Trnavské rybníky
reklama

Na Nádvorí rekonštruujú ďalšie priestory, objekt znova posunú dopredu

RELAX - Rozhovory | 23.12.2020, 07.00, Ján Král

Rok 2020 je mimoriadne špecifický. Pandémia zmenila mnohé plány a zámery. Trnavské Nádvorie - priestor súčasnej kultúry napriek tomu dokázalo zorganizovať mnohé výborné podujatia. Majitelia dokonca rozbehli rekonštrukciu ďalších priestorov spájajúcich objekt s Pekárskou ulicou.

Na Nádvorí rekonštruujú ďalšie priestory, objekt znova posunú dopredu

Jeden z návrhov, ako môže v budúcnosti vchod na Nádvorie z Pekárskej ulice vyzerať. Vizualizácia: SADOVSKY & ARCHITECTS


"Som rád, že Nádvorie nielen ponúka kultúru, ale zároveň sa snaží aj vytvárať hodnoty a posúvať dopredu tvorivých ľudí," hovorí v rozhovore pre náš webový portál riaditeľ Nádvoria Dušan Vančo.

 

 

Špecifický rok 2020 sa blíži ku koncu. Ako ho môžete bilancovať z pohľadu Nádvoria?
- Najviac ho vystihuje slovo nevyspytateľný. V poslednej chvíli sme museli zrušiť festival, ktorý mal byť v apríli. Odvtedy v podstate stále experimentujeme. Okrem letnej sezóny akékoľvek komplexné plánovanie stratilo zmysel.

 

 

Ako korona ovplyvnila fungovanie komplexu?
- Určite sa to prejavilo aj v návštevnosti prevádzok, ktoré sú na Nádvorí. Chystali sme veľa programu, ktorý sme museli na poslednú chvíľu meniť.

 

Leto síce prebehlo pomerne dobre, ale jeseň už bola v znamení zmien a rušenia takmer z týždňa na týždeň.

 

Dušan Vančo v rúšku na Nádvorí. Pre väčšinu roka 2020 príznačná fotografia. Foto: Ján Král

 

 

Veľa sa hovorí o tom, ako pandémia poznačila kultúru. Aké dopady zanechala v Trnave?
- Problémy cítia umelci vo všetkých sférach. Zvažovali sme, či dianie na Nádvorí prispôsobovať a prinášať napríklad živé streamy cez internet.

 

Osobne nevidím veľký zmysel sedieť pred počítačom a pozerať koncert či divadelné predstavenie so slúchadlami.

 

Okrem toho, že je celý zážitok sústredený do malej obrazovky a emócia z podujatia sa stráca, extra to nepomôže ani umelcom.

 

Pandémia určite poznačila povolania okolo kultúry a všetky služby s tým spojené, napríklad dodávateľov techniky pre podujatia.

 

 

Akú máte spätnú väzbu od majiteľov Nádvoria - rodiny Trnkovcov - ohľadne tohto roku a vízie do budúcnosti?
- Do veľkej miery máme voľnú ruku, aby sme robili projekt Nádvoria čo najlepšie. Pre mňa je to osobná vec, Nádvorie vnímam tak trochu ako vlastné dieťa.

 

Spolu s tímom, ktorý je veľmi malý, sme nastavení na podobné hodnoty a estetiku. Napriek pandemickej situácii sme nezaháľali a snažili sme sa pracovať na veciach, ktoré sme odkladali.

 

Spustili sme online verziu tlačeného magazínu Nádvoria na adrese www.nadvoriemagazin.blog. Tie najzaujímavejšie texty a rozhovory publikujeme aj v peknom online balení.

 

Kolegovia pripravili vydarený redizajn vizuálnej komunikácie Nádvoria. Môžem prezradiť, že na spadnutie je podcast Nádvoria a dokončujeme úplne nový web.

 

Na jar sme na Nádvorie osadili verejný defibrilátor, zatiaľ jediný priamo v centre.

 

Z časti ušetrených prostriedkov sme kúpili rúška a venovali ich Fakultnej nemocnici v Trnave a seniorom v zariadení na ulici T. Vansovej. Rozhodne sa toho dialo dosť.

 

Magazín Nádvorie.

 

VIDEO - Leto 2020 na Nádvorí:

 

 

Dokážete v súčasnej situácii už plánovať na rok 2021?
- Samozrejme, koncepty, ktoré sme nemohli použiť tento rok, vrátane narodeninového, chceme využiť, ale o dlhodobom plánovaní sa príliš nedá hovoriť.

 

Na Nádvorí vyrástli platany, uvedomujeme si, že sa tým mení charakter priestoru a už nie je vhodný pre veľké podujatia.

 

Chceme sa sústrediť skôr na stredne veľké alebo komorné podujatia, vrátane spoluprác. Dobrým príkladom je festival Trnavský jazzyk, ktorému Nádvorie pristane.

 

Takto rozmýšľame nad letným a jesenným programom pre budúci rok. Teraz je však ešte predčasné byť konkrétny.

 

 

Na Nádvorí sa mali konať aj Vianočné trhy. Pandémia však zasiahla aj do týchto plánov...
- Gastro sektor pandémiou utrpel najviac. Otváranie a zatváranie prevádzok sme robili podľa štátnych nariadení.

 

Sme v rovnakej situácii ako zvyšok Slovenska, jeden týždeň nakúpite suroviny a už o týždeň musíte zatvoriť a počítať škody.

 

Prehodnocujete náklady, ale nechcete stratiť ľudí, do ktorých ste už investovali. Napríklad koncept komorných zimných trhov, ktoré mali byť na Nádvorí, sme museli úplne zrušiť.

 

Na poslednú chvíľu sme otvorili vianočnú terasu s Akademiou, aj tú sme však po týždni kvôli epidemiologickým nariadeniam vlády zatvorili.

 

Pevne verím, že o rok už budeme môcť prevádzky do našich plánov naplno zapájať. 

 

Trnavský jazzyk patril k vrcholom letného programu na Nádvorí. Foto: archív Nádvoria

 

 

Na Nádvorí sa opäť rozbehla stavebná činnosť. Všimli sme si, že je uzatvorený priechod z objektu na Pekársku ulicu...
- Začína sa ďalšia etapa rekonštrukčných prác a budovania poslednej fázy Nádvoria. Pracovne ju voláme „Nádvorie-Pekárska“, podľa ulice, kam sa z Nádvoria návštevník neskôr dostane.

 

Môžem nateraz prezradiť, že pohľad, ktorý po rekonštrukcii uvidíme, bude pripomínať ten, ktorý vidno pri príchode z Trojičného námestia.

 

 

Dokedy predpokladáte ukončenie prác?
- Projekt je v rannej fáze. Robili sa prieskumné sondy, predpokladám, že v zemi nás takmer s istotou čakajú prekvapenia v podobe archeologických nálezov. Od toho sa bude odvíjať napredovanie stavby.

 

Večerná pohoda na Nádvorí. Foto: archív Nádvoria

 

 

Okrem toho, že ste riaditeľom Nádvoria a Trnavského rádia, podieľate sa aj na marketingu projektu Trnava 2026, ktorého cieľom je, aby sa Trnava stala Európskym hlavným mestom kultúry 2026. Akú úlohu v tomto úsilí zohráva Nádvorie?
- Nádvorie sa prirodzene podieľa na kultúrnom živote v meste. Projektu kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry poskytujeme spoločne s Malým Berlínom priestory, kde prebiehajú konzultácie a porady, či ubytovanie pre zahraničných konzultantov.

 

Rátame s tým, že Nádvorie a Malý Berlín spolu s Mestom Trnava a inštitúciami Trnavského samosprávneho kraja, budú tvoriť základný kameň, v prípade, že Trnava titul získa.

 

 

Pre ľudí možno stále vyznieva tento projekt trochu imaginárne. Čo vlastne môžu očakávať, ak by Trnava uspela a získala tento titul?
- V prvom rade chcem povedať, že titul EHMK2026 nie je akési obrovské kultúrne podujatie, ktoré v roku 2026 prinesie ešte viac diania do Trnavy. Čiastočne áno, ale to najzásadnejšie je „pod kapotou“.

 

Umožní Trnave ďalší spoločenský a ekonomický rozvoj, zrealizovať kultúrnu infraštruktúru a dotiahnuť projekty, ktoré by sa z bežných rozpočtov nerealizovali.

 

Zhrnul by som to slovami, že ide o výrazné skvalitnenie života Trnavčanov, ktoré bude doslova očividné.

 

Príklady zo zahraničných kandidatúr ukazujú, že nielen mesto, ale celý región sa výrazne zviditeľní na kultúrnej mape Európy.

 

Dušan Vančo. Foto: Ján Král

 

 

Po prvom úspešnom projekte pokračuje v štipendijnom programe Nádvorie Kampus určenom pre trnavských vysokoškolákov. Ako ste s ním spokojní?
- Cieľom programu je podporiť nadaných a aktívnych študentov do 26 rokov, ktorí zdieľajú naše hodnoty. Funguje veľmi dobre a poznajú ho už aj študenti mimo Trnavy.

 

Priamo na Nádvorí majú ubytovanie, rôzne výhody a snažíme sa im pripraviť všetky podmienky, aby mohli osobnostne a vzdelanostne napredovať.

 

Veríme, že časom sa z nich stanú úspešní ľudia a budú prínosom pre našu krajinu. 

 


Tento rok ste pridali aj štipendijný program Nádvorie Coworking. Predstavte ho bližšie.
- Program je určený pre mladých tvorcov, takzvaných freelancerov a podnikateľov, ktorí chcú Trnave a okoliu v nejakej forme pomôcť.

 

Aktuálne je výber uzavretý a s kandidátmi pracujeme. Program pomáha začínajúcim projektom, neziskovkám, firmám z oblasti vedy a techniky či kultúry.

 

Súčasťou sú zaujímavé benefity ako mentoring, kde odborník z praxe pomôže nastaviť procesy a odovzdáva im skúsenosti.

 

Takisto je tu zvýhodnený prístup do gastro podnikov a na podujatia, ktoré Nádvorie organizuje.

 

Súčasťou Nádvoria je defibrilátor. Foto: archív Nádvoria

 

 

V coworkingu poskytujete priestor aj bežným podnikateľom. Sú ešte voľné miesta?
- Som veľmi rád, že sa coworkingu darí, aj v rámci pandémie sme urobili opatrenia, ktoré pomohli preklenúť krízu. Stále je prioritou bezpečnosť, členovia to oceňujú.

 

Kapacitu máme priebežne naplnenú, neznamená to ale, že je priestor fyzicky plný. Každý ho využíva individuálne, a tak je dobré sa ozvať a dohodnúť s našou manažérkou na návšteve.

 

Vždy vieme nájsť miesto. Navyše komunita ľudí je veľmi príjemná a rôznorodá, neraz práve u nás vznikli zaujímavé spojenia a nápady. 

 

 

Aká má byť budúcnosť Nádvoria?
- Nádvorie je veľmi živý projekt. V tomto roku do našich priestorov pribudla risografická dielňa a tlačiareň. Výsledkom je unikátna a ekologická tlač, ktorú na Slovensku spropagoval známy projekt Čierne diery svojimi peknými grafikami.

 

Na Nádvorí tiež celoročne funguje malá nezávislá galéria Čepan Gallery, ktorá pripravuje do praxe nových kurátorov.

 

Rozvíjame aj naše vlastné štipendijné programy, ktoré pracujú s talentami, napríklad už spomenutý Kampus a nový coworkingový štipendijný program.

 

Čoskoro pribudne na Nádvorí akceleračný program pre začínajúce kapely, ktorý bude spolupracovať s rádiom a odborníkmi z hudobnej brandže.

 

Priamo u nás bude vlastná skúšobňa so zázemím. Osobne sa veľmi teším práve na tento projekt.

 

Po rekonštrukcii ďalších priestorov na Nádvorí zase vznikne zázemie pre výtvarníkov.

 

Samozrejme, stále zostávame priestorom pre kultúrne dianie, ale všetkými týmito projektami a aktivitami sa z Nádvoria stáva viac, ako iba pekný kus architektúry, kde sa dejú koncerty.

 

Som rád, že ponúka nielen kultúru, ale zároveň sa snaží aj vytvárať hodnoty a posúvať dopredu tvorivých ľudí.

 

K ťahákom leta na Nádvorí patril koncert kapely Fallgrap.

 

Započúvaní Trnavčania do príjemných tónov.

 

Na Nádvorí býva aj Swap oblečenia. 

 

Projekt Nádvorie market priniesol inšpiratívne trhy.

 

Trnava ako výborné mesto pre život

Trnavský samosprávny kraj chce na Hlavnej 17 v Trnave vybudovať Kreatívne centrum. Získalo už na to dotáciu od štátu a v budúcom roku sa majú rozbehnúť práce.


"V tejto chvíli vnímam Kreatívne centrum ako niečo, čo doplní kreatívnu infraštruktúru v meste. Nepozeráme sa na projekt ako na konkurenciu, ale ako zámer, ktorý opäť skvalitní život v Trnave a dá šancu talentom," povedal Dušan Vančo.


"Z Trnavy sa pevne verím stane ešte zaujímavejšie miesto pre život, kde je vhodné realizovať nápady a projekty. Myslím si, že Trnava bude v tomto smere veľmi silná a môže zaujať na Slovensku líderskú pozíciu," dodal.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama