Trnavskí poslanci zrušili Parku Janka Kráľa štatút chráneného obecného územia
AKTUALITY - Trnava | 30.6.2020, 17.15, prispievatelia
Mestské zastupiteľstvo v Trnave vyhlásilo park za chránené obecné územie v roku 2014, dnes poslanci prísnu ochranu parku zrušili.

Park Janka Kráľa prezývajú Trnavčania aj ako Staničný park. Foto: pm
Park Janka Kráľa v Trnave prišiel o štatút chráneného obecného územia, ktorý získal v roku 2014 ako jeden z prvých na Slovensku.
V parku nemohli z dôvodu prísnej ochrany pribúdať nové stavby, cestičky, chodníky, okrem toho v ňom začali platiť aj ďalšie obmedzenia.
Mestské zastupiteľstvo v Trnave dnes rozhodlo o zrušení všeobecne záväzného nariadenia, ktorým bol park vyhlásený za chránené obecné územie.
„Ochrana tohto územia nebude absolútne žiadnym spôsobom narušená, Park Janka Kráľa čaká v najbližších rokoch spojenie s Beethovenovým parkom, celkové rozšírenie a revitalizácia,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka.
Vedenie mesta navrhlo zrušenie štatútu chráneného obecného územia v prípade tohto parku z dôvodu nesúladu s vlani prijatým nariadením o územnom pláne mesta, ktorý umožňuje v parkoch výstavbu budov pre služby „na podporu rekreačných aktivít“.
Mestský poslanec Matej Lančarič organizoval proti zrušeniu štatútu chráneného obecného územia petíciu, ktorú podporilo viac ako 1 200 ľudí, mestské zastupiteľstvo však o nej v utorok nerokovalo.
Mesto Trnava už niekoľko rokov pripravuje komplexnú rekonštrukciu historického parku.
Vybraný je už aj víťazný krajinársko-architektonický návrh, ktorý ráta v parku napríklad s umiestnením dvoch nových kaviarní, pričom každá by mala mať 80 metrov štvorcových.
Návrh ráta aj s oddelením chodcov od cyklistov a celkovou modernizáciou územia.
Park Janka Kráľa je cenný ako historicky pôvodná plocha s bohatým zastúpením vysokých stromov.
Založili ho ešte v 19. storočí, jeho úlohou bolo oddeliť železničnú stanicu od mestskej štvrte "Špíglsál". Nachádzajú sa tu jedny z najstarších stromov a pravdepodobne aj najstaršia aleja v meste.
Celková rozloha parku je približne 8,5 hektára.
Samosprávy získali kompetenciu vyhlásiť významné lokality za obecné chránené územie v roku 2013.
SITA