VIDEO: Za planý poplach dostanú elektrárne pokutu
AKTUALITY | 19.8.2011, 18.05, Darina Kvetanová
TRNAVA – Starostovia obcí sú z falošného poplachu, ktorý v stredu vyvolal kolísavý zvuk sirén, rozhorčení.

V obciach a mestách vzdialených 21 kilometrov od atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice zavládol po 16.40 hodine chaos a panika. Ľudia nevedeli, či kolísavý zvuk sirén, ktorý znamená všeobecné ohrozenie, je ostrý.
Ľudia v neistote
Netušili to ani na obecných úradoch. Starostov, ktorých má na skutočné ohrozenie upozorniť informačný systém slovenských elektrární, totiž nikto bližšie o udalosti neinformoval. „V podobných prípadoch nás elektrárne kontaktujú na mobilné telefóny a systém Zuzana,“ povedal starosta Dolného Dubového Marek Hrčka. „Táto komunikácia mi v stredu chýbala. Aby sme zistili, čo sa deje, museli sme obvolávať okolité obce. Že ide o falošný poplach,sme sa dopátrali až na Obecnom úrade v Jaslovských Bohuniciach,“ objasnil s tým, že ľudí dovtedy museli držať v neistote.
Slovenské elektrárne verejnosti oznámili, že k falošnému poplachu došlo pre pochybenie firmy, ktorá pre ne inštaluje systém nových sirén. Skúška 330-tich sirén však neprebehla v tichom, ale v ostrom režime. Predseda Občianskej informačnej komisie Bohunice (OIK) a zároveň Starosta Veľkých Kostolian Gilbert Liška povedal, že ak elektrárne plánovali skúšku sirén, mali na to všetkých starostov upozorniť. „Nemusela nastať hromadná panika. Sám som bol v prvých sekundách celkom zmrazený.“ Zároveň podotkol, že keď už k udalosti došlo, mali byť informovaní z iniciatívy elektrárne. Ak nie oni, tak obvodný úrad alebo odbory krízového riadenia, ktoré by im informáciu posunuli.
Pokuta elektrárňam
Slovenské elektrárne však tvrdia, že o falošnom poplachu okamžite informovali stále služby civilnej ochrany. „Povinnosť informovať tiesňovú linku majú obvodné úrady v sídle kraja. Teda úrady, ktoré dostali informáciu Slovenských elektrární,” uviedla hovorkyňa SE Jana Burdová.
Jozef Klokner, prednosta Obvodného úradu v Trnave, ktorý je povinný zabezpečiť civilnú ochranu obyvateľstva, však povedal, že informácie o udalosti si musel zisťovať sám. „Prekvapuje nás, že dodnes nemáme oficiálne vyjadrenie od ohrozovateľa – atómovej elektrárne. Podceňujú situáciu. Musia si však uvedomiť zodpovednosť voči občanom. Toto sa nemôže stať. Cvičný poplach sa musí ohlásiť, začiatok aj koniec. Keď budeme mať všetky podklady, začneme správne konanie za porušenie zákona o civilnej ochrane a vyvodíme voči elektrárňam dôsledky,“ povedal s tým, že sankcia môže byť do výšky 10-tisíc eur.
Hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová vysvetľuje, že systém havarijnej odozvy sa nespustil, pretože nedošlo k reálnemu ohrozeniu obyvateľstva. Ak by nastalo, signál by trval dve minúty, starostovia by dostali esemesky a informáciu zo systému HADOS. „Tieto pravidlá musia starostovia poznať,“ povedala.
„Aj keď neboli splnené tieto podmienky, nemohli sme mať stopercentnú istotu, že nejde o ostrý poplach. Nemôžem sa predsa spoliehať na televíziu a esemesky a nebudem si stopovať, či signál skutočne trval dve minúty. Bol kolísavý, to znamená všeobecné ohrozenie,“ argumentoval Gilbert Liška, ktorý chce teraz iniciovať stretnutie členov OIK s predstaviteľmi elektrární. „Mali by nám vysvetliť, ako bude nový systém sirén fungovať a ako bude komunikovať s našimi telefónmi. Aby viac nedošlo k podobnej situácii.“