Trnava si pripomína výročia dvoch čestných občanov
RELAX - Tí sú naši | 14.7.2020, 09.02, prispievatelia
Pripomíname si výročia dvoch nositeľov Čestného občianstva mesta Trnavy.

Dom s pamätnou tabuľou Teodora Tekela na Michalskej ulici pod hradbami v Trnave. Foto: Michaela Radványiová
reklama
Mesto Trnava udeľuje od roku 1996 špeciálne ocenenia, ktoré sú prejavom úcty významnej osobnosti alebo kolektívu za ich prínos v oblasti vedy, techniky, kultúry, športu a v oblasti spoločensko-politickej.
Tou najväčšou poctou okrem Ceny mesta a Uznania za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta je udelenie Čestného občianstva mesta Trnava.
A práve v týchto horúcich letných dňoch si pripomíname výročia dvoch významných trnavských osobností, dvoch čestných občanov Trnavy.
reklama
V utorok 14. júla uplynie 45 rokov od smrti akademického maliara, ilustrátora, básnika a člena františkánskej rehole, pátra Teodora Jozefa Tekela (1902-1975).
Rodáka z Ľubotíc, ktorý študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe u profesora Maxa Švabinského, zastihla v hlohoveckom kláštore smutne známa likvidácia kláštorov a rehoľníkov, tzv „Barbarská noc“, a po krátkom pobyte v internačných táboroch prišiel v roku 1950 do Trnavy.
Tu pôsobil až do svojej smrti ako rehoľný kňaz a napriek nepriaznivým podmienkam a neoficiálnemu zákazu vystavovať, naďalej tvoril.
Veľká časť jeho výtvarnej pozostalosti, skoro 3000 diel, sa po jeho smrti dostala do zbierok Galérie Jána Koniarka v Trnave.
Pamätná tabuľa.
Mesto Trnava udelilo v marci roka 2013 Teodorovi Tekelovi za jeho celoživotné dielo v oblasti výtvarného umenia Čestné občianstvo in memoriam.
Meno Teodora Tekela nesie aj jedna z ulíc mesta a jeho pamiatku pripomínajú dve pamätné tabule. Jedna vo Františkánskom kostole a druhá pri mestských hradbách na Michalskej ulici, na mieste, kde páter Tekel 25 rokov žil a tvoril.
V stredu 15. júla si zasa pripomenieme 25. výročie smrti ďalšieho umelca z Trnavy, filmového režiséra a publicistu Jozefa Režuchu (1929 - 1995), ktorému v marci 1997 bolo udelené Čestné občianstvo mesta Trnava in memoriam za jeho tvorivý prínos v oblasti slovenskej filmovej a televíznej tvorby.
Tento trnavský rodák bol s naším mestom zviazaný natoľko, že aj napriek svojej profesii pevne spojenej s Bratislavou, zostal Trnave verný po celý život.
Patril k tzv. vlakárom, ktorí denne dochádzali vlakom z Trnavy do Bratislavy a späť.
V Bratislave vyštudoval herectvo a od polovice päťdesiatych rokov začal tam pracovať v Slovenskom filme, kde v priebehu rokov vytvoril množstvo epizódnych úloh vo filmoch a napísal aj niekoľko scenárov.
Jozef Režucha v úlohe režiséra. Na svedomí má aj film Dosť dobrí chlapi. Fotokoláž: internet
No Režucha svoj talent uplatnil najmä ako režisér. Najprv spolupracoval ako asistent réžie s mnohými známými filmovými tvorcami na viac ako desiatich filmoch, vrátane dnes už kultového filmu Štyridsaťštyri.režiséra Paľa Bielika.
Neskôr, v 70. rokoch, ktoré sa považujú za jeho najtvorivejšie obdobie, stal sa samostatným režisérom a nakrútil desať celovečerných filmov.
Najväčší úspech z nich mal film Dosť dobrí chlapi, ktorý v roku 1972 získal významné ocenenie – Hlavnú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.
Jozef Režucha umrel 15. júla 1995 po ťažkej chorobe vo veku 66 rokov a podobne ako Teodor Tekel je pochovaný na Novom cintoríne na ulici Terézie Vansovej v Trnave.
PETER RADVÁNYI