Trnavské rybníky
reklama

Čo potrebujete vedieť pri budovaní betónovej žumpy na pozemku?

AKTUALITY - Firmy | 16.9.2020, 14.19, reklamný článok

Žumpa je podzemnou zbernou nádržou odpadových vôd, v ktorej sa zhromažďujú splašky z domácich kanalizačných zariadení. Žumpa môže byť napojená na kanalizačnú sieť alebo môže tvoriť zbernú nádrž, z ktorej je odstraňovaný odpad pomocou cisterny na kal.

Čo potrebujete vedieť pri budovaní betónovej žumpy na pozemku?

 

Ak nie je možné pripojiť septik k mestskej kanalizačnej sieti, je potrebné vybudovať nádrž na svojom pozemku. Na trhu sú k dispozícii dva druhy septikov.

 

Mali by ste sa oboznámiť s charakteristikou každého z nich, aby ste si vedome vybrali nádrž, ktorá vyhovuje vašim potrebám.

 

 

Betónová žumpa - charakteristika

Betónové nádrže sa zvyčajne skladajú z prefabrikovaných jednotiek, ktoré sú pripravené na umiestnenie priamo do zeme. K dispozícii sú jednokomorové alebo dvojkomorové žumpy.

 

Na hornej časti nádrže je železobetónová doska. Pri montáži nádrže na pozemku by mala byť nádrž dobre izolovaná, aby sa spodná voda nedostala dovnútra.

 

Charakteristickým rysom betónových nádrží je ich obrovská hmotnosť. Preto sa oplatí využívať služby firiem, ktoré ponúkajú prepravu septikov na konkrétne miesto u vás doma.

 

Betónová žumpa s objemom 8 m3 váži asi 4 t, a železobetónový kryt ďalšie 2 tony. Pri inštalácii betónovej nádrže je potrebné vykonať dostatočne veľký výkop.

 

Predpokladá sa, že jeho dĺžka a šírka by mala byť o 30-50 cm väčšia ako rozmery žumpy.

 

Po umiestnení žumpy do výkopu sa na povrchu vytvorí cementový spoj, ktorý umožňuje pevné spojenie nádrže s horným krytom. Okrem toho sa utesňujú všetky spoje, aby sa zabránilo akémukoľvek úniku.

 

 

Plastová žumpa - charakteristika

Ekologické septiky, najčastejšie vyrábané z polyetylénu s vysokou hustotou (PEHD), polyesterových živíc a laminátu. Nádrže vyrobené z tohto materiálu sú trvalé a odolné proti korózii.

 

Materiál - polyetylén, vám umožňuje stavať žumpy, nad ktorými sa pohybujú autá. Ekologická žumpa má omnoho menšiu hmotnosť ako betónová nádrž. Napríklad žumpa s objemom 8 m3 má hmotnosť asi 190-200 kg.

 

Preprava a montáž takejto nádrže je omnoho jednoduchšia ako v prípade niekoľko tonových septikov. V konečnom dôsledku sa môžu prepravovať aj samostatne.

 

Ak je možné napojiť budovu na mestskú kanalizačnú sieť, je možné použiť polyetylénovú žumpu ako nádrž na dažďovú vodu. Treba pamätať na to, že pôdy s vysokou hladinou vody môžu spôsobiť presun nádrže, a preto bude vhodné, keď ju dodatočne zaťažíte.

 

Najjednoduchším riešením je položiť vystuženú betónovú dosku na povrch, alebo pokryť celú nádrž.

 

 

Betónová alebo ekologická žumpa?

Betónová aj polyetylénová žumpa majú svoje výhody a nevýhody. Vzhľadom na to, že cena je hlavným faktorom voľby, je lepšie si vybrať betónovú nádrž.

 

Náklady na takúto žumpu spolu s montážou sa pohybujú medzi 2500 a 4000 €. Cena ekologického septiku vrátane dopravy a montáže je až 8000 €. Okrem toho je k týmto nákladom potrebné pripočítať cenu železobetónovej dosky, ktorá bude slúžiť ako dodatočná záťaž.

 

Ekologická žumpa sa ľahšie inštaluje a môže sa v budúcnosti použiť na iné účely. Polyetylénové nádrže sa považujú za vzduchotesnejšie ako betónové nádrže, čo je mimoriadne dôležité v prípade nádrží na nečistoty.

 

Pred nákupom sa oplatí dôkladne prečítať technické údaje žumpy. Mnoho ľudí si myslí, že betónové žumpy sú odolnejšie ako plastové.

 

Musíte však vedieť, že pri vývoji technológie sa polyetylénové nádrže vyznačujú zvyšujúcou sa životnosťou a pevnosťou, takže tento názor môže byť klamný.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama