Trnavské rybníky
reklama

Advokát Kadúc: Sanovanie následkov je neporovnateľne drahšie ako včasná reakcia

RELAX - Rozhovory | 20.12.2020, 16.06, Ján Král

Z vrcholovej politiky odišiel, no stále sa okolo nej čiastočne pohybuje. Maximálnu energiu dnes vkladá do svojej advokátskej kancelárie. Trnavčan Miroslav Kadúc (37) v tejto súvislosti upozorňuje, že ľudia by domáhania sa svojich práv nemali odkladať. Prevenciu považuje za lacnejšiu ako riešenie dôsledkov.

Advokát Kadúc: Sanovanie následkov je neporovnateľne drahšie ako včasná reakcia

Miroslav Kadúc. Foto (6x): Ján Král

 

Od vášho odchodu z politiky ubehlo päť rokov. Neľutujete dnes svoje rozhodnutie pri pohľade na to, že OĽaNO je vládna strana?
- Aj napriek tomu, že som túto otázku očakával, neviem na ňu priamo odpovedať. Svojim spôsobom som z politiky nikdy „neodišiel“, len som vymenil pozíciu poslanca – politika za pozíciu občana – voliča.

 

Myslím si, že každý kto chce pre seba a svojich blízkych plnohodnotný život, musí sa o politiku neustále zaujímať a nemôže ju odložiť na druhú koľaj, ako niečo k životu nepotrebné.

 

Dvojnásobne to platí najmä v dnešných časoch, kedy sú ľudia právom frustrovaní a znechutení. Spomeňme si, že práve vďaka občianskej iniciatíve sa začalo s odkrývaním a postupným vyšetrovaním najväčších korupčných káuz, ktorých sme svedkami v modernej histórii Slovenska. 

 


Ako teda, ľutujete? 
- To sa ťažko posudzuje. Dôležité je, čo som cítil, keď som mal otázku odchodu v tom čase pred sebou. Na druhej strane dnes máme konečne vládu, ktorá, a to hovorím s plným vedomím, že stav našej spoločnosti nie je dobrý, je podľa mňa jediná súčasne vhodná alternatíva.

 

S väčšinou ľudí z vlády, či už sú to ľudia z OĽaNO alebo SaS, som mal v minulosti možnosť spolupracovať. Pre mňa sú to makači, ktorých dnes v tejto situácii jednoducho potrebujeme.

 

Ak to nie je zrejmé, ja som za nich rád. Veď sa pozrite, čo sa deje v oblastiach, ktoré nás blokovali.

 

Ukazuje sa, že náš štát bol prerastený nielen korupciou, ale aj nespravodlivosťou, kedy slušní ľudia platili dane a vyvolení si poza chrbát arogantne robili aj tak, čo chceli. Desivé je, že je to zrejme len vrchol ľadovca. 

 


Čo si myslíte o súčasnej politickej situácii?
- Posledné mesiace nie sú ľahké pre nikoho, a pre vládu už vôbec nie. Som presvedčený, že by sa mali v súčasnosti politici naprieč celým politickým spektrom, vrátane opozície, zomknúť a nie medzi sebou bojovať.

 

Podobne ako pri voľbe generálneho prokurátora, alebo pri reforme justície. V tejto situácii rozhodnúť, vyrokovať a prijať tak zásadné zmeny vytvorené na rezorte spravodlivosti, sú skvelou správou.

 

Síce sa to neprejaví hneď, ale to, čo nás čaká, je podľa mňa nie krok, ale skok vpred. Je dôkaz, že sa to dá. Rovnako dobrou správou je, že sa zachováva kontinuita v rezorte.

 

Boj o spravodlivosť bude rovnejší a nezávislejší. A pocítia to aj obyčajní adresáti, ktorým má a musí byť doručená spravodlivosť, keď je po nej dopyt.

 

 

Pri vrcholovej politike však predsa len čiastočne momentálne pôsobíte, keďže ste sa stali asistentom predsedu Ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka. Zaujímavé je, že vaše odmena je iba jedno euro. Prečo ste sa rozhodli vzdať sa odmeny?
- Dôvodom je najmä dlhoročné priateľstvo s pánom Vetrákom a zároveň dodávam, že ide skôr o poradcovskú funkciu a nie o asistentskú prácu.

 

Rozhodol som sa „dať do služby“, ak to tak môžem povedať, moje doterajšie, pomerne skromné, skúsenosti, ktoré som zozbieral ako podpredseda Ústavnoprávneho výboru parlamentu. 

 


Neuvažujete, že by ste v budúcnosti zúročili svoje skúsenosti napr. v komunálnej politike?
- Úprimne ani nie. V minulosti som to však skúšal. Zvolenie mi ušlo o pár hlasov. Áno, boli ľudia, ktorí mi chceli pomôcť pri ďalšej kandidatúre, no ja sa skrátka doma v Trnave cítim lepšie viac ako advokát než ako politik.

 

Pritom, keď sa prejdete po Trnave dnes, zistíte, že správa mesta funguje, mesto je zelenšie a žije sa tu veľmi dobre.  

 


Dnes sa venujete svojej advokátskej praxi. Ako sa darí vaše firme KADUC & PARTNERS?
- Musím povedať, že nebyť klientov, s ktorými spolupracujeme, bolo by mimoriadne ťažké dostať sa tam, kde sme dnes.

 

Dnes sme stredne veľká kancelária počítajúc dvoch advokátov, štyroch právnikov, dvoch právnych asistentov, office manažerkou a personalistkou v jednej osobe, ako aj interným účtovníkom.

 

Postupne rozbiehame pobočku v Bratislave. Nepatríme medzi najlacnejších, no klienti, ktorí využívajú naše služby vedia, prečo sa oplatí do nás investovať.

 

V Bratislave vieme konkurovať nielen cenou, ale hlavne kvalitou. Dovolím si povedať, že sme dobrý tím, kde každý ma istý druh výnimočných schopností. Vieme sa dopĺňať ale aj zastúpiť.

 


Na akú oblasť práva sa zameriavate?
- Našim klientom poskytujeme komplexné právne služby, čo inými slovami znamená, že v prípade záujmu vieme odborne pokryť akúkoľvek právnu oblasť.

 

To, čo nám umožňuje dávať výplaty a poskytovať služby pre neziskový sektor, je najmä obchodné právo a vymáhanie pohľadávok.

 

Funguje to tak, že ak za pomoci našich služieb zarobí podnikateľ, tak pochopiteľne musíme zarobiť aj my.

 

Prirodzene sa venujeme aj bežným občianskym problémom, či pracovnému právu, ale aj výkonu poľovníckeho práva.

 

V čom zaznamenávame úspechy sú súdne konania. 

 


V čom vidíte základ úspechu v súdnom konaní?
- V dôvere. Dôvere, že klient nezatají žiadnu podstatnú skutočnosť. Lepšie je, ak povie aj to, čo si myslí, že je nepodstatné.

 

Z pohľadu ochrany klientových záujmov sa dá povedať, že presadzujem „holistický“ prístup. Treba poznať všetko vo vzájomných súvislostiach a vedieť vyhodnotiť, čo je klientovi na prospech, a čo nie.

 

Objektívne najdôležitejšími atribútmi úspechu je predovšetkým detailné poznanie spisu a predvídanie krokov protistrany.

 

Tretím pilierom je nepochybne naštudovanie aktuálnej rozhodovacej činnosti súdov, a to nielen slovenských, ale aj českých.

 

V niektorých prípadoch sú viac ako inšpiratívne aj rozhodnutia nemeckého ústavného súdu v Karlsruhe.

 


Dá sa kvantifikovať , s akými právnymi problémami dnes bežní ľudia najviac vyhľadávajú právnu pomoc?
- Dá sa, ale nemalo by to pridanú hodnotu, ak by som to kvantifikoval. Problémov, ktoré prináša život, je nespočetné množstvo.

 

Kúpne zmluvy, nájomné zmluvy, pôžičky, susedské spory, vysporiadanie spoločného majetku, či majetkov po rozvode, vyživovacie povinnosti, udelené pokuty.

 

A teraz si predstavte, že nikdy nie je žiaden prípad rovnaký, vždy sú nuasy, ktoré treba zohľadniť.

 

 


Venujete sa aj športovému právu. Sú už dnes športovci - profesionáli zdatnejší vo svojich právach a povinnostiach, alebo ich zmluvné vzťahy dokážu dostať stále do nepríjemnej situácie?
- Je to skôr okrajová téma, ale tým, že som sám dlhé roky športoval, mám pochopiteľne kopec kamarátov športovcov. Profesionálny športovec je málokedy právnik, a takmer nikdy praktizujúci právnik.

 

Paradoxom je, že nie tak starý zákon o športe mal právne vzťahy športovcom uľahčiť, no v praxi nastal pravý opak. Lobistickými zásahmi za čias minulej vlády situáciu ešte viac zneprehľadnil.

 

Zmluvy uzatvárané so športovcami sú síce v súlade s naším právom, idú však nie zriedka v rozpore s európskou judikatúrou, ktorá profesionálnym športovcom vo svoje podstate zakazuje byť živnostníkom, s ktorým si klub môže prakticky robiť čo chce. 

 

 


Skúsenosti máte aj s ústavným právom. Keď sa povie konanie pred Ústavným súdom, pre bežného smrteľníka, to znamená vrchol práva. Mávate aj vy väčší rešpekt pri týchto konaniach?
- Už len z titulu, že ústavní sudcovia sú špička vo svojich oboroch, zdravý rešpekt je vždy namieste. Nie je to konanie ako každé iné, ale pripraviť sa naň musím rovnako zodpovedne.

 

Konanie pred každým súdom musí byť patrične úctivé, čo sa prejavuje profesionálnym vystupovaním bez náznaku zaváhania, ak zastupujem klientove práva.

 

Čo tým chcem povedať je, že nejde o reality šou, ale o súboj argumentov. A máte pravdu, konanie pred Ústavným súdom je v podstate vyvrcholenie akékoľvek súdneho procesu, kde boli porušené ústavné práva ktoréhokoľvek bežného smrteľníka.

 

Pritom paleta ústavných práv je pomerne široká. Musím povedať, že bez toho, aby som spolupracoval s mojím kolegom, podľa mňa už dnes špičkovým ústavným právnikom Tomášom Mészárosom, neboli by sme v ochrane ústavných práv na takej úrovni, na akej sme.

 


Typickým slovenským problémom sú tiež neplatiči faktúr. Zlepšila sa z vášho pohľadu vymožiteľnosť pohľadávok?
- Nie, vôbec. Súvisí hlavne s druhotnou platobnou neschopnosťou. Situácia je zlá. Obchodníci stratili klientelu a objednávky.

 

Aj pri ich najlepšej vôli splatiť dlh, či už je to úver, nájom, alebo mzdy, skôr či neskôr sa ich peňaženka z dôvodu režijných nákladov vyprázdni.

 

Alebo ich dobehne druhotná platobná neschopnosť. Potom, žiaľ, nie je iná cesta, ako dlžníka žalovať a získať exekučný titul, ktorý ak je vydaný príliš neskoro, môže byť pre nemajetnosť dlžníka aj tak zbytočný.

 

Platí, že kto si svoje práva stráži, v preklade to znamená, kto si uplatní svoju pohľadávku u dlžníka medzi prvými, ideálne ako prvý, má najväčšiu šancu domôcť sa jej vyplatenia.

 

Liknavosť pri vymáhaní splatných pohľadávok dnes nie je ani v móde. Pokiaľ je na to priestor a čitateľ má o to záujem, odkázal by som na náš článok o vymáhaní pohľadávok, ktorý je zverejnený na našom webom sídle www.kaduc.sk.

 

 


Sú ešte v móde Start Up-y? Kontaktujú vás záujemcovia o založenie vlastného podnikania?
- Zdá sa mi, že agenda startupov sa akosi utlmila. Možno je to len môj pocit, ktorý pramení z očakávaní, že práve v tejto situácii bude nápadov viac ako v čase pred koronou.

 

Aktuálne pomáhame jednému startupu. Sám som zvedavý ako dopadnú, keďže my poskytujeme len právne služby a klient je ten, na kom záleží, či bude alebo nebude so svojou myšlienkou úspešný.  

 


Na záver, ako sa zmenila situácia v poskytovaní právnych služieb, v čom napr. v požiadavkách klientov vidíte najväčšie zmeny, prípadne aký dopad mala korona na zmenu v oblasti poskytovanie právnych služieb?
- Je cítiť, že sa zmenila najmä štruktúra služieb. Začínajú sa na nás viac obracať bežní občania, nielen podnikatelia. Je pochopiteľné, že podnikateľ v čase krízy seká nie nevyhnutné náklady, aby ušetril.

 

Je to legitímne, avšak nie úplne správne pri službách ako je bezpečnosť, účtovníctvo, alebo aj právne služby. Minimálne tieto tri oblasti, ak sú nastavené správne, vedia podnikateľovi ušetriť, ak nastane problém, alebo problém hrozí.

 

Platí, že sanovanie následkov je neporovnateľne drahšie ako prevencia, alebo včasná reakcia.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama