresnej speváckej súťaže v Zavare, kde sme získali priamy postup na celoslovenskú spevácku súťaž Vidiečanova Habovka. Tam sme sa umiestnili v striebornom pásme. Okrem toho sme vystupovali na festivaloch ako Východná alebo Medzinárodný folklórny festival Myjava.

 

Podľa čoho si vyberáte členov? Mávate nábory?

- Nábory bývajú každý rok na prelome septembra a októbra. Prijatie do skupiny záleží od rytmu a sluchu človeka. Záujemca nemusí vedieť vykonávať obe aktivity súčasne, no aspoň jedna z nich je povinná. Výber členov je vekovo obmedzený. Deti mladšie ako 14 rokov majú možnosť vystupovať v detskom súbore Verešvaranček.

 

Verešvaran na nádvorí trnavskej radnice.

 

Koľko priemerne trvá novému členovi sa naučiť zostavu?

- Záleží, o akú choreografiu ide. Červenícke tance nie sú zložité. Práve naopak, sú svižné a zábavné. Nováčik je schopný sa ich naučiť v priebehu asi štyroch skúšok. Zložitejšie sú pásma, ktoré pozostávajú z viacerých tancov a dialógov. Tieto vystúpenia trénujeme aj tri mesiace dopredu.

 

Ako vznikol názov Verešvaran?

- V minulosti sa obec Červeník volala Verešvár. Z tohto názvu sa neskôr odvodili pomenovania všetkých tunajších hudobných skupín, ako je folklórny súbor Verešvaranček, folklórna skupina Verešvaran a dychová hudba Verešvaranka.

 

Do tajov folklóru zapájajú aj najmladšiu generáciu.

 

 

Aké sú vaše najbližšie plány?

- Keďže momentálne komplikuje život koronavírus, prišli sme o svadby a tiež pravidelné Červenícke slávnosti. Avšak v septembri by sme mali mať sústredenie spolu so súborom Verešvaranček v Starej Myjave. Pevne veríme, že situácia sa dovtedy zlepší a my sa ho budeme môcť zúčastniť.

 

Odkiaľ sa môžu o vás ľudia dozvedieť?

- Záujemcovia nás môžu nájsť na Facebooku ako Dedinská folklórna skupina Verešvaran alebo na instagrame ako dfsk.veresvaran. Propagujeme sa tiež prostredníctvom plagátov, ktoré vešiame po okolitých obciach.

 

VERONIKA CEPKOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Zomrel známy Trnavčan Peter Ondrejka

Zomrel známy Trnavčan Peter Ondrejka

Posledná rozlúčka s Petrom Ondrejkom sa uskutoční v stredu 30. septembra o 13:45 na Cintoríne na Kamennej... celý článok

Strelnica sa možno zo Štrkov premiestni mimo Trnavy, mesto ponúklo rozsiahle pozemky

Strelnica sa možno zo Štrkov premiestni mimo Trnavy, mesto ponúklo rozsiahle pozemky

V lokalite Štrky na severnom okraji Trnavy by po odsťahovaní Národného streleckého centra mohla vzniknúť oddychová... celý článok

Futbal, 4. liga: Hlohovec pokazil hody Jaslovským Bohuniciam, Boleráz prišiel doma o body

Futbal, 4. liga: Hlohovec pokazil hody Jaslovským Bohuniciam, Boleráz prišiel doma o body

Na čele tabuľky zostáva nováčik súťaže z Radimova, ktorý vyhral v Kvašove 4:1. celý článok

Mlyn Fiat Ducato Fiat Tanex El Gaučo 2020 Gašparík Danubius Gastro Plošina Grinaj Marell Bábence Remax

reklama

Aktuálne video

V Trnave po troch rokoch opäť horí areál sladovne Sessler

V Trnave po troch rokoch opäť horí areál sladovne Sessler

Oheň zasiahol aj novopostavenú časť objektu s pivnými kúpeľmi. pozrieť video

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2020 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda zmrazené ceny

reklama