Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Štvrtok 1. 10., meniny má Arnold, zajtra Levoslav.Význam mien.

Zrušili Záhradnícku školu v Piešťanoch, Obchodnú akadémiu v Hlohovci aj zariadenie na Dobrej Vode

Vydané 30.7.2020 o 12.03, prispievatelia

V doterajšej podobe končí Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch, Obchodná akadémia v Hlohovci, ale aj niektoré ďalšie stredné školy s nízkym počtom žiakov. Podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča boli prijaté rozhodnutia nepopulárne, ale nevyhnutné.

Zrušili Záhradnícku školu v Piešťanoch, Obchodnú akadémiu v Hlohovci aj zariadenie na Dobrej Vode

Krajskí poslanci na výjazdovom rokovaní v Rakoviciach hlasovali za zlučovanie stredných škôl. Foto: Pavol Machovič


reklama

 

Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch v doterajšej podobe po viac ako polstoročí od 1. septembra 2021 skončí.

 

Poslanci Trnavského samosprávneho kraja rozhodli o jej vyradení zo siete škôl a pričlenení k budúcej Spojenej škole v Rakoviciach v okrese Piešťany. Podobne postupovali aj v prípade niektorých ďalších stredných škôl, ktoré majú málo žiakov.

 

Primátor Piešťan Peter Jančovič poslancov žiadal, aby o vyradení záhradníckej školy zo siete stredných škôl nehlasovali, pretože nízky počet žiakov podľa neho nemôže byť rozhodujúci argument.

 

„Z rozhodnutia poslancov som sklamaný a považujem ho za chybu. Máme na Slovensku školy, do ktorých chodí málo študentov a predsa si ich držíme. Držíme si ich preto, lebo produkujú „úzkoprofilových“ absolventov. Asi nemôžeme čakať, že budeme mať tisícky budúcich záhradných dizajnérov alebo záhradníkov. Viem, že sú ťažké rozhodnutia v prípade financií, ale treba sa na to pozerať z hľadiska budúcnosti, táto krajina bude záhradníkov potrebovať,“ povedal po hlasovaní na výjazdovom rokovaní krajských poslancov v Rakoviciach v okrese Piešťany.

 

Podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča sú prijaté rozhodnutia nepopulárne, ale nevyhnutné.

 

„Financovanie mimoriadne hustej siete škôl a školských zariadení, ktorá už dávno nekorešponduje s demografickým vývojom a potrebami trhu práce, je neudržateľné. Až jeden a štvrť milióna eur presmerujeme z poloprázdnych budov do rozvoja vzdelávania. S touto ambíciou sme pristúpili aj k zrušeniu dvoch školských hospodárstiev a dvoch škôl v prírode, s ktorými máme ďalšie rozvojové plány,“ povedal Viskupič.

 

Terajšie školy v prírode v Moravskom Svätom Jáne a v obci Dobrá Voda župa zmení na zariadenia sociálnych služieb, ktorých je v kraji nedostatok.

 

V rámci racionalizácie siete škôl bol schválený aj návrh na zrušenie Obchodnej akadémie v Hlohovci a zaradenie jazykovej školy v Dunajskej Strede pod gymnázium Ármina Vámbéryho s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede.

 

Župa pristúpi k spájaniu ôsmich škôl do štyroch. V Piešťanoch ide o spojenie Strednej odbornej školy (SOŠ) záhradníckej s SOŠ regionálneho rozvoja v Rakoviciach, v Holíči o SOŠ Jozefa Čabelku s SOŠ obchodu a služieb.

 

V Dunajskej Strede bude spojená SOŠ informatiky a služieb s vyučovacím jazykom maďarským s SOŠ stavebnou s vyučovacím jazykom maďarským, ako aj Stredná športová škola s SOŠ rozvoja vidieka, obe s vyučovacím jazykom maďarským.

 

Počet stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja sa tak podľa jeho hovorcu Jaroslava Vaceka zníži z 58 na 48.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Kraj ocenil ľudí, ktorí sa postavili zoči - voči ochoreniu COVID-19

Kraj ocenil ľudí, ktorí sa postavili zoči - voči ochoreniu COVID-19

Medzi ocenenými je epidemiologička Dagmar Kollárova, františkán Filip Čierny aj spoločnosť, ktorá prevádzkovala zubnú... celý článok

Mestský úrad v Trnave zatvorili, jeden zo zamestnancov má COVID-19

Mestský úrad v Trnave zatvorili, jeden zo zamestnancov má COVID-19

Pre pozitívny test zamestnanca sa neuskutoční ani na dnes naplánované stretnutie primátora Trnavy Petra Bročku... celý článok

Útočník Piešťan Braniša si opäť zahral proti ligistovi, Nebyla verí v ďalšie šance

Útočník Piešťan Braniša si opäť zahral proti ligistovi, Nebyla verí v ďalšie šance

Pre Piešťany bola streda veľkým futbalovým dňom. Na zápas s lídrom Fortuna ligy Dunajskou Stredou mohli napokon pre... celý článok

Synagóga Café Fiat Ducato Fiat Tanex El Gaučo 2020 Gašparík Danubius Gastro Plošina Grinaj Marell Bábence Remax

reklama

Aktuálne video

Dunajská Streda si poradila s Piešťanmi, jeden z gólov dal aj Trnavčan Nebyla

Dunajská Streda si poradila s Piešťanmi, jeden z gólov dal aj Trnavčan Nebyla

Futbalové predpoklady sa potvrdili, Piešťany napriek snaživému výkonu nemali na aktuálne prvé mužstvo najvyššej... pozrieť video

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2020 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda na elektrinu

reklama