Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Záhradka na sídlisku? Na Prednádraží funguje takýto projekt už štvrtý rok

RELAX - Kuriozity | 14.5.2020, 07.00, prispievatelia

Ľudia z panelákov si na malých záhonoch dokážu pre radosť dopestovať vlastné hlávkové šaláty, reďkovky, rajčiny, cukety, bylinky alebo kvety.

Záhradka na sídlisku? Na Prednádraží funguje takýto projekt už štvrtý rok

Keď Martinickí začínali záhradkárčiť, ich Tatiana bola ešte v kočíku. Dnes už pomáha pri okopávaní jahôd. Foto (3x): Pavol Machovič

reklama

 

Komunitná záhrada v areáli ZUŠ na Mozartovej ulici v Trnave robí radosť záhradkárom už štvrtý rok. O viac ako päťdesiat malých záhonov na predtým nevyužitom pozemku sa stará pomerne stabilná komunita nadšencov, za štyri roky sa ich vymenilo len asi päť.

 

Medzi tých, ktorí tu záhradkárčia od začiatku, patrí aj rodina Martinických. Keď začínali, ich dcérka Tatiana bola v kočíku. Dnes už vlastnoručne pomáha okopávať vysadené jahody a rajčiny.

 

Niektorí tu v týchto dňoch zberajú prvé hlávkové šaláty, ďalší ochutnávajú vlastné reďkovky alebo jahody. Iní si ešte nejaký čas počkajú na vlastné papriky, rajčiny či cukety, ďalší dali prednosť bylinkám aleno kvetom.

reklama

 

O fungovaní prvej trnavskej komunitnej záhrady nám viac povedal jeden z iniciátorov jej vzniku, mestský poslanec Matej Lančarič.

 

 

Kto a za akých podmienok môže získať políčka v komunitnej záhrade. Sú ešte nejaké voľné pre prípadných záujemcov?

- Drvivá väčšina pôvodných nájomcov má tendenciu hospodáriť na svojom políčku aj počas ďalších sezón a teda si políčko ponechávajú aj naďalej. Momentálne máme ešte nejaké voľné, záujemcovia môžu kontaktovať mňa (matej.lancaric@trnava.sk) alebo kolegu poslanca Andreja Farkaša (andrej.farkas@trnava.sk) Dohodneme si s nimi ďalší postup a pridelenie konkrétneho políčka, prenájom je bezplatný.

 

 

Kto sú záhradkári z komunitnej záhrady? Sú to len ľudia z okolia alebo aj z iných častí mesta?

- Nájomcovia sú prevažne obyvatelia z okolitých bytových domov z Prednádražia. Sú to ľudia rôznych vekových kategórií, sú medzi nimi seniori, ale o políčka sa vzorne starajú aj mladí ľudia, aj rodiny s deťmi.

 

Niekto už v týchto dňoch v komunitnej záhrade zberá prvé hlávkové šaláty, jahody alebo bylinky.

 

 

Stretli ste sa aj s problémami ako je vandalizmus alebo aj krádeže úrody?

- Riešili sme už problém s neoprávneným zabratím jedného políčka, ale jednu sezónu aj s krádežami. Páchateľka nám chodila kradnúť úrodu, našťastie bola prichytená a následne riešená políciou.

 

 

Existuje v tomto priestore aj komunitný život? Stretávajú sa záhradkári pri spoločných podujatiach?

- Počas uplynulých sezón sa konali v záhrade aj spoločné komunitné brigády, viackrát som tam robil aj prednášky pre verejnosť, napríklad v rámci podujatia Dni zdravia. Aktuálne sú tieto akcie z dôvodu pandémie ochorenia Covid-19 pozastavené. Záhradkári sa však medzi sebou poznajú, viacerí sa tam pravidelne stretávajú a vytvárajú spoločnú komunitu.

 

 

Aká je budúcnosť tejto prvej komunitnej záhrady v Trnave?

- Chceli by sme ju postupne zveľaďovať a dopĺňať o ďalšie vybavenie. Počas tejto sezóny by mal pribudnúť drevený altánok a ďalší sklad náradia.

 

Bylinky, zelenina, drobné ovocie – to je základ jednotlivých záhonov v prvej trnavskej komunitnej záhrade.

 

 

Prvá trnavská komunitná záhrada vznikla na mieste, ktoré v minulosti slúžilo na prvé pestovateľské pokusy žiakom vtedajšej základnej školy.

 

Po jej zrušení políčka v areáli bývalej školy na Mozartovej ulici v Trnave spustli. Vznik komunitnej záhrady iniciovalo občianske združenie Trnavská alternatíva.sk, peniaze na štart získalo z grantového programu Zelené oázy 2016.

 

(pm)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama