NÁZORY: Na Spartak čaká ešte veľa práce

ŠPORT - Futbal - Spartak | 21.9.2020, 12.01, Ján Král

Pohárový zápas vo Zvončíne (10:1) bol pre Spartak príjemným tréningom, reálny stav však vždy preverí až liga. Ostrá premiéra preto čakala na nového trénera Norberta Hrnčára v sobotu proti Zlatým Moravciam. Pri tíme strávil zatiaľ veľmi krátky čas, nejaké závery robiť nemožno, hoci niečo o ďalšom smerovaní tímu zápas naznačil.

Kyriakos Savvidis patril k najlepším hráčom Trnavy v zápase. Foto: Spartak Trnava

Andeli v úvodných minútach zápasu pôsobili veľmi dobre. Išli dôrazne do súbojov, súpera de facto nepúšťali na svoju polovicu, nešetrili krokom a tlačili sa dopredu.

V šestnástke sa síce až na šancu Yaoa, ku ktorému sa dostala odrazená lopta, nepresadzovali, napriek tomu to vyzeralo v prvom polčase na určitý herný progres.

Po zmene strán však spartakovci z nastúpeného trendu zostúpili. Diváci následne videli len podpriemerný futbal a utrpené víťazstvo 1:0.

"Je pravda, že tempo sme neboli schopní udržať celý zápas. V druhom polčase sme ľahko strácali lopty, vypadli sme z tempa a poskytli priestor súperovi. Pri držaní lopty to chcelo väčšiu skúsenosť, chcelo to dostať loptu na súperovu polovicu a tam ju podržať, tam byť nebezpečný. Z tohto sme vypadli. Treba však rešpektovať aj kvalitu súpera, ktorý ožil a vycítil šancu na dobrý výsledok," analyzoval na pozápasovej tlačovke Norbert Hrnčár.

Kľúčovým momentom zápasu bola 63. minúta. Vlasko si prebral loptu v šestnástke, Menich išiel neohrabane do súboja, Trnavčan skončil na zemi a rozhodca Smolák ukázal na biely bod, z ktorého sa Pačinda nemýlil.

Opäť sa ukázalo, že Vlasko, aj keď nie je práve v ideálnej top hernej pohode, je veľmi dôležitý pre súčasný Spartak. Muž momentu opäť rozhodol zápas. Svojou šikovnosťou.

Pozitívnym elementom trnavskej zostavy bol svojím výkonom Mikovič, ktorému post ľavého beka skutočne svedčí.

V strede poľa priniesol kombinačnú istotu Savvidis, tradične spoľahlivý part odviedol v defenzíve Anthony a brankár Rusov napokon vytiahol zákrok, ktorým zachránil andelom pri Balajovej tutovke víťazstvo. Ofsajd útočníka ViOn-u rozhodcovia nepostrehli...

Andeli nastúpili v rozostavení 4-2-3-1, prekvapením bolo zaradenie defenzívneho stredopoliara Griča na stopérsky post.

"Jeden z dôvodov prečo hral Grič namiesto Tummu je, že sme chceli, aby držanie lopty a otvorenie hry bolo kvalitné a nebolo to o nakopávaní. Chceli sme súpera unaviť."

Trénerský zámer vyšiel len čiastočne, po solídnom prvom polčase bol Grič po zmene strán namočený v gólových šanciach súpera.

Tréner Spartaka Norbert Hrnčár. Foto: Spartak Trnava

Andeli sa v závere bránili náporu Zlatých Moraviec, pre zdravotné problémy odstúpili z hry Pačinda a Bukata.

Ku koncu už to bolo o formácii s piatimi obrancami, Tumma sa po príchode na ihrisko postavil k stopérom, aby vykrýval nebezpečný priestor.

Škoda, že ani na lavičke sa neobjavil Olejník, ktorý v pohári strelil hetrik. Samozrejme, je iné presadiť sa proti piatoligistovi a niečo iné strieľať góly v lige.

Mladík, ktorý prišiel v lete z Popradu, však ukazuje, že má veľmi zaujímavé útočnícke vlohy - výber priestoru, preberanie lopty, schopnosť spolupracovať s okolím a rýchlo zakončiť.

Pri Bamideleho nevýraznom výkone mohol byť alternatívou na striedanie.

"Pri rozhodovaní o nominácii sme museli riešiť, aby sme mali na lavičke alternatívy na kraje v prípade zranenia, pragmaticky sme museli rozmýšľať kto, v ktorý moment by mohol byť použiteľný. Olejník je talentovaný, počítame s ním, určite dostane priestor."

Tesné víťazstvo sa počíta, hoci herne je andelom, čo vyčítať. Zlepšila sa medzihra, čo možno pripočítať aj vkladu už spomínaného Savvidisa, hlavne finálna fáza je z trnavského pohľadu ale stále žalostná.

Futbal po šestnástku ľudí nebaví, v tomto smere ešte čaká na Trnavčanov veľa práce.

Na druhej strane, Zlaté Moravce nie sú tak jednoduchý súper, ako by sa mohlo zdať. Majú káder plný skúsených hráčov, v štyroch prípadoch s trnavskou minulosťou, Sloboda a Čonka dokonca získali pred pár rokmi so Spartakom titul.

Mladý tréner Ľuboš Benkovský odvádza pri tíme dobrú prácu a je otázkou času, kedy sa to markantnejšie odzrkadlí aj na bodovom zisku.