Trnavské rybníky
reklama

Hokejová šéfka Hosťovecká: Do troch rokov chceme extraligu alebo medzinárodnú súťaž

ŠPORT - Hokej | 27.11.2020, 11.10, Ján Král

Zatiaľ sa na to výsledkoch A-mužstva neprejavilo, vyzerá to však tak, že trnavský hokej by mal postupne naberať na sile. Do klubu prišli v zime noví partneri, priestor na prácu dostali českí tréneri Aleš Bachánek a Roman Čechmánek. 

Hokejová šéfka Hosťovecká: Do troch rokov chceme extraligu alebo medzinárodnú súťaž

Adriana Hosťovecká. Foto (4x): Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Na predsezónnom try oute sa vyprofiloval káder, do ktorého pribudol aj skúsený Roman Kukumberg, bývalý reprezentant Slovenska.


O aktuálnej situácii v klube sme hovorili s prezidentkou HK Gladiators Trnava Adrianou Hosťoveckou.

 

Hovorila o cieľoch klubu i o tom, čo nielen trnavský hokej trápi.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Z trnavského hokejového klubu prichádzali v posledných týždňoch pozitívne správy. Môžeme to nazvať obrodou hokeja v meste?
- O akúsi obrodu sa snažíme každý rok. Nie všetko vždy vyjde, dúfam, že túto sezónu sa to podarí. Trochu nás pribrzdila vynútená prestávka, chalani sa musia znova naštartovať.

 

Štadión bol uzavretý, mali sme karanténu, pretože najskôr sa koronavírus objavil v tíme a neskôr medzi zamestnancami štadióna. Potom nám zase uzavreli štadión pre celoplošné testovanie. V podstate chalani trénujú necelé dva týždne.

 

Myslím si však, že výsledky postupne prídu, tím sa kryštalizuje dobre, máme kvantum mladých hráčov. Do zápasov zasahujú aj naši juniori. Robíme, čo môžeme.

 

Dohodli sme sa aj s trénermi, že sa budeme snažiť o maximálne dobré výsledky, nebude však snahou tímu odkladať zápasy kvôli tomu, že by nám vypadli niektorí kľúčoví hráči.

 

Ukazuje sa, že chalani, ktorí boli pozitívne testovaní na Covid-19, majú ťažký návrat do športu. Je to pre nich náročné. V Martine nastúpili dvaja hráči, ktorí následne museli dostať voľno, pretože mali problém záťaž udýchať.

 

Nemá to význam, aby sa ešte vracali do zápasového rytmu. Namiesto nich nastúpili mladíci.

 

 

Do klubu vstúpili noví partneri. Ako sa ich podarilo získať práve do Trnavy?
- Ide o ľudí zo Žiliny. Chceli sa pôvodne angažovať v žilinskom hokeji, kde ale prišla iná skupina z Bratislavy. Nedohodli sa s mestom a hľadali alternatívu. Boli v kontakte s viacerými klubmi, napokon sme sa dohodli s nimi my.

 

Videli, že máme presnú metodiku, dobrú prácu s mládežou a hokej budujeme od základov a venujeme sa už najmenším deťom. 

 

 

Na akej forme spolupráce ste dohodnutí?
- Zatiaľ všetko, na čom sme sa dohodli, funguje. Akurát zahraničný partner, ktorý mal prostredníctvom týchto ľudí vstúpiť do slovenského hokeja, sa napokon rozhodol, že do prvej slovenskej hokejovej ligy nepristúpi a počká, kým klub bude konkurencieschopný pre medzinárodnú súťaž alebo po postupe do extraligy.

 

Spomínaní páni ale zostali pri trnavskom hokeji, klub má s nimi podpísanú zmluvu na tri roky, v priebehu ktorých by sme chceli mužský hokej potiahnuť do medzinárodnej alebo najvyššej hokejovej súťaže.

 

V Trnave sa vyprofiloval výrazne pozmenený tím.

 

 

Ako sa odzrkadlil vstup nových partnerov na fungovaní klubu?
- Hráči majú vyššie príjmy, ako sme si mohli dovoliť minulý rok, keď už ani vtedy úplne zadarmo nehrali. Sprofesionalizovalo sa prostredie, chalani napr. trénujú aj predpoludním.

 

V minulosti sa bežne stávalo, že v zápasoch na východe republiky nám pre pracovné alebo študijné povinnosti vypadli niektorí hráči, pretože si z časového hľadiska nemohli dovoliť vycestovať.

 

Teraz máme profesionálny tím a tento problém odpadol. Je to obrovský rozdiel oproti posledným dvom sezónam.

 

Hokejisti dostávajú príjem na čas, v minulých sezónach sme počas rozbehnutého ročníka zháňali partnerov a neraz sa stalo, že chlapci dostali peniaze až po skončenom ročníku.

 

Bolo to veľmi náročné. Dnes máme o mužov finančne postarané. 

 

 

Do kádra ste získali Romana Kukumberga. Má už 40 rokov, napriek tomu je to stále veľká hokejová persóna. Čo poviete na jeho adresu?
- Máme v tíme veľa mladých hráčov, Roman bol voľný na trhu a dali sme mu ponuku. Považujeme ho za chlapa, ktorý môže mladíkom odovzdať skúsenosti na ľade aj mimo neho. Dohodli sme sa rýchlo.

 

Myslím si, že sa nevie rozlúčiť s hokejom a nám to padlo vhod, v tejto sezóne potiahne našich talentovaných hráčov dopredu.

 

 

Prečo z klubu nečakane odišiel Fín Jere Marjamäki?
- Išlo o veľmi šikovného chalana, dobrý typ do kabíny aj do partie. Keďže sa však pre koronavírus nehrala súťaž, nevidel význam svojho pobytu na Slovensku. Vo Fínsku, odkiaľ pochádza, šport zastavený nebol.

 

V Trnave mal dosť času na uvažovanie a rozhodol sa pre návrat, ale paradoxne nie do fínskeho hokeja, ale do rodinnej firmy. Máme informáciu, že korčule nateraz zavesil na klinec.

 

Samozrejme, má len 25 rokov, je dosť možné, že sa do hokejového kolotoča ešte vráti. Bola by škoda, aby sa tak nestalo.

 

Asistent trénera Roman Čechmánek (vpravo) je obrovskou hokejovou osobnosťou.

 

 

Chystáte ešte príchod nejakého ďalšieho zvučného mena do tímu?
- Boli sme v kontakte s rôznymi hráčmi. Tréneri si precízne vyberali hokejistov, budujú tím nielen po výkonnostnej stránke, ale aj podľa charakterových vlastností hráčov.

 

Odmietli aj veľké mená, ich filozofiou je postaviť mužstvo nie na jednu sezónu, ale na dlhšie obdobie.

 

Tréneri majú zmluvy postavené tak, že garantujú cieľ, ktorý sme si dali na túto sezónu. Nezasahujú im preto do toho ani finanční partneri, ani my z vedenia klubu.

 

 

Aké sú teda ciele do aktuálnej sezóny?
- Chceme postúpiť minimálne do play-off. Ak sa to podarí, popasujeme sa o čo najlepší výsledok.

 

 

V kádri sú prevažne mladí hráči. Neroztriasli sa im kolená, keď prvýkrát vstúpila do kabíny taká persóna, akou je súčasný asistent trénera a bývalý olympionik či brankár z NHL Roman Čechmánek?
- Myslím si, že už od začiatku Romana brali ako človeka, ktorý ich môže posunúť v hokeji a životnom štýle okolo hokeja dopredu. Má určite u chlapcov veľkú autoritu.

 

Adriana Hosťovecká vo svojom hokejovom kráľovstve.

 

 

Čoraz častejšie sa hovorí o potrebe zrekonštruovať zimný štadión, ktorý patrí Mestu Trnava. Dejú sa v tejto veci nejaké kroky?
- Súčasný štadión je veľmi náročný na prevádzku po stránke energií. To sa týka chladiaceho systému aj starého osvetlenia. Mesto Trnava a primátor majú úmysel niečo meniť, špekuluje sa aj o celkovej rekonštrukcii štadióna.

 

Zrejme by bolo jednoduchšie postaviť na zelenej lúke niekde na okraji mesta úplne nové zariadenie pre hokej, možno nejakú multifunkčnú halu.

 

Súčasný štadión má ale úžasnú strategickú polohu. Navyše, Trnava tým, že si zakladá na postupnej obnove a rekonštrukcii mesta, si nemôže dovoliť takúto budovu tu nechať len tak.

 

Objekt, aj keby tu v budúcnosti bolo niečo iné a nie zimný štadión, bude nutné tak či tak zrekonštruovať.

 

Nateraz je dohoda taká, že štadión zostane na tomto mieste a pokúsime sa spoločne s mestom nájsť partnera na rekonštrukciu. Myslím si, že je to v záujme oboch strán.

 

Môžeme prísť o celú hokejovú generáciu

Koronavírusová pandémia výrazne poznačila aj mládežnícky hokej v Trnave. V klube evidovali naposledy približne 360 talentov, najmenší boli ešte v škôlkárskom veku. 


"Toto obdobie je veľmi náročné a hokejový klub opúšťajú najmenšie detičky, ktoré sa na ľadovú plochu teraz nedostanú. Trénovať môže podľa nariadení len päť detí s jedným trénerom. Musíme dodržiavať obmedzenia počtu osôb. Prípravu na suchu mimo ľadu robia tréneri s deťmi online cez internet. Napriek tomu, že tu máme vytvorené úžasné podmienky, pretože máme na štadióne posilňovňu, telocvičňu, máme tu hokejové strelnice a iné zariadenia, nemôžeme to využívať, pretože štadión je vnímaný ako jedno športovisko," vraví Adriana Hosťovecká.


"Je to pre nás veľmi komplikované a začína to byť z pohľadu budúcnosti hokeja aj nebezpečné. Na jar zrušili majstrovstvá sveta do 20 rokov. Už vieme, že aj v ďalšom roku budú zrušené. Naša osemnástka má ísť teraz do nejakej bubliny na dva týždne, aby mohla odcestovať na svetový šampionát. Ak toto nepodchytíme a neurobíme s tým niečo, môže nám vypadnúť celá jedna generácia hokejistov. Bolo by dobré, aby sa v hokeji spojili sily a miernym tlakom sme si vynútili pozornosť. Hokej je národný šport, no nemôžeme s mládežou normálne trénovať a s tým treba niečo spraviť," dodala.

 

V piatok online prenos zápasu

Gladiátori v stredu prehrali v Dubnici nad Váhom 2:5, išlo o ich tretiu prehru zo štyroch zápasov v aktuálnej sezóne. Dnes o 17:30 privítajú v Trnave Považskú Bystricu.

 

Zápas sa pre protipandemické obmedzenia musí odohrať bez prítomnosti divákov. Tí však môžu sledovať duel online cez facebookovú stránku klubu a alebo youtube.com.


Fanúšikovia môžu podporiť klub aj finančne zakúpením virtuálnej vstupenky. Je to možné vkladom na účet SK06 0900 0000 0051 6984 0323 v ľubovoľnej sume od 2 eur.

 

Na sociálnej sieti zároveň prebieha súťaž o hodinky značky Tissot, výhercov vylosujú 23. decembra.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama
Cisárky Sereď
reklama