Trnavské rybníky
reklama

Do moderného Dekameronu prispel aj Trnavčan

RELAX - Trnavské pikošky | 24.12.2020, 15.07, prispievatelia

Napriek rôznym kuvičím hlasom, že kniha je už staromódnym a prekonaným artefaktom patriacim do múzea, čítanie kníh ešte stále patrí k neodmysliteľným kultúrnym fenoménom dneška a kniha je aj jedným z najobľúbenejších vianočných darčekov.

Do moderného Dekameronu prispel aj Trnavčan

Pavol Tomašovič prispel do nového Dekameronu. Fotokoláž: internet

reklama


V tohtoročnej predvianočnej knižnej ponuke sa objavila zaujímavá kniha s lákavým názvom Dekameron 2020, s podtitulom 100 nových povídek, které vznikli v době koronaviru


Renesančná pôvodina od talianskeho spisovateľa Giovanniho Boccaccia inšpirovala významnú českú poetku a spisovateľku Lydiu Romanskú, ktorá sa postarala o výber a zostavenie antológie nových krátkych próz reflektujúcich dnešné obdobie pandémie koronavírusu Covid-19.

 

Jedinečným spôsobom sa jej podarilo zaktualizovať toto 700 rokov staré klasické literárne dielo, v ktorom si desať priateľov kráti chvíľu na vidieku, kam sa uchýlili, aby tam prečkali vyčínanie moru, rozprávaním príbehov. 

reklama


Paralelu k morovej epidémii v talianskej Florencii v 14. storočí tvorí „online“ knižné stretnutie so súčasnou pandémiou koronavírusu. 


Nový Dekameron je rozdelený podobne ako pôvodný do 10 častí, ktoré rámcujú nedávne skutočné udalosti ako vyhlásenie núdzového stavu, nosenie rúšok, zatvorenie obchodov, povinná karanténa a pod. 


Zostaviteľka do vyše 400 stranovej knihy s pôsobivými ilustráciami Jana Gablera zahrnula, ako to prezrádza aj podtitul, 100 poviedok, úvah a čŕt od 83 autorov nielen z Čiech a Slovenska, ale i z Nemecka, USA, Ruska, Francúzska, Bulharska, Anglicka či Srbska a Luxemburska. 


V tejto pestrej medzinárodnej spoločnosti sa ocitol aj trnavský literát, spisovateľ a publicista Pavol Tomašovič, ktorý autorsky prispel do knihy dvomi krátkymi poviedkami.

 

Bývalý dlhoročný hovorca trnavskej radnice, moderátor a organizátor mnohých kultúrnych podujatí a súčasný riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho, sa nezaprel a jedna z jeho poviedok nesie názov Lepšie časy pre knihy.

 

Účasť v takomto spisovateľskom projekte je úspechom nielen pre samotného Pavla Tomašoviča, ale aj pre krajinu či mesto odkiaľ pochádza. 


Tomašovič, ktorý pravidelne publikuje v trnavských Novinkách z radnice a prispieva aj do Literárneho týždenníka a viacerých ďalších celoslovenských časopisov, má na svojom autorskom konte okrem zbierky poviedok Bezčasie, knihy meditatívnych próz s názvom Presahy a literárnych esejí Mosty ponad čas, aj román Nič v krajine nikoho, ktorý svojho času získal ocenenie spisovateľského debutu roka.


PETER RADVÁNYI

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama