Slovenské futbalistky bojovali so Švédkami v Trnave, kvalifikácia ukázala potenciál tímu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 2.12.2020, 18.48, prispievatelia

Futbalová kvalifikácia v podaní Sloveniek vyvrcholila na Štadióne Antona Malatinského v Trnave.

Slovenské futbalistky bojovali so Švédkami v Trnave, kvalifikácia ukázala potenciál tímu

Slovenské ženy (v modrom) zviedli duel so Švédkami v Trnave. Foto: trnavskyhlas.sk

Ženská futbalová reprezentácia začala cestu kvalifikáciou v septembri minulého roka, v Reykjavíku na Islande. Slovenky s domácimi favoritkami dokázali dlho držať krok, no o víťazovi rozhodol jediný gól stretnutia a naše dievčatá prehrali 0:1.

V októbrovom asociačnom termíne ich čakali dva zápasy, opäť na ihriskách súperov. Najskôr cestovali, s cieľom vybojovať prvé tri body, na Lotyšskú pôdu.

Tento plán im naštrbil rýchly lotyšský gól, avšak dievčatá dokázali zápas ešte do polčasu vyrovnať a po prestávke pridať víťazný gól.

Štyri dni po víťazstve 1:2 v Lotyšsku sa Slovenky stretli, s bronzovým tímom z posledných MS, Švédskom na ich domácej pôde. V tomto, pre naše dievčatá náročnom, zápase Švédky potvrdili svoju svetovú triedu a zápas ovládli s výsledkom 7:0.

Pred zimnou prestávkou privítali dievčatá, na domácom štadióne v Senci, súperky zo susedného Maďarska. Slovenky chceli proti tomuto súperovi z vyššieho koša zabojovať o víťazstvo, avšak zápas skončil bezgólovou remízou.

Odvetnú časť kvalifikácie prerušila celosvetová pandémia, preto sa ďalšie zápasy odohrali s takmer ročnou prestávkou, v októbrovom asociačnom termíne.

Slovenky z dvojzápasu vyťažili 6 bodov, za víťazstvá na horúcej maďarskej pôde a domácej povinnej jazde proti Lotyškám, čo im dalo šancu stále pomýšľať na umiestnenie na druhom mieste tabuľky a prípadný postup, resp. baráž o postup na ME.

Bojový pokrik.

Záver kvalifikácie, na prelome novembra a decembra, dievčatám postavil do cesty súperky zo severských krajín. V zápase proti Islandu potrebovali získať tri body, aby sa mohli dotiahnuť v tabuľke práve na Island, ktorý okupoval druhé miesto kvalifikačnej skupiny.

V 26. minúte stretnutia sa dostali do vedenia zásluhou Mikolajovej a súperovi dokázali vzdorovať až do 62. minúty. Na ihrisku pribudla nervozita a Islanďanky hrozili množstvom nebezpečných akcií.

Slovenská brankárka Korenčiová dokázala chytiť pokutový kop, avšak pri následnom opakovanom pokuse si vybrala zlú stranu, Islanďanky šli do vedenia 1:2 a neskôr pridali aj tretí gól, rovnako z pokutového kopu.

Slovenské dievčatá neskladali zbrane a so silným súperom bojovali do konca zápasu. Ukázali veľkú túžbu, bojovného ducha a to, že si dres s dvojkrížom na hrudi vážia.

Slovenské ženy premiérovo v Trnave

V poslednom zápase kvalifikácie ME 2022 čakal na Slovenky najväčší favorit a zároveň už istý víťaz kvalifikačnej skupiny F, Švédsko. Hralo sa v Trnave na Štadióne Antona Malatinského, kde mali slovenské dievčatá premiéru.

Od úvodného výkopu bola zrejmá kvalita v hre Švédok, ktoré mali loptu na kopačkách a tlačili domáce dievčatá. Tie vyrukovali s maximálnou bojovnosťou a obetavosťou.

Zo zápasu Slovensko - Švédsko.

V 22. minúte zápasu kopali Švédky za ruku v pokutovom území penaltu. Kapitánke hostí však pokus zlikvidovala výborne chytajúca Korenčiová.

Tento moment mohol Slovenky pozdvihnúť, ale z následného rohového kopu sa hostky ujali vedenia. Švédky pokračovali v útokoch počas celého zápasu, obstreľovali našu bránu a hrozili najmä zo štandardných situácií, ktoré aj rozhodli celý zápas.

V závere sa pripomenuli aj Slovenky, strelou sa blysla Mikolajová, ktorej pokus však tesne minul pravú žrď. Záverečný rezultát 0:6 síce vyznieva kruto, ale odráža svetovú triedu a futbalovú kvalitu Švédska.

Švédky napokon potvrdili papierové predpoklady.

Výsledné tretie miesto v kvalifikačnej skupine F je splneným cieľom Sloveniek, veď za sebou dokázali nechať aj súpera z vyššieho výkonnostného koša, Maďarsko.

Ale čo je hlavné, táto kvalifikácia ukázala, že dievčatá sa zlepšujú každým jedným stretnutím. Zápasy proti kvalitným súperom majú svoj význam najmä pre nadobúdanie skúseností.

Slovenky ukázali, že sú na dobrej ceste, majú veľký potenciál, chuť na sebe pracovať a je len otázkou času, kedy sa to pretaví do výsledkov.

SLOVENSKO – ŠVÉDSKO 0:6 (0:3)
Góly: 22. a 73. Angeldad, 34. Sembrant, 44. Rolfö, 49. Andersson, 54. Blomqvist
ŽK: Bartovičová, Fischerová, Žemberyová
Rozhodovali: Wacker – Diekmann, Arlt (Nemecko) – bez divákov
SLOVENSKO: Korenčiová – Košíková, Bartovičová, Fischerová, Horváthová (46. Žemberyová) – Mikolajová, Bíróová – Zdechovanová, Škorvánková (83. Ondrušová), Šurnovská (77. Koleničková) – Havranová (78. Sluková). Tréner: Peter Kopúň.
ŠVÉDSKO: Falk – Glas (61. Eriksson), Ilestedt, Sembrant, Andersson – Blomqvist (62. Jakobsson), Angeldal (78. Bennison), Seger, Rolfö (62. Schough) – Asllani, Blackstenius (78. Anvegård). Tréner: Peter Gerhardsson.

Peter Kopúň (tréner Slovenska): "Som rád, že základný cieľ, ktorý sme si stanovili pred začiatkom kvalifikácie, sme splnili. Netvárme sa, že to bola nejaká základná povinnosť, ale som rád, že sme to zvládli. Mrzí ma, za dievčatá, ten zápas s Islandom (pozn. Slovensko – Island 1:3), pretože až do 60. minúty sme to zvládali, až na prekvapenie, dobre, ale rešpektujeme aj kvalitu súpera. Tento zápas sme chceli vidieť ten úplne posledný progres a myslím si, že ešte budeme mať na zlepšenie nabudúce priestor. Bavili sme sa počas tohto zrazu, že by bolo pekné ísť na majstrovstvá sveta. Uvidíme ako to dopadne."

Patrícia Fischerová: "Kvôli pandémii sa to všetko poposúvalo, ale mňa veľmi teší, že sme to dohrali. Som veľmi rada, že ja osobne, tak ako každá hráčka, som mohla hrať, pretože v týchto časoch to ani nechcete a nemusíte tu byť. Nezáleží to od vás. Takže ja som veľmi rada, že som dohrala kvalifikáciu, že som mohla hrať proti takým súperom, akým som hrala. Myslím si, že za posledné tri kvalifikácie, ktoré som už odohrala, toto bola najlepšia, čo sa týka nášho umiestnenia. Fakt je taký, že sme si aj verili viac, lebo sme cítili, že nám to ide. Je to škoda, že domáci zápas s Maďarskom sme remizovali (pozn. Slovensko – Maďarsko 0:0), rovnako aj zápas s Islandom mohol dopadnúť inak. Ak by sa nám toto podarilo, tak by to bolo naozaj úžasné, ale aj tak si myslím, že ideme dobrou cestou, a že to vyzerá čoraz lepšie. Dúfam, že tento tím dosiahne svoj vrchol čo najskôr, aby som ešte bola jeho súčasťou a nebude to trvať dlho."

Mária Korenčiová: "Tretie miesto v kvalifikačnej skupine je určite pre nás splneným cieľom. Je ťažké zostať po takomto zápase pozitívny, ale treba sa na to pozrieť z globálu. Tretie miesto bol náš cieľ, vyhrali sme povinné zápasy so súperom z piateho výkonnostného koša, podarilo sa nám vyhrať nad súperom z tretieho koša, takže sme získali 6 bodov do rankingu budúcoročnej kvalifikácie a pre nás je to ten najpodstatnejší krok, pretože určite nemôžme myslieť na to EURO. Ale každá jedna kvalifikácia, v ktorej sa nám podarí získať body do rankingu, nás do budúcnosti posúva a to je pre nás víťazstvom. Stále je tu priestor na zlepšovanie a my ako športovci musíme mať takýto cieľ. Príde ďalšia kvalifikácia, uvidíme akých súperov dostaneme, ale myslím si, že najmä v zápase s Islandom a v zápasoch v októbrovom termíne (pozn. v Maďarsku a doma s Lotyšskom) sme naozaj ukázali, že tento tím má veľký potenciál a máme sa čím pýšiť. Hráme pekný futbal, ktorému ešte niečo chýba, tak ako tréner povedal, potrebujeme ešte dozrieť. Ale keď to príde, myslím si, že budeme na seba hrdé a budeme zbierať aj body."