Trnavské rybníky
reklama

Pod stromom objavil poklad! Turista v Piešťanoch narazil na historické strieborné mince

AKTUALITY - Piešťany | 13.10.2020, 09.56, prispievatelia

Nálezca požiadal o vyplatenie nálezného, vyplatené mu bude po ohodnotení strieborných mincí znalcom. Pamiatkový úrad SR vypláca poctivým nálezcom nálezné až 100 percent hodnoty nálezu.

Pod stromom objavil poklad! Turista v Piešťanoch narazil na historické strieborné mince

Nájdené mince. Foto: KPÚ Trnava

Cukrovar Trnava
reklama

 

Poklad v podobe strieborných mincí z 13. a 14. storočia našiel pod vyvráteným stromom pri Piešťanoch turista.

 

Informoval o ňom pracovníkov Krajského pamiatkového úradu v Trnave, ktorí po prehľadaní vývratu detektorom našli v úkryte 147 stredovekých strieborných mincí.

 

Sú nimi prevažne viedenské fenigy a v menšom počte uhorské napodobeniny viedenských fenigov, ktoré boli vyrazené v rokoch 1251 až 1330.

Potulky mestom
reklama

 

O náleze informoval Matúš Sládok z Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Mince boli podľa neho pravdepodobne uložené v obale z kože alebo látky, z obalu však nezostali žiadne stopy.

 

Hromadné nálezy obsahujúce fenigy, ktorých ukrytie je datované okolo polovice 14. storočia, nie sú podľa Sládoka výnimočné.

 

„Majitelia si svoj hnuteľný majetok, najmä peňažný, schovávali prevažne v nepokojných časoch, keď sa ho snažili uchrániť pred nepriateľmi či lúpežníkmi. To, že sa poklady mincí nachádzajú doteraz, naznačuje, že si ich majitelia nevyzdvihli z dôvodu ich úmrtia počas udalosti pre ktorú si mince ukryli, ale mohli sa stať aj prípady, že sa vrátili po ne, ale po dlhšom čase ich už nevedeli nájsť,“ vysvetlil.

 

V týchto miestach turista mince našiel. Foto: KPÚ Trnava

 

 

Krajský pamiatkový úrad v Trnave v tomto prípade vypracuje správu o náhodnom archeologickom náleze.

 

Keďže nálezca požiadal o vyplatenie nálezného, správu aj s mincami odstúpi Pamiatkovému úradu SR, ktorý priberie znalca na úplné a podrobnejšie určenie a ohodnotenie mincí.

 

Pamiatkový úrad SR poskytuje od roku 2009 nálezné až do výšky 100 percent hodnoty nálezu.

 

Podľa pamiatkového zákona je potrebné takýto nález najneskôr na druhý pracovný deň po jeho objavení oznámiť príslušnému krajskému pamiatkovému úradu a ponechať ho až do odbornej obhliadky na mieste.

 

Archeologickým nálezom je podľa zákona hnuteľná vec, ktorá je dokladom o živote človeka a jeho činnosti od najstarších dôb do roku 1918 a spravidla sa našla alebo nachádza v zemi, na jej povrchu alebo vo vode.

 

Najčastejšie ide o črepy z nádob, nástroje, zbrane, šperky alebo mince.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama