Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Nedeľa 25. 10., meniny má Aurel, zajtra Demeter.Význam mien.

Spartakovec Karol Kohúcik by oslavoval 95 rokov

Vydané 25.6.2020 o 07.39, prispievatelia

Predchodcom trnavského Spartaka bol v štyridsiatych rokoch minulého storočia TŠS, teda Trnavský športový spolok. Pod touto hlavičkou odohrali Trnavčania nielen päť ročníkov slovenskej ligy, ale začali svoje účinkovanie aj v československej lige v roku 1945.

Spartakovec Karol Kohúcik by oslavoval 95 rokov

 

Farby mužstva zo slovenského Ríma v tom čase zastupovali brankár Štajer a hráči Benedikovič, Jakubčík, Kohúcik, Križan, Malatinský, Marko, Papp, Pastucha, Podhorec, Stankovič a Tibenský. A práve jeden z tejto silnej hráčskej skupiny, trnavský rodák Karol Kohúcik, by sa bol vo štvrtok 25. júna 2020 dožil 95 rokov.


reklama

 

Patril do povestnej trnavskej dorasteneckej liahne a po skončení vojenčiny sa mu podarilo presadiť sa aj do silnej zostavy áčka.

 

Ligovú premiéru v trnavskom drese mal na jeseň 1947 v Plzni proti domácej Viktorii. Strelecky sa mu podarilo presadiť až na jar práve v domácej odvete proti tomuto svetoznámemu pivárskemu mestu.

 

Trnava zdolala Plzeň 5:2 (2:0) a dvadsaťdvaročný Karol Kohúcik strelil svoje prvé dva trnavské ligové góly. Ďalšie pridali Marko, Pastucha a Jakubčík. Bolo to v jeho siedmom zápase za TŠS.

Byt na Vodárni

reklama

 

V úvodnej sezóne 1947/48 odohral osem stretnutí a dal tri góly. Rešpekt na ihrisku a pozornosť publika si získal nielen hrou, ale aj hustou tmavou hrivou.

 

Hoci nevynikal takou postavou ako Podhorec, či Križan a bol skôr spolutvorca hry vtedajšieho trnavského útoku, neváhal zasiahnuť aj razantnejšie.

 

Žiaľ, práve pri jednom z takýchto nespočetných súbojov utrpel v roku 1948 zranenie kolena, kvôli ktorému na jeseň 1952 musel v najlepších futbalových rokoch, ako 27-ročný, skončiť s vrcholovým futbalom.

 

Najúspešnejším futbalovým obdobím Karola Kohúcika tak zostala jeseň 1948, ktorá sa hrala iba jednokolovo, pretože od jari čakala vtedajší československý futbal prvá z viacerých reorganizácií.

 

Karol odohral 11 z trinástich stretnutí a súperom strelil päť gólov. V roku 1949 sa už hralo systémom jar – jeseň a ten už taký úspešný nebol, keď po spomínanom zranení odohral len sedem stretnutí a dal 3 góly.

 

Nasledujúci rok, pred preradením Trnavy do nižšej súťaže, zohral dvanásť zápasov bez gólového efektu. Vynahradil si to však v roku 1952, keď nastúpil v 25 stretnutiach a strelil 4 góly.

 

Bola to pre Karola zároveň rozlúčková sezóna. Svoj posledný ligový duel v trnavskom drese zohral na jeseň 1952 proti celku Slovena Žilina.

 

Rozlúčka nebola vôbec veselá, veď Trnava prehrala 2:3 (2:2). V kronike futbalovej Trnavy má tak Karol Kohúcik zaevidovaný sumár 63 ligových zápasov a 15 strelených gólov.


Zaujímavosťou, ba dokonca určitou raritou bolo, že futbalovým vzorom Kohúcika bol jeho vlastný spoluhráč, menovec Karol Tibenský.

 

Táto skutočnosť veľmi veľa napovedá o štýle a spôsobe hry, ktorou sa Kohúcik prezentoval na ihrisku.

 

Vynikal technikou, tvorivosťou, dobrým pohybom, ale i nekompromisnosťou a využívaním každej príležitosti na ohrozenie súperovho brankára.

 

Jeho bývalí, dnes už nežijúci spoluhráči, obranca Štefan Slanina i nezabudnuteľný brankár Imrich Stacho, vždy vyzdvihovali veľmi pozitívne aj jeho ľudskú stránku.

 

Bol jedným z tých, čo držali mužstvo pokope aj za nepriaznivých okolností.


Tak ako zranenie zabránilo Kohúcikovi odohrať ďalšie ligové zápasy, prípadne streliť i ďalšie ligové góly, aj nekompromisná smrť (9. júla 2001) mu neumožnila dožiť sa okrúhlej osemdesiatky v kruhu svojej rodiny, priateľov a známych.

 

História a kronika trnavského futbalu však má vo svojich análoch navždy zapísané aj meno Karola Kohúcika a spomína na neho s úctou.


(mr)

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Farár v Šulekove chcel v noci slúžiť omšu a predávať kalendáre

Farár v Šulekove chcel v noci slúžiť omšu a predávať kalendáre

Po výzve primátora a návšteve polície si kňaz svoje plány rozmyslel. celý článok

Z lesoparku pri Kamenáči odstránia lavičky, mesto sa nedohodlo s vlastníkmi pozemkov

Z lesoparku pri Kamenáči odstránia lavičky, mesto sa nedohodlo s vlastníkmi pozemkov

Lesopark je v súkromnom vlastníctve. K dohode o predaji medzi mestom a vlastníkmi nedošlo, problémom je cena. celý článok

Jazierce

reklama

Fiat Ducato Fiat Tanex El Gaučo 2020 Benio Gašparík Danubius Gastro Plošina Grinaj Marell Bábence Remax

reklama

Aktuálne video

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2020 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda na elektrinu

reklama