Trnavské rybníky
reklama

Sochu budovateľa piešťanských kúpeľov Wintera poškodili, na svedomí to má stavebná firma

AKTUALITY - Piešťany | 19.11.2020, 14.25, prispievatelia

Stavebná spoločnosť, ktorá robí rekonštrukciu Kolonádového mosta v Piešťanoch, sa ospravedlnila a prisľúbila, že zabezpečí opravu umeleckého diela.

Sochu budovateľa piešťanských kúpeľov Wintera poškodili, na svedomí to má stavebná firma

Sochu Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste vlani odhalili jeho pravnučka Katarína Frátriková (vpravo) a vnučka Imricha Wintera Kristína Stankovská. FOTO: Pavol Machovič

Cukrovar bývanie
reklama

 

Bronzovú sochu Ľudovíta Wintera v Piešťanoch poškodila stavebná firma pri pokuse o jej navrátenie na Kolonádový most.

 

Socha budovateľa piešťanských kúpeľov bola počas rekonštrukcie mosta dočasne preložená na Kúpeľný ostrov.

 

Spoločnosť Swietelsky-Slovakia sa za poškodenie diela ospravedlnila s tým, že zabezpečí jeho opravu do pôvodného stavu. Informovala o tom piešťanská radnica.

Potulky mestom
reklama

 

Podľa primátora Piešťan Petra Jančoviča je neospravedlniteľné, že bez akéhokoľvek povolenia a predošlej konzultácie s majiteľmi sochy, vedením mesta, riaditeľstvom kúpeľov alebo Krajským pamiatkovým úradom v Trnave sa s umeleckým dielom nešetrne manipulovalo a prišlo k znehodnoteniu bronzovej sochy.

 

Občianske združenie Pro Winter, ktoré iniciovalo zhotovenie sochy a zbieralo na ňu peniaze, nemá zatiaľ k dispozícii podrobnejšie informácie o rozsahu poškodenia a čaká na odborný posudok.

 

Bronzovú sochu Ľudovíta Wintera odhalili na Kolonádovom moste v máji minulého roku. Jej autor Roman Hrčka posadil podnikateľa v kúpeľníctve na známom moste na lavičku.

 

Ľudovít Winter sa významnou mierou zaslúžil o vybudovanie piešťanských kúpeľov a o to, že sa dokázali presadiť na medzinárodnej úrovni.

 

O jeho sochu sa postaralo občianske združenie Pro Winter, ktoré niekoľko rokov organizovalo na tento účel finančnú zbierku.

 

Piešťanský Kolonádový most je architektonickým unikátom, patrí k najdlhším krytým mostom na Slovensku.

 

Most, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, prechádza zásadnou rekonštrukciou za 1,7 milióna eur.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama