Radolský má v Poľsku kredit
ŠPORT - Futbal | 19.8.2011, 09.04, Ján Král
Dušan Radolský opäť robí vietor v Poľsku. V júni prijal ponuku z ambiciózneho tímu druhej najvyššej súťaže našich severných susedov. Po štyroch kolách vytiahol Termalica Bruk-Bet Nieciecza KS na čelo tabuľky.
V Poľsku je o futbal veľký záujem, Dušan Radolský často čelí paľbe otázok. Foto: Piotr Bałut
V úvodnom kole vyhrala Nieciecza na pôde nebezpečných Katovíc 1:0. Následne uhrala doma bezgólovú remízu s tímom Zawisza Bydgoszcz, aby v ďalšom kole priniesla cenné víťazstvo 3:1 z ihriska Wisly Plock. V ostatnom ligovom kole zdolala Radolského družina minuloročného účastníka Ekstraklasy Arku Gdyniu 2:1.
Národná politika
Klub z malej dedinky neďaleko miest Žabno a Tarnow zažíva futbalovú obrodu. Majiteľ klubu Krzystof Witkovski, ktorý vlastní firmu poskytujúcu vybavenie do záhrad, spolu s prezidentkou tímu Danutou patria k futbalovým zapálencom a z výsledkov majú radosť. „Máme maličký štadión, ešte menší ako v Zlatých Moravciach, kapacitu má dvetisíc divákov, v obci žije zhruba 700 ľudí. Na štadióne vládne príjemná rodinná atmosféra, nie je to typické búrlivé poľské prostredie. Minulý rok klub vyhral súťaž najslušnejších hostiteľov. Majiteľ a prezidentka vedú klub a divákov k vytváraniu kultúrneho prostredia, čo sa odzrkadľuje i na tom, že na zápasy chodí množstvo rodín s deťmi,“ rozhovoril sa o svojom novom pôsobisku Dušan Radolský.
Funkcionári preferujú poľských futbalistov, politikou tímu je, aby hrávalo, čo najviac domácich. I preto si Radolský priviedol do kádra zo slovenských futbalistov iba Dalibora Plevu z Banskej Bystrice. „Naším cieľom je prebudovať mužstvo a hrať čo najvyššie. Ide o to, aby sme sa vyhli scenáru z minulej sezóny, keď sa zachraňovali až v záverečnom kole. Doteraz tu pôsobili starší hráči, rutinéri, ktorí pre klub vybojovali postup z nižších súťaží. Teraz prichádza k určitému prebudovávaniu tímu,“ vraví.
Postup alebo život
Prvá profesionálna poľská liga má solídnu kvalitu. Na zápasy chodí množstvo ľudí, v Štetíne či Katoviciach bolo na dueloch cez osem tisíc divákov. Poliaci žijú futbalom. Televízia dokonca zakúpila práva na prenosy nielen z Ekstraklasy, ale aj prvej ligy. „V Katoviciach sme hrali pred búrlivou kulisou. Fanúšikovia sami postavili pred mužstvo cieľ, keď vyvesili transparent Alebo postup, alebo život. Tlak zo strany priaznivcov je v Poľsku obrovský. Zahrali sme tam však dobrý zápas a vyhrali. Katoviciam vstup do súťaže nevyšiel, nevyhrali ani v ďalších zápasoch a priaznivci sú sklamaní,“ vraví Radolský o klube, s ktorým mali trnavskí priaznivci svojho času družbu.
Dušan Radolský si počas predošlých poľských zastávok (Grodzisk, Ruch Chorzów, Polonia Varšava) spravil v krajine meno. Tamojší žurnalisti i vďaka nemu pasujú Niecieczu medzi ašpirantov na postup do najvyššej súťaže. „Túto tému vytiahli novinári. Do klubu prišiel Pleva a klub kúpil ďalších troch hráčov, ktorí pôsobili v Ekstraklase. Kvalita mužstva vzrástla v ofenzíve, vidím však stále rezervy v zadných radoch. Veľa trénujeme, aby mužstvo hralo podľa mojich predstáv. Zatiaľ mi to tu pripomína pôsobenie v Grodzisku. Mužstvo budujeme podobne, ako keď som začínal v Trnave.“
Prekvapení novinári
Od poľských médií však dostal aj otázky, prečo prijal angažmán v nižšej súťaži. „Vysvetľoval som, že stále mám ambície, chcem s klubom postúpiť. Za ostatné roky v Nieciecze vybudovali nový štadión, chcú, aby sa tam hral dobrý futbal, starajú sa aj o mládež, buduje sa nové tréningové ihrisko. Keď mi vedenie klubu predostrelo svoje plány, dohodli sme sa.“
Mimochodom, v Poľsku zaviedli nové pravidlo, ktoré by stálo za úvahu aj v slovenských končinách. Počas súťažného zápasu musí mať mančaft na ihrisku minimálne jedného poľského hráča vo veku do dvadsať rokov. „Ak ho aj vystriedam, môže na jeho miesto prísť opäť len futbalista spĺňajúci dané podmienky. Je to trošku komplikované, pretože keď potrebujem spraviť zmenu v systéme hry a vystriedať mladého hráča, musím niekedy spraviť aj dve zmeny naraz.“
Sleduje aj Trnavu
Dušan Radolský aj po odchode zo Slovenska naďalej podrobne sleduje futbal pod Tatrami. Radosť mu urobil Spartak postupom cez Levski Sofia v Európskej lige. „Teším sa, že sa klubu darí a prišli diváci. Mojím snom bolo, aby sme ľudí pritiahli hrou. Keď som počul, že na Levski bolo v hľadisku viac než 12-tisíc divákov, tak mi bolo aj trochu smutno, že nesedím na lavičke. Najmä, keď sa pozriem, koľko hráčov z mužstva, ktoré sme tvorili s Jožkom Šuranom a spol., teraz hrá. Som rád, že sa chalani dobre držia. Škoda, že som sa týchto okamihov v klube nedožil.“
A aké šance dáva andelom v play-off proti Lokomotivu? „Ruský futbal išiel veľmi hore, je to nepríjemný súper. Šanca je vždy, ale ak toto chalani preskočia, ukážu, že sú už ozaj veľmi dobrým mužstvom. Moskovčania sú favoritom, ale ako hovorím, nič nie je vopred stratené a treba hrať.“
O čom sa hovorí?
Celým Poľskom hýbe šport. Darí sa futbalovým klubom a ich účinkovanie v pohárovej Európe je teda logicky témou číslo jeden. „Wisla Krakow postúpila do play-off Ligy majstrov. Zhodou okolností sa stretne s premožiteľom Slovana Bratislava Apoelom Nikózia. Postúpili i Legia Varšava, Slosk Wroclav. To je hlavná téma. Druhou sú majstrovstvá Európy. Otvárajú sa nové štadióny, býva na nich deň otvorených dverí, na národný do Varšavy sa prišlo pozrieť 70-tisíc ľudí! Veľa rezonovali aj výsledky slovenského cyklistu Petra Sagana na pretekoch Okolo Poľska. Slovensku spravil výbornú reklamu. Rozoberali sa aj šance Poliakov po losovaní kvalifikácie majstrovstiev sveta. Dostali do skupiny Anglicko, z čoho sú nešťastní, pretože nad reprezentáciou Albiónu vyhrali za posledných dvadsať rokov jediný raz. Okrem toho si sily zmerajú aj s Ukrajinou a Čiernou Horou, teda nebezpečnými súpermi.“