Západoslovenské múzeum vydalo knihu o priekopníkoch fotografie v Trnave
AKTUALITY - Trnava | 12.12.2020, 20.25, prispievatelia
Publikácia Trnavské fotoateliéry dokumentuje 33 dosiaľ objavených trnavských fotografov, väčšinou aj s ich produkciou, ktorí v Trnave pôsobili od roku 1860 až do znárodnenia v polovici minulého storočia.
Kniha Trnavské fotoateliéry je v predaji v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Foto: zsm
Časy, kedy bolo fotografovanie tak trochu vedou, umením i remeslom približuje kniha Trnavské fotoateliéry, ktorú vydalo Západoslovenské múzeu v Trnave.
Jej autorka Simona Jurčová sa niekoľko rokov venovala výskumu trnavských fotografií, fotoateliérov a fotografov.
Publikácia Trnavské fotoateliéry dokumentuje 33 dosiaľ objavených trnavských fotografov, väčšinou aj s ich produkciou, ktorí v Trnave pôsobili od roku 1860.
Verejnosť môže zaujať nielen informáciami, ale i bohatou obrazovou časťou, ktorá je prehliadkou krásy fotografií zo starých albumov. Vydanie knihy bolo možné vďaka finančnému príspevku Fondu na podporu umenia.
Fotografom kedysi, na rozdiel od súčasnosti, nemohol byť ktokoľvek.
Vybavenie fotoateliéru aj laboratória neboli lacnou záležitosťou, preto je celkom pochopiteľné, že prvým fotografom v Trnave s vlastným ateliérom bol Štefan Dohnányi, ktorého rodina patrila k bohatšej vrstve obyvateľstva.
Po prvom fotografovi nasledovali ďalší, aj vďaka ním sa podarilo zachovať podobu mesta z minulosti, ale aj tváre Trnavčanov spred desiatok rokov.
Dokumentovanie fotografov v knihe končí v polovici minulého storočia, kedy boli ich fotoateliéry znárodnené.
Textová časť knihy Trnavské fotoateliéry je rozdelená do niekoľkých celkov. Čitateľ je najskôr uvedený do problematiky všeobecnými informáciami o fotografii a novom povolaní fotografa, ktoré sa v druhej polovici 19. storočia rýchlo rozšírilo.
Trnavskí fotografi sú uvedení v blokoch: prvé obdobie 1860 – 1899, druhé obdobie 1900 – 1918, tretie obdobie 1918 – 1950. Medzi blokmi sú vsuvky o výstavách fotografií, o najstarších fotografiách Trnavy vo fonde Západoslovenského múzea, o trnavských pohľadniciach s fotografickou predlohou a ďalšie.
Autorka Simona Jurčová verí, že kniha pomôže laikom i odborníkom aj v datovaní vlastných značených fotografií a priblíži ich autorov.
Keďže v súčasnej situácii nie je možné jej slávnostné uvedenie, kniha je na predaj v Západoslovenskom múzeu
(pm)