Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Undergroundové trnavského Káčko zrejme čakajú posledné mesiace existencie

AKTUALITY - Trnava | 10.11.2020, 09.23, Ján Král

Objekt na Hlavnej 17 v Trnave, kde sídli aj známy trnavský klub, prejde v nasledujúcich rokoch prerodom na kreatívne centrum.

Undergroundové trnavského Káčko zrejme čakajú posledné mesiace existencie

Cez túto pasáž prešiel do Káčka nejeden Trnavčan. Foto: Ján Král

reklama


Legendárny trnavský ArtKlub, známy tiež pod prezývkou Káčko, s najväčšou pravdepodobnosťou skončí.

 

Priestor undergroundovej trnavskej subkultúry, ktorý prešiel počas takmer tridsaťročnej histórie viacerými zmenami názvov a momentálne funguje ako TenKlub, bude zrejme musieť ustúpiť novým funkciám objektu.


Budovy s nádvorím, ktoré TenKlub využíval, patria Mestu Trnava. To dalo priestory na Hlavnej 17 do prenájmu Trnavskému samosprávnemu kraju, ktorý tu plánuje zriadiť kreatívne centrum.

reklama

 

Na tento účel už župe odklepli na štátnej úrovni eurofondy vo výške 7,7 milióna eur.


"V okamihu ako VUC-ka povie, že treba vypratať budovu, sme pripravení to k danému dátumu zmluvne urobiť. Neviem sa k tomu viac teraz vyjadriť. Čokoľvek, čo bude v kreatívnom centre, závisí na tom, kto bude riadiť tento projekt," povedal trnavský primátor Peter Bročka.


Ako dodal, neočakáva, že by v objekte zostal zachovaný priestor pre typ prevádzky, akou je TenKlub. Zrekonštruované priestory by undergroundovej kultúre podľa jeho názoru ani nevyhovovali. 


Tvrdí, že hoci v minulosti nepatril k pravidelným návštevníkom tohto podniku, uvedomoval si jeho zmysel pre trnavskú subkultúru. Konali sa tu metalové, hard rockové, punkové, hip-hopové či iné koncerty a rôzne párty.


"Vonku zúrila križiacka vojna a tam sa išla prvá liga, ktorá predbehla svoju dobu výrazným spôsobom," dodal Bročka.

 

 

Iné vhodné priestory nepoznajú

Majiteľ TenKlubu Róbert Horák očakáva, že vo vynovených priestoroch nebude môcť klub pokračovať. Podľa jeho odhadov príde k nútenému odchodu klubu do konca roka 2021, keďže prostriedky musí kraj preinvestovať do budovy do roka 2023.


V priestoroch sa podľa jemu dostupných informácií ráta s gastroprevádzkou, má však ísť o typologicky úplne iný štýl podniku, akým je TenKlub.


Otázku prípadného presťahovania do iných priestorov zatiaľ nemá vyriešenú. "Nájsť podobné priestory v centre mesta s terasou, kde by hluk nerušil ľudí, je takmer nemožné," povedal Horák.

 

Časť nádvoria využíva TenKlub ako terasu. Foto: Ján Král

 


Jeden z najstarších aktívnych klubov na Slovensku vznikol v roku 1991. Horák klub prevádzkuje posledné tri roky, predtým však priestory "Káčka" sám navštevoval.


"Spomienok je veľa, priestor tu mali neskutočné koncerty, stretávali sa tu super ľudia, samozrejme, boli dobré aj zlé skúsenosti. Káčko však bolo svojim spôsobom výchovné, vyrástlo tu veľa dobrých ľudí aj hudobníkov. Trnavský underground je zakotvený práve tu," poznamenal.

 


Funkcie objektu dolaďujú

Viacerí Trnavčania, ktorí patria alebo patrili k návštevníkom "Káčka", na sociálnej sieti napísali kritický názor na prípadné zrušenie klubu.


Matej Lančarič, ktorý je poslancom mestského i krajského zastupiteľstva uviedol, že ak by k tomu napokon prišlo, "starého Káčka bude rozhodne škoda," keďže s ním má osobne dobré skúsenosti.


Zároveň však pridal, že mesto by z vlastných zdrojov nedokázalo objekt nikdy obnoviť a onedlho by bola rekonštrukcia nevyhnutná. 


"Jediná možnosť sú eurofondy, ale tie sú vždy určené a vyčlenené na konkrétne projekty, ktoré musia spĺňať špecifické požiadavky," napísal Lančarič.

 

Pohľad na Nádvorie vizualizáciou architekta. Pribudnúť má sklené prestrešenie. Vizualizácia: Ateliér DV

 


Trnavský samosprávny kraj zatiaľ podľa slov jeho hovorcu Jaroslava Vaceka definitívne neuzavrel, aké všetky funkcie budú v priestoroch.


Na sociálnej sieti župa medzitým avizovala, že tu vzniknú aj ateliéry, hudobné skúšobne, zdieľané kancelárske priestory, či prednášková sála.


Vo FabLab-e budú 3D tlačiarne, plotre a finišérske technológie. Media Lab zas ponúkne špičkové grafické pracovisko aj s technológiami pre virtuálnu realitu využiteľnými napríklad v oblasti herného priemyslu.


"Vďaka realizácií tohto projektu podporíme nielen rozvoj kreatívneho talentu, ale aj netechnologických inovácií, čím chceme prispieť k zatraktívneniu nášho kraja pre mladých," uviedzá kraj na sociálnej sieti, kde predstavil aj prvé vizualizácie projektu.
 

Vizualizácia objektu po rekonštrukcii. Vizualizácia: Ateliér DV

 

Vizualizácia nádvoria objektu po rekonštrukcii. Vizualizácia: Ateliér DV

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama