Zdolali 226 kilometrov! Trnavský triatlonista Andrej Orlický zažiaril na Slovakmanovi

ŠPORT - Ostatné športy | 3.8.2020, 10.28, prispievatelia

Trnavčan Andrej Orlický sa stal druhým najlepším Slovákom na Erdinger Alkoholfrei Slovakman Triathlon, ktorý sa išiel v sobotu v Piešťanoch. V tropickej horúčave zvládol dlhý triatlon za celkový čas 9 hodín a 25 minút, čo v celkovom poradí stačilo na štrnáste miesto, z domácich pretekárov bol však od neho rýchlejší iba Michal Holub, ktorý obsadil celkovo tretie miesto.

Celkový víťaz Slovakmana Tomáš Řenč z Českej republiky. Foto: Tomáš Bukoven

Piešťanská Lodenica bola spoločným dejiskom Majstrovstiev Slovenska v dlhom triatlone, Majstrovstiev Českej  republiky  v dlhom   triatlone  a zároveň  zastávkou  Czechmantour  2020. Okrem triatlonistov preteky absolvovali aj plavci na Majstrovstvách SR v diaľkovom plávaní na 5 km.

Účastníci Slovakmana museli zvládnuť plávanie 3,8 kilometra v Sĺňave, následne 180 kilometrov na bicykli na trati medzi Piešťanmi a Červeníkom a napokon bežecký maratón 42,2 km medzi Lodenicou a mestským parkom popri známej soche Barlolamača.

Dovedna tak mali po sobote v nohách 226 km dlhú trať!

"Bol to môj dvadsiaty Ironman v živote a mám pocit, že čím som starší, tým to viac bolí. Hlavne som rád, že po zraneniach som sa dostal do takej výkonnosti, že som vôbec mohol zvládnuť preteky. Prvoradým cieľom bolo prísť do cieľa, som rád, že sa podarilo dokonca druhé miesto," povedal 43-ročný Andrej Orlický z Triatlon Teamu Trnava, kde je zároveň trénerom klubu.

Andrej Orlický počas zdolávania cyklistickej disciplíny. Foto: Martin Stolár

Súčasťou Slovakmana bolo 180 kilometrov na bicykli. Foto: Tomáš Bukoven

Řenč opäť zvíťazil

Na  piešťanskej  trati  padli  v sobotu  hneď  tri  rekordy, na pretekoch zároveň štartoval najvyšší počet účastníkov v histórii podujatia.

K 237 železným mužom a ženám sa tento rok pridalo aj 46 štafetových tímov. Absolútnym víťazom Erdinger Alkoholfrei Slovakman 2020 sa stal český triatlonista Tomáš Řenč.

V Piešťanoch štartoval druhý raz a opäť sa mu podarilo zvíťaziť, zároveň sa stal majstrom ČR v dlhom triatlone a ešte k tomu prekonal vlastný traťový rekord na Slovakmanovi z roku 2018.

„Dúfal som, že sa to zopakuje po dvoch rokoch, podarilo sa to a ja som veľmi rád!“

Najrýchlejší Slovák Michal Holub v cieli. Foto: Lukáš Bukoven

Ďalším rekordom sa môže pýšiť aj čerstvá česká majsterka v dlhom triatlone Simona Křivánková. Tej sa zase podarilo prekonať ženský traťový rekord z roku 2017, ktorý držala Helena Kotopulu, o celých 20 minút.

Titul majstra Slovenska v dlhom triatlone získal Michal Holub, ktorý v celkovom poradí skončil tretí.

„Keď človek ide do Piešťan, tak počíta s tým, že to bude teplé a veterné, na to sme všetci pripravení. Ale ľudia sem chodia, lebo to tu milujú, to je bez kompromisov. Slovakman je moja srdcovka, Piešťanom sa nevyrovná ani Havaj, kde som bol už dvakrát na majstrovstvách sveta,“ vyznal sa Holub.

Slovenskou kráľovnou dlhého triatlonu pre rok 2020 sa stala Alena Stevens, v celkovom poradí skončila na druhom mieste.

Občerstvenie i schladenie v horúčave bolo prepotrebné. Foto: Lukáš Bukoven

Nezničiteľný Riman

Triatlon Team Trnava mal na trati desať pretekárov. Viacerí si spravili osobné rekordy. Martin Baláž absolvoval podujatie osemnástykrát, doposiaľ nevynechal ani jediný ročník.

V prvej stovke okrem Orlického skončili Branislav Bilský (24.), Dalibor Nosek (38.), Ľubomír Šimalčík (73.) a Tomáš Obal (93.), pre ktorého to bola premiéra na podujatí.

Trnavčan Ľubomír Šimalčík pri záverečnej disciplíne behu. Foto: Martin Stolár

Pozoruhodný bol výkon 62-ročného Petra Rimana, ktorý žije na Majdáne. Skončil síce až na posledných miestach, s prihliadnutím na okolnosti a jeho vek však treba zložiť klobúk dole.

"Trénuje s nami asi desať rokov, mám pocit, že je nezničiteľný. Má za sebou viacero Ironmanov. Pred týždňom nepríjemne spadol na bicykli, keď ho vyblokovalo auto a mal tvrdý pád na chodník. Pred štartom zvažoval, či vôbec pôjde na trať, napokon to dal. Skrátka je to bojovník, ktorý nerád niečo vzdáva," uviedol Orlický.

V štafetách trnavské tváre

Víťazom tímovej kategórie sa stal tím Kaša-Malta-Podlaha (v zložení Marek Pavuk, Daniel Klúčik, Matej Mydla, Marcel Matanin, Marek Lenčéš), ktorý piešťanskú železnú trať dokončil v čase 7:20:41 a týmto stanovil nový štafetový rekord.

Richard Varga absolvoval v štafete plávanie. Foto: Lukáš Bukoven

V tíme Lorem Ipsum absolvoval štafetu slovenský olympionik Richard Varga. Pod palcom mal plávanie.

„Konečne som mohol pretekať doma, na Slovakman som sa vrátil po pätnástich rokoch. Takto som začínal s triatlonom, že som išiel štafetu. Tento rok som bolo pozvaný do tímu, znova som išiel plávanie, podarilo sa mi aj zlepšiť čas a bola tu výborná atmosféra.“

Trnavský štafetový tím v zložení Stanislav Hamerlík, Jozef Kamenčík, Ľuboš Špajdel, Miroslav Cíferský, Martin Babušík, Tomáš Masaryk obsadil ôsme miesto s výsledným časom 8 hodín 42 minút 9 sekúnd.

V ďalších družstvách boli rozdelení aj iní členovia Triatlon Teamu Trnava - Barbora Kunovská, Martin Čaputa či Mário Smolinský.

Tretie miesto v štafetách obsadilo družstvo Part Of Heart Elite, kde absolvoval cyklistickú časť Trnavčan Ivan Pašek.

Ivan Pašek na cyklistickej trati. Foto: fb.com/Cyklisti Trnava