Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky

reklama

Streda 21. 10., meniny má Uršuľa, zajtra Sergej.Význam mien.

Rozhovor: Pavel Hoftych ako tréner pookrial, Vladimíra Poóra pritiahol do Liberca

Vydané 16.7.2020 o 08.44, autor Ján Král

Bývalý tréner a manažér trnavského Spartaka Pavel Hoftych v úvode týždňa navštívil Trnavu. Príležitosť sme využili na debatu pre náš portál. Témou bol futbal, ako inak.

Rozhovor: Pavel Hoftych ako tréner pookrial, Vladimíra Poóra pritiahol do Liberca

Pavel Hoftych (vľavo) počas pondelkovej návštevy u Petra Moravčíka, bývalého vedúceho mužstva Spartaka a prezidenta Lokomotívy Trnava. Foto: Ján Král


reklama

 

Čo vás po čase znova priviedlo do Trnavy?
- Bol som navštíviť bývalého kolegu zo Spartaka Michala Pethöho a bývalého majiteľa klubu Vladimíra Poóra. V záverečnom kole sme s Libercom potvrdili víťazstvom 2:0 nad Mladou Boleslavou veľmi dobrú sezónu. Moja prvá cesta po ukončení ročníka viedla na Slovensko, keďže som tu nebol pre koronavírus pol roka.

 

Vladimír Poór sa stal jedným zo sponzorov Liberca. Môžete priblížiť túto spoluprácu?
- V jarnej časti bol jedným zo sponzorov klubu, teraz sa dohodla spolupráca na ďalšie dva roky. Spoločne sme sa dostali do finále pohára a skončili sme v tabuľke na piatom mieste, zahráme si predkolo Európskej ligy. S Vladimírom Poórom som takmer v dennom kontakte, vymieňame si informácie. Stretli sa s ním aj funkcionári Slovana Liberec, takže možno sa ešte spolupráca rozvinie ďalej.

 

Stiahli ste Vladimíra Poóra do Liberca, neťahá vás on späť do Trnavy? Neprišiel s tým, aby ste opäť vyskúšali futbal v slovenskom Ríme alebo inde na Slovensku?
- Ťahal ma späť, ale iba v zmysle: Pavel, dlho si tu nebol, kedy konečne prídeš? Je to len v ľudskej rovine, dnes už sa nebavíme o Spartaku. Hovoríme o futbale všeobecne, aj teraz som vyložene neprišiel pracovne, ale navštívil som Petra Moravčíka, ktorý mi robil vedúceho mužstva, stavil som sa v ŽOS-ke a valil som späť do Prahy. Mal som teraz naponáhlo, pripravujeme v Liberci mančaft na novú sezónu a je s tým mnoho práce.

Byt na Vodárni

reklama

 

Pred sezónou ste prikývli na ponuku pracovať ako tréner Liberca. Pookriali ste po rokoch, keď ste sa futbalu venovali ako manažér?
- Veľmi ma trénerčina baví, dokonca som schudol štyri kilogramy, keďže som vo väčšom pohybe. Mám skvelý realizačný tím. Mojimi asistentmi sú Pavel Medynský, ktorý bol mojou pravou rukou už v Bohemke a Miro Holeňák - jeden z rekordmanov v českej lige. Tiež sme spolu hrávali. Brankárov má na starosti Marek Čech, ktorý svojho času chytal aj za Spartak. Realizačný tím nie je len o mne. Samozrejme, určujem pravidlá, ale fungujeme kamarátsky, mimo práce sa veľa nasmejeme a ja som rád, že som opäť v hre a predsa len z funkcionárčiny, kde musí byť človek vážnejší, som sa opäť vrátil na ihrisko.

 

Sezóna Liberca sa nezačala ideálne, napokon však vyústila do solídnych výsledkov. Ako ju hodnotíte?
- Cieľom bolo, aby sme sa nenamotali do bojov o záchranu, aby sme vyprodukovali hráčov, z ktorých predaja dokáže Liberec zabezpečiť rozpočet a hrali futbal, aký bude baviť ľudí. Začiatok bol krkolomný. Preberal som mužstvo po Zsoltovi Hornyákovi, ktorý odišiel do Puskásovej akadémie.

 

Mančaft bol zvyknutý na veľké držanie lopty, málo inkasovali, ale zároveň strieľali málo gólov. Štýl hry sme chceli zmeniť na rýchle kontry a rýchly presun hry smerom dopredu. Podarilo sa nám to, nastrieľali sme viac gólov, samozrejme, patrí k tomu aj to, že sme častejšie inkasovali.

 

Oproti minulému roku sme však ešte vylepšili umiestnenie. Dostali sme sa do skupiny o titul, kde sme skončili na piatom mieste. Máme síce rovnaký počet bodov a lepšie skóre ako štvrtý Jablonec, v konečnej tabuľke ale rozhodlo lepšie postavenie po základnej časti.

 

Vo finále pohára sme so Spartou prehrali, ďalší mečbal na pohárovú Európu sme mali proti kvalitnej Mladej Boleslavy v lige. Po výhre 2:0 sme v Európe. Predali sme dostatok hráčov, takže sezónu sa dá hodnotiť ako výbornú.

 

Získal som tiež ocenenie v ankete o najlepšieho trénera ligy, kde som skončil na druhom mieste za Jindřichom Trpišovským zo Slavie. Veľmi si to vážim, je to vizitka práce celého futbalového Liberca.

 

 

Vo futbale platí, že dovolenka neexistuje. Už keď končí sezóna, treba dávať dokopy mužstvo na novú. Zaujíma vás nejaký hráč z našich končín?
- Vyhliadli sme si na Slovensku dvoch - troch hráčov. Problém je, že nie každý hráč zo slovenskej ligy je v českej súťaži vždy hneď akcieschopný. Na Slovensku máte veľmi veľa šikovných hráčov, tímovo je to ale slabšie ako v Českej republike, kde sa ide viac do súbojov a  hrá sa vo vyššom tempe.

 

Hľadáme skôr chlapcov, ktorí by mohli byť prísľubom do budúcna. U nás máme zo Slovenska Jakuba Hromadu a Martina Koscelníka. Hromada sa prišiel rozohrať zo Slavie a odviedol veľmi dobrú prácu.

 

Koscelník bol trochu zaškatuľkovaný po predošlej, z jeho strany, nie veľmi vydarenej sezóne. Ani ja som ho dlho nestaval, napokon odohral posledných asi 11 zápasov úplne skvele na kraji obrany. Patril k objavom jari, hral famózne.

 

 

Vraj ste mali pre Koscelníka špeciálnu motiváciu...
- Sľúbil som mu, že keď dohrá stretnutia v dobrej forme, natočím mu video, kde sa mu ospravedlním, že som ho tak dlho nechával na lavičke. Takže po poslednom zápase vytiahol telefón a ja som svoje slovo naplnil. Povedal som, že som ho opomínal neoprávnene, ale dodal som aj, že si za to mohol sám.

 

 

V Trnave sa povrávalo, že Liberec má záujem o obrancu Spartaka Malkolma Moenzu. Je to pravda?
- V jednej chvíli sme sa dostali do problémov, pretože ľavý bek Matěj Hybš odchádza do Plzne, kde bude s Limberským bojovať o miesto. Jedna z mojich otázok smerovala na Moenzu. Napokon vzhľadom k tomu, že sa rozohral na ľavej strane defenzívy náš kapitán Mikula, ktorý je obojnohý a dovtedy sme ho využívali skôr na pravej strane, tak túto otázku neriešime. Moenza teda nie je pre nás už aktuálna téma.

 

 

V Spartaku hrával aj Brazílčan Rafael Tavares, ktorý v klube už ďalej nepôsobí. O ňom sa povrávalo, že vraj má namierené do Českej republiky. Bol by to pre vás vhodný typ?
- Vieme, že je šikovný futbalista, ale tiež berieme do úvahy, že je okolo neho veľa finančných vecí. Vieme tiež, že v Trnave boli zaujímaví aj ďalší hráči, ale nie je to o tom, že by som sa orientoval vyložene na Spartak. Mám síce v hľadáčiku jedného mladého hráča, ktorý tu pôsobil a už nie je súčasťou klubu, nechcem však jeho meno konkretizovať.

 

 

Ako vnímate vývoj v Spartaku od vášho odchodu z klubu?
- Tak ako o každom slovenskom mužstve si zháňam informácie, mám ich aj o Spartaku. Koronakríza všetko zamotala. Možno si noví majitelia skutočne mysleli, že po odchode Vladimíra Poóra začne chodiť do hľadiska desať tisíc fanúšikov, čo im sľubovali rôzne skupiny.

 

Nakoniec to tak nebolo, takže podnikateľský zámer bol oslabený. Prišiel do toho koronavírus, ktorý výrazne poznačil ekonomiku každého podnikateľa. Určite to je ťažká situácia.

 

Dnes mi v Spartaku už vo vedení nezostali žiadni ľudia, s ktorými by som udržoval kamarátsky vzťah. Na klub sa pozerám ako na ktorýkoľvek iný klub. Čo sa týka mňa a značky Spartak Trnava, zostali mi spomienky, ktoré z hlavy nikto nezoberie.

 

Prežil som tu krásnych päť rokov, dosiahli sme mnoho úspechov. Zažili sme krásne výjazdy v európskych pohároch, získali sme ligový titul a hrali skupinovú fázu Európskej ligy. Ako tréner som priviedol mužstvo na druhé miesto.

 

Samozrejme, boli aj šrámy na duši, keď sme sa zachraňovali do posledného kola v jednej sezóne. K futbalu to ale patrí, nie vždy je obloha iba modrá a bez mrakov. Stretol som tu množstvo skvelých hráčov i skvelých ľudí, dnes už s klubom nemám nič spoločné. Rád si ale spomeniem na obdobie, ktoré som tu zažil.

 

 

Bol Spartak aj pre tak skúseného futbalového harcovníka, ako ste vy, vysokou školou?
- Určite. Spartak je ťažký oriešok pre každého, je tu veľa kritických a protichodných názorov. To, že sa mi podarila v Liberci sezóna, je svojím spôsobom dôsledok toho, že v Trnave som sa veľa vecí naučil a obrnil sa. Na Spartak nezabudnem, klub si ale už ide svojou cestou a pre mňa je to uzavretá kapitola.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Schátraný Zelený kríčok v Trnave sa konečne má dočkať kompletnej obnovy

Schátraný Zelený kríčok v Trnave sa konečne má dočkať kompletnej obnovy

Návrh rozpočtu mesta Trnava s investíciou do zeleného kríčka v objeme 1,4 milióna eur. Rekonštrukcia... celý článok

Dušan Radolský: Vždy som si nastavil hranice s funkcionármi a hráčmi, to bol základ

Dušan Radolský: Vždy som si nastavil hranice s funkcionármi a hráčmi, to bol základ

Mužstvá, ktoré viedol, sa vždy vyznačovali hernou disciplínou. V každej futbalovej kabíne, kde tréner Dušan... celý článok

Polícia prehľadáva okolie Siladíc, pátrajú po nezvestnom Viktorovi, o ktorom nie sú správy

Polícia prehľadáva okolie Siladíc, pátrajú po nezvestnom Viktorovi, o ktorom nie sú správy

Pri dnešnej pátracej akcii bude pomáhať aj vrtuľník letky Ministerstva vnútra SR. celý článok

Jazierce

reklama

Fiat Ducato Fiat Tanex El Gaučo 2020 Benio Gašparík Danubius Gastro Plošina Grinaj Marell Bábence Remax

reklama

Aktuálne video

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2020 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda na elektrinu

reklama