Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Ako si usporiadať záhradu ako záhradný architekt?

SERVIS - Dom a záhrada | 20.5.2020, 10.30, inzercia

Teplé letné dni sa neodvratne blížia a nám neostáva nič iné len zapracovať na príprave terasy a záhrady. Obe sú totiž ideálnym miestom pre odpočinok, ktorý si domácnosti nedokážu vynachváliť. Čo by na záhrade nemalo chýbať? A aké kúsky by vám odporučil aj záhradný architekt? Povieme vám v článku.

Ako si usporiadať záhradu ako záhradný architekt?

Foto: Rene Asmussen, pixabay.com


Zvážte, čo od záhrady očakávate

Aké požiadavky kladiete na svoju záhradu? Budete na nej relaxovať, čítať, grilovať? Možno sa chystáte tu a tam usporiadať záhradnú párty.

 

Plánujete do zahrady zakomponovať aj detský kútik? Chcete pestovať bylinky alebo zeleninu? V prvom rade si musíte zodpovedať základné otázky a následne sa môžete pustiť do zariaďovania a kúpy záhradného nábytku.

 

Ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje rozloženie vašej záhrady, je tiež čas, ktorý v nej chcete stráviť.

 

Pokiaľ sa plánujete venovať záhradkárčeniu a zaradiť ho medzi svoje záľuby, spíšte si zoznam kvetov, rastlín aj zeleniny, pre ktorú v záhrade nájdete miesto.

 

V prípade, že máte skôr aktívny život a na starostlivosť o záhradu vám neostáva čas, presmerujte svoju pozornosť na plochu určenú na relax.

 


Rozdeľte si priestor

Každá záhrada by mala mať rozdelený priestor. Oblasti na relax, grilovanie, detské hry či pestovanie rastlín. Keď si plochu rozdelíte, bude pre vás jednoduchšie vybrať vhodný záhradný nábytok do každej zo zón.

 

Zóny môžete oddeliť aj vizuálne pomocou kameňov, tehál či provizórneho plota. Medze vám kladie iba vlastná predstavivosť.

 


A čo záhradný nábytok?

Z hľadiska materiálu môžete siahnuť po drevenom, kovovom alebo plastovom nábytku. Oba druhy majú svoje prednosti.

 

Obľúbený je napríklad dizajnový záhradný nábytok z tropického dreva, alebo z agátového dreva.

 

Zaujímavý variant tvorí aj ratanový nábytok, ktorý záhrade dodá vidiecky štýl. Drevený nábytok je autentický a mení atmosféru v záhrade. 

 

Praktickým variantom je kovový nábytok, najmä vďaka svojej dlhej životnosti a odolnosti. Ten ale musíte doplniť o textilné kúsky. 

 

No a pre tých, ktorí záhradný nábytok až tak neriešia, a cena je pre nich primárnym kritériom, je k dispozícii plastový záhradný nábytok, ktorý dnes nájdete v zaujímavých dizajnových prevedeniach.

 


Aké kúsky by vám na záhrade nemali chýbať?

Posedenie

Posedenie zahŕňa stôl a stoličky. Veľkosť stola voľte nielen podľa počtu členov rodiny, no tiež podľa toho, či plánujete na záhrade usporadúvať akcie pre priateľov. Tak, aby ste na nej mali dostatok miesta.

 

Pri zariaďovaní nezabúdajte ani na stoličky alebo kreslá. Ideálnou voľbou je vybrať kúsky z ľahkého materiálu. Tak, aby boli stoličky ľahko prenosné a tiež skladovateľné. Staviť môžete aj na lavicu, ktorá dodá celej zóne na posedenie vidiecky vzhľad.


Gril 

Gril je kúsok, ktorému by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Mal by mať svoje špeciálne miesto - blízko vody, aby ste sa vyhli nehodám. Nestavajte ho ani blízko drevenému nábytku.


Miesto na opaľovanie

Pokiaľ sa v lete radi slníte, myslite tiež na opaľovaciu zónu. Tá by mala byť vybavená pohodlným lehátkom a slnečníkom, ktorý vás ochráni pred najhorším slnkom. 


Zóna

Miesto na oddych vybavte napríklad záhradnou hojdačkou alebo hojdacou sieťou, v ktorej môžete relaxovať nielen vy, ale taktiež vaše ratolesti.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda
reklama