Na trnavské Prednádražie umiestnili ďalšie včelie úle
AKTUALITY - Trnava | 14.5.2020, 15.43, prispievatelia
Mestskú včelnicu obývajú včelie rodiny plemena Kranská rakúskej línie Sklenár. Vyhovuje im nadmorská výška Trnavy, okrem toho sú málo agresívne a teda málo bodavé.

Úle umiestnili do Botanickej záhrady. Foto: mm
K sekvojovcom mamutím, cédrom himalajským a ďalším atraktívnym stromom v bývalej botanickej záhrade na sídlisku Prednádražie v Trnave pribudli v týchto dňoch včely.
Včelie úle tu umiestnil Martin Michalík, ktorý uspel v participatívnom rozpočte mesta so svojím projektom orientovaným na mestské včely.
Jeho cieľom je šíriť informácie o včelách a včelárstve hlavne medzi deťmi a mládežou, aktuálne ho však v tejto aktivite pribrzdili opatrenia proti šíreniu koronavírusu.
„Mestská včelnica pozostáva z nadstavkových úľov B10 so včelími rodinami plemena Kranská rakúskej línie Sklenár. Táto línia je šľachtená pre nadmorskú výšku, v akej sa nachádza aj Trnava, a súčasne má výbornú schopnosť produkcie medu a vosku. Je málo bodavá a ľahko ovládateľná, čo znamená, že má nízky sklon k rojivosti. Začiatkom mája do včelnice pribudol piaty úľ, čím sa počet rodín ustálil a zodpovedá vytvoreným podmienkam chovu,“ priblížil trnavské mestské včely Michalík.
Bývalá botanická záhrada na Botanickej ulici s viac ako hektárovou rozlohou podľa neho spĺňa všetky podmienky pre úspešné a bezpečné mestské včelárenie.
„Plocha záhrady je pomerne rozsiahla, je plná rôznych kvitnúcich a pre včely zaujímavých stromov a kríkov, a je v nej aj ideálne zákutie pre umiestnenie včelích úľov,“ priblížil prostredie včelár Michalík.
Na trnavskom Prednádraží je to už druhá včelnica, ktorú tu umiestnil. Prvú, na Mozartovej ulici, obývajú „župné“ včely, pretože grant, takisto z participatívneho rozpočtu, poskytol Trnavský samosprávny kraj.
Botanickú záhradu založila v roku 1967 Pedagogická fakulta Univerzity Komenského, ktorá v tom čase sídlila v Trnave.
Po presťahovaní fakulty do Bratislavy záhrada od roku 1986 len chátrala a hrozil jej úplný zánik.
Z iniciatívy terajšej prodekanky Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave Kristíny Gerulovej ju zachránili strojári, ktorí spolu s ďalšími dobrovoľníkmi v rokoch 2007 až 2013 odpracovali na pozemku približne päťtisíc hodín.
Záhrada je dnes udržiavaná a od apríla do októbra sprístupnená pre verejnosť.
Momentálne však návštevníci do nej nemôžu, opäť ju otvoria, až keď pominú všetky preventívne opatrenia, ktoré boli prijaté v súvislosti s koronavírusom.
SITA