Trnavské rybníky
reklama

Legendárne Káčko jubiluje, jeho vznik bol mikulášskym darčekom

RELAX - Trnavské pikošky | 6.12.2020, 13.41, prispievatelia

Počas 29-ročnej histórie klub hostil mnohé výborné podujatia či koncerty a stal sa obľúbeným miestom trnavskej mládeže. Jeho budúcnosť je však nejasná.

Legendárne Káčko jubiluje, jeho vznik bol mikulášskym darčekom

Vchod do trnavského Káčka. Foto: Ján Král

reklama

 

Adresa Hlavná 17  je od deväťdesiatych rokov neodmysliteľnou súčasťou života mnohých mladých Trnavčanov.

 

Krátko po zmene režimu si zakladateľská trojica Andrej Keppert, Oto Berežný a Jozef Stopka splnila svoj sen a práve na Mikuláša roku 1991 otvorila na spomínanej adrese v Trnave hudobný klub známy ako „Káčko“.

 

Na slávnostnom otvorení znela v ten večer hudba Electric Blues Bandu a ľudovky v podaní cimbalového súboru Bezanka.

reklama

 

Káčko cez deň fungovalo ako príjemná kaviarnička a večer sa premieňalo na hudobný klub s lákavým programom. 


Po 40 rokoch hladu po živej hudbe sa klub v priestoroch bývalého sídla Zväzu československo-sovietskeho priateľstva stal oázou ponúkajúcou koncerty kapiel všetkých možných nekomerčných a menšinových hudobných žánrov – rock, metal, punk, blues, jazz, indies, hip hop, atď.

 

V Káčku sa konali aj výstavy obrazov mladých umelcov, výstavy fotografií i karikatúr, burzy platní, krsty nových cédečiek, diskotéky atď.

 

Hlavná 17 bola aj sídlom novovzniknutej Slovenskej bluesovej spoločnosti, ktorá tam organizovala celoslovenský festival Blues Slovakia.

 

Sála i nádvorie klubu doslova praskali vo švíkoch, keď sa tam každoročne počas Dobrofestu stretávali hudobníci zo zahraničia s našimi na improvizovaných jam sessions a veľký ohlas u návštevníkov mali samozrejme aj koncerty domácich rockových i alternatívnych kapiel. 


Jedinečnú atmosféru klubu dotváral aj obchod s hudobnými nástrojmi umiestený vo dvore a susedné kníhkupectvo.

 

V Káčku vyrástla nielen celá generácia muzikantov, ktorá tam skúšala i vystupovala ale i zvukárov a nekomerčných dídžejov.

 

Káčko bolo jednoducho fenomén.

 

Jeho majitelia, či vlastne nájomcovia, sa v priebehu desaťročí menili, rovnako ako sa v ňom vystriedalo niekoľko generácií návštevníkov, no klub, či už sa volal K-Centrum, K-Klub, Calipso, Artklub alebo Ten Klub zostával hudobným klubom, v ktorom mladí ľudia vytvárali  podujatia určené najmä pre ich rovesníkov. 


Jubilujúce Káčko malo svoje „ups and downs“, hviezdne časy i časy keď živorilo, no prežilo takmer tri desaťročia.

 

Darček, ktorý priniesol trnavskej mládeži Mikuláš pred 29 rokmi je dodnes výnimočný.

 

Iróniou osudu Káčko znova bojuje o prežitie, a to práve v čase, keď celý areál vrátane klubu dostáva od mesta do prenájmu Trnavský samosprávny kraj, ktorý ho plánuje premeniť na Kreatívne centrum.

 

Klubu už podľa našich informácií oznámili, že do 28. februára 2021 musí vyprázdniť priestory.

 

Zostáva len dúfať a veriť, že najstarší jestvujúci hudobný klub na Slovensku neostane len svetlou spomienkou v kultúrnej histórii Trnavy, ale ako sľúbil župan Jozef Viskupič, jeho duch a poslanie zostane zachované. 


PETER RADVÁNYI

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama