Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky

reklama

Utorok 29. 9., meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím.Význam mien.

Chcete zabudnúť na letnú nespavosť? Vieme, ako na to

Vydané 1.8.2020 o 11.03, inzercia

Výhodou letných dní je nielen príjemne teplé počasie, ale aj dĺžka dňa, počas ktorej máme vonku  svetlo. Veľa toho stihneme a deň si naplno užijeme. Dĺžka dňa ale na druhú stranu negatívne ovplyvňuje tvorbu melatonínu, ktorý potrebujeme pre dobrý spánok a celkový relax tela. Preto mnohí z nás počas letných dní trpia nepríjemnou nespavosťou. 

Chcete zabudnúť na letnú nespavosť? Vieme, ako na to

Ilustračné foto: Phoenixns/Shutterstock.com

 

Riešení je niekoľko, ale treba o nich niečo vedieť. Preto sme tu my, aby sme vám poradili a ukázali, ako sa jednoducho a rýchlo zbaviť letnej nespavosti. 

 


Nebezpečný nedostatok spánku

Do istej miery trpí nespavosťou každý tretí obyvateľ našej planéty. U nás je to podľa aktuálnych údajov v priemere 15 % obyvateľov.

 

Niektorí majú problémy so zaspávaním, iní si sťažujú, že sa prebudia príliš skoro, tí šťastnejší zasa spia „ako v bavlnke“. 


Nespavosť môže mať niekoľko druhov. Akútna, stresová a chronická. Asi 20 % ľudí na Zemi čelí akútnej nespavosti najmä z dôvodu nahromadeného stresu.

 

Vzniká ako reakcia na silnú psychologickú úzkosť a končí, keď účinok stresu na organizmus opadne alebo sa oslabí.

 

Oveľa horšie je to s chronickou nespavosťou, ktorá je rukojemníkom 10 % populácie. Túto formu poruchy spánku je ťažké napraviť. Navyše, významne znižuje kvalitu života a spôsobuje obrovské škody na zdraví.

 

Chronický nedostatok spánku zvyšuje riziko vzniku arteriálnej hypertenzie a cukrovky a je tiež spojený s narušenou imunitou, ktorá má dnes veľmi veľký význam.

 

Okrem toho v dôsledku chronickej nespavosti klesá produktivita práce dvakrát rýchlejšie a zvyšuje sa riziko nehôd. 

 

Je to obrovské množstvo dôvodov, pre ktoré by ste mali začať so sebou a vašou kvalitou spánku niečo robiť. My máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako s tým začať.

 

 

Zaobstarajte si kvalitné matrace

Ale pozor! Matrace sú produktom, ktorý nemožno vyberať iba na základe vzhľadu. Od dobrého matraca predsa závisí naše zdravie a pohoda, preto sú veľmi dôležité jeho vlastnosti a kvalita materiálu, z ktorého je vyrobený.

 

Ak si preto chcete zvoliť správny matrac a porozumieť pritom všetkým dôležitým detailom, mali by ste niečo o nich vedieť. Konkrétne o ich tuhosti, plnive a poťahu. 

 

Po zohľadnení všetkých dôležitých parametrov si potom stačí, na základe detailného popisu, vybrať vhodné a tie najlepšie matrace v online obchode. 

 

 

Potraviny, ktoré vám pomôžu správne a zdravo spať

Vedeli ste o tom, že nedostatok spánku ovplyvňuje aj krásu tela? Čím je jeho nedostatok väčší, tým je proces starnutia v tele aktívnejší.

 

Podporiť preto dĺžku a kvalitu spánku môžete okrem spomínaných matracov aj vhodnou životosprávou. Aké potraviny ale prispievajú k dobrému spánku?

 

Za kvalitný spánok je zodpovedný hormón melatonín, ktorý je v našom tele syntetizovaný zo serotonínu a ten z aminokyseliny tryptofánu.

 

A práve tryptofán sa nachádza v obrovskom množstve zdravých potravín. Tak napríklad, banány sú vynikajúcim zdrojom draslíka a horčíka a tryptofánu.

 

Jeho vysoký obsah nájdete aj v čerešniach, ktoré upokojujú nervový systém a zaručia vám tichý spánok.

 

Množstvo zelených šalátov obsahuje veľa železa, ale aj horčíka, ktorý váš nervový systém upokojí tiež. Ľanové semienka vďaka obsahu Omega-3 mastných kyselín upokojujú, odstraňujú nervové napätie a zlepšujú fungovanie tráviaceho systému.

 

Bylinkový čaj a zdravá „infúzia“ z valeriány, mäty, harmančeka, ľubovníka bodkovaného a medovky majú upokojujúci účinok tiež.

 

Treba ale zvážiť, kedy a čo presne tiež pred spaním konzumujete. Naše telo počas spánku najlepšie odpočíva a regeneruje sa, ak ho tesne pred uľahnutím do postele ničím nezaťažíte. Tak na to myslite a potom sa určite dobre vyspíte.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Zomrel známy Trnavčan Peter Ondrejka

Zomrel známy Trnavčan Peter Ondrejka

Posledná rozlúčka s Petrom Ondrejkom sa uskutoční v stredu 30. septembra o 13:45 na Cintoríne na Kamennej... celý článok

Strelnica sa možno zo Štrkov premiestni mimo Trnavy, mesto ponúklo rozsiahle pozemky

Strelnica sa možno zo Štrkov premiestni mimo Trnavy, mesto ponúklo rozsiahle pozemky

V lokalite Štrky na severnom okraji Trnavy by po odsťahovaní Národného streleckého centra mohla vzniknúť oddychová... celý článok

Futbal, 4. liga: Hlohovec pokazil hody Jaslovským Bohuniciam, Boleráz prišiel doma o body

Futbal, 4. liga: Hlohovec pokazil hody Jaslovským Bohuniciam, Boleráz prišiel doma o body

Na čele tabuľky zostáva nováčik súťaže z Radimova, ktorý vyhral v Kvašove 4:1. celý článok


reklama

Synagóga Café Fiat Ducato Fiat Tanex El Gaučo 2020 Gašparík Danubius Gastro Plošina Grinaj Marell Bábence Remax

reklama

Aktuálne video

V Trnave po troch rokoch opäť horí areál sladovne Sessler

V Trnave po troch rokoch opäť horí areál sladovne Sessler

Oheň zasiahol aj novopostavenú časť objektu s pivnými kúpeľmi. pozrieť video

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2020 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda na elektrinu

reklama