Spartak prehral derby so Slovanom, pred ďalším zápasom prišiel o troch hráčov

ŠPORT - Futbal - Spartak | 13.12.2020, 17.19, Ján Král

Trnavský Spartak nestačil v derby stretnutí na bratislavský Slovan. Hostia hrali v druhom polčase bez vylúčeného Abenu, napriek tomu ešte dokázali výsledok zveľadiť a vyhrali 3:0. Slovan sa vďaka víťazstvu stal jesenným majstrom Fortuna ligy.

Spartak prehral derby so Slovanom, pred ďalším zápasom prišiel o troch hráčov

Yann Yao utrpel po strete s Abenom vážne zranenie hlavy, skončil v nemocnici. Foto: trnavskyhlas.sk

Spartaku chýbal zranený Pačinda, pre chorobu vypadol Olejník. Dlhodobo zranený je Anthony a trest za vylúčenie dostal Tumma.

Tréner Hrnčár preto v obrane improvizoval, netradične na pravej strane obrany sa objavil ortodoxný ľavák Mikovič, Turňa hral ľavého stopéra, na ľavý beka sa vrátil Tsaousis.

Slovan začal aktívne. Už v 2. minúte vyhral šprintérsky súboj s trnavskou obranou Strelec, Rusov však výborne vybehol a jeho nájazd zmaril.

Potom zblokovala obrana strelu de Kampsa na roh, vzápätí nevyšla po výbornom signále z priameho kopu belasým iba finálna prihrávka.

Rusov sa následne zaskvel pri tutovke Rataa, ktorému vyrazil strelu zo sedem metrov a neskôr chytil aj pokus Strelca, ktorý druhýkrát unikol trnavskej obrane. Stále sa písala len ôsma minúta.

Andeli sa k slovu dostali v deviatej, keď Yao prihral do palebnej pozície Kolesárovi, ten však zakončoval dvakrát bez potrebnej razancie.

V 16. minúte vyšiel Slovanu ďalší kolmý útok. Ratao síce bránku netrafil, no pri zakončení ho v šestnástke fauloval Mikovič. Penaltu si postavil Holman a s prehľadom otvoril skóre - 0:1.

Spartak sa snažil dvihnúť hlavu, Mikovič po rohu a Bamidele po vlastnom úniku však mierili nepresne.

Po polhodine hry Slovan opäť podkúril. Najprv Rusov vyrážal jedovku oHolmana a o chvíľu na to aj ranu Abenu.

Nasledoval roh, center na päťku, kde hlavičku vyhral Strelec a bolo 0:2.

V závere dejstva prišiel hrozivý moment. Yao si hlavou posúval loptu dopredu, Abena mu v hlavičkovom súboji napálil do hlavy a trnavského krídelníka museli previesť do nemocnice. Abena následne dostal červenú kartu.

Pre Spartak vznikol v prvom polčase aj ďalší problém, žlté karty videli Mikovič a Savvidis, ktoré boli ich už piate v sezóne a v poslednom kole v Zlatých Moravciach tak nebudú môcť nastúpiť. Yao má otras mozgu a bude tiež chýbať.

Druhý polčas sa začal strelou Trnavy, lopta sa odrážala v šestnástke, až po prihrávke Cabrala zakončil nepresne Mikovič.

Trnavský bek zakrátko napriahol spoza pokutového územia, jeho volej Greif vyrazil na roh.

Ďalšiu šancu mal Vlasko, obrancovia Slovana mu stihli skočiť do strely a zblokovať ju mimo bránky.

Slovan sa po zmene strán stiahol a bránil výsledok, Trnava držala loptu a tlačila sa dopredu, v rozhodujúcich priestoroch však zlyhávala.

Kvalitatívny rozdiel medzi tímami podčiarkol v 84. minúte striedajúci Rabiu. Dvadsať metrov od bránky si prebral prihrávku od Pauscheka, Savvidis sa vyhol súboju, aby nefauloval a Rabiu strelou k tyči pridal tretí gól Slovana.

Nemohúcnosť Trnavy v koncovke dokumentoval v závere po Bamideleho centri Cabral, ktorý na päťke nedokázal skrotiť poskakujúcu loptu.

Fortuna liga - 17. kolo:
Spartak Trnava - Slovan Bratislava 0:3 (0:2)

Góly: 17. Holman (pen), 33. Strelec
ŽK: Mikovič, Kolesár, Savvidis, Kóša - Bajrič, Holman
ČK: 45. Abena (Slovan)
Bez divákov (pre protipandemické opatrenia)
Rozhodovali: Glova - Hancko, Bednár
SPARTAK: Rusov - Mikovič (68. S. Kóša), Grič, Turňa, Tsaousis - Savvidis, Bukata - Cabral, Kolesár (46. Vlasko), Yao (46. Johnson Nsumoh) - Bamidele. Tréner: Hrnčár.
SLOVAN: Greif - Pauschek, Abena, Bajrič, De Marco - Nono (73. Daniel), De Kamps - Čavrič (46. Božikov), Holman (73. Rabiu), Ratao (88. Lovat) - Strelec (79. Medved). Tréner: Milanič.

Darko Milanič (tréner Slovana): "Myslím si, že nie je každodenné, že vyhráte derby na ihrisku súpera a dokonca so skóre 3:0. Hráči aj realizačný tím sa z toho veľmi teší. V ťažkých časoch sme dali našim fanúšikom čiastočnú satisfakciu. Začali sme veľmi dobre, v úvodných minútach sme toho veľa vytvorili. Kým sme strelili gól, mali sme všetko pod kontrolou, boli sme o gól napred. Po našom góle sme mali zápas lepšie manažovať, prišli zbytočné strkanice, rozprávania. Druhý polčas sa zmenil totálne, keď sme prišli o jedného hráča, bolo to viac o dobrej defenzíve. Strelili sme ešte jeden gól z kontry, pre nás je to perfektný výsledok.

Norbert Hrnčár (tréner Spartaka): "Úvod zápasu sme nezvládli, bolo tam veľa nepresností, vyplynulo to aj z nového zloženia obrannej formácie, ktoré sme museli vynútene urobiť. V druhom polčase tam bola obrovská snaha a aj príležitosti na kontaktný gól, ale mám pocit, že by sme nestrelili gól ani do ráno. Teraz ma však popravde viac ako prehra zaujíma zdravotný stav Yaoa, ktorého stav je vážny (má zlomenú jarmovú kosť, očnicu, posunuté lícne kosti a otras mozgu, na vyšetrení v nemocnici je aj Abena, pozn. red.)."