Trnavčania v panike zo sirén, mesto nemá rozhlas
AKTUALITY - Trnava | 17.8.2011, 20.15, Darina Kvetanová
TRNAVA - Sirény, ktoré zneli dnes o 16.40. v Trnave a jej širšom okolí, vyvolali u mnohých ľudí paniku. Linky polície a hasičov boli preťažené.

Rozhlas v Trnave dávno nefunguje. Radnica tvrdí, že bol neefektívny. Foto: autorka
O tom, že išlo o falošný poplach informovala väčšina obcí v Trnavskom okrese svojich občanov prostredníctvom rozhlasu. V krajskom meste však mestský rozhlas nefunguje už desať rokov. Mnohí Trnavčania tak nevedeli, čo sa deje. Niektorí ihneď telefonovali známym, iní zostali zmrazene sedieť na terasách.
Hovorca Trnavy Pavol Tomašovič povedal, že radnica si splnila povinnosť informovať ľudí o situácii. "Informáciu sme po overení zverejnili na internetovej stránke mesta, aj prostredníctvom mestskej televízie."
Tomašovič ďalej povedal, že kto poplach vyhlási, mal by ho aj odvolať. Obvykle sa poplach odvoláva stálym dvojminútovým tónom sirén, nie je to však povinnosťou. "V rámci krízového štábu sme sa uzniesli, že ak by dala atómová elektráreň druhý signál, bolo by to kontraproduktívne. Ľudí by mohol ešte viac vystrašiť. Celoplošnými i regionálnymi médiami však okamžite prebehli informácie o tom, že poplach bol falošný," povedal Tomašovič.
V prípade, že by Mesto Trnava potrebovalo informovať svojich občanov o závažnej udalosti či hroziacom nebezpečenstve, urobilo by tak v súčinnosti s mestskou políciou. "Použili by sme pojazdné tlampače. Tento systém je efektívny. Naposledy sme ho využili pred viac ako desiatimi rokmi, keď zo zimného štadióna hrozil únik čpavku. Ľudí v okolitých bytovkách sme vyzvali, aby zatvorili okná, časť obyvateľov sme vtedy evakuovali," dodal hovorca. Obnovenie mestského rozhlasu podľa Tomašoviča mesto neplánuje. "Mal veľmi slabý dosah, na sídliskách ho ľudia takmer nepočuli."