Kde dnes hrajú? Spartakovci, ktorí vyhrali pohár, sa rozpŕchli po Európe

ŠPORT - Futbal - Spartak | 26.12.2020, 16.19, Ján Král

Písal sa 1. máj 2019. Nitru zaplavili červeno-čierne farby, na futbalový štadión pod Zoborom smerovali tisíce priaznivcov trnavského Spartaka. Andelov tu čakal vrchol sezóny - finále Slovnaft Cup-u. Parádny futbalový večer sa napokon skončil víťazstvom Trnavčanov. V zápase viedli už trojgólovým rozdielom, aby po riadnom hracom čase remizovali 3:3. Po bezgólovom predĺžení napokon v penaltovom rozstrele predsa zdolali Žilinu 4:1. Nasledoval výbuch spartakovskej radosti.

Oslavy Spartaka po zisku národného pohára. Foto: Juraj Cisár

Išlo zatiaľ o poslednú trofej, ktorú Spartak získal. Hoci uplynul iba rok a pol, veľa sa odvtedy zmenilo.

Spartak má nových majiteľov a z hráčov, ktorí vtedy nastúpili za Trnavu, zostali v kádri iba dvaja – brankár Dobrivoj Rusov (do hry naskočil až v predĺžení a stal sa napokon penaltovým hrdinom) a tiež Matúš Turňa, ktorý na poste pravého beka odohral celý duel.

Pozreli sme sa, ako pokračovali futbalové osudy ostatných hráčov, ktorí vykopali Spartaku trofej, ale z tímu už medzitým odišli. Pri štatistikách sme sa opreli o údaje zo špecializovaného portálu soccerway.com.

Petr Bolek

V Trnave následne strávil ešte polroka, aby v zime prestúpil do Karvinej, kam si hráča vyžiadal tréner Juraj Jarábek. Skúsený 36-ročný český gólman odchytal v aktuálnom ročníku deväť zo štrnástich ligových duelov.

Tímu pomohol na desiatu priečku tabuľky, paradoxne, keby Karviná premieňala v záverečnom zápase jesene s Pardubicami šance, mohla zimovať na štvrtej priečke neúplnej tabuľky.

Prehrala však 0:2, čo ju odsunulo do druhej polovice vyrovnaného poradia.

Tomáš Košút

Po sezóne v Trnave skončil, na novej zmluve sa nedohodol a zamieril do Senice. Tam však po polroku skončil a jeho ďalšie kroky viedlo do španielskeho treťoligového UD San Sebastián De Los Reyes.

Aj pre pandémiu však zaknihoval iba tri štarty (dokopy 87 minút) a od septembra je hráčom českého druholigistu Slavoj Vyšehrad, kde stihol doposiaľ odohrať deväť duelov.

Myenty Abena

S Trnavou mal zmluvu len do konca sezóny. Napriek ponuke zo Spartaka napokon kývol na odchod do bratislavského Slovana. V tíme belasých nastupuje pravidelne v strede obrany.

Lucas Lovat

Do Slovana zamieril okrem Abenu po polroku aj tento Brazílčan, andelom však ešte pomohol v Európskej lige. Narozdiel od Surinamčana s holandským pasom sa však u lídra tabuľky zatiaľ nepresadil a nastupuje skôr ako striedajúci hráč.

Anton Sloboda

Aj tento skúsený stredopoliar vymenil pôsobisko v rámci Slovenska. Zamieril za trnavskou enklávou do Zlatých Moraviec. Ak je zdravotne fit, patrí k oporám tímu. V tomto ročníku má zatiaľ len päť štartov.

Marek Janečka

Kapitán tímu, ktorý získal slovenský pohár, oblieka dres Karvinej. V minulej sezóne odohral v 26 zápasoch 1841 minút, v tejto nastupuje 37-ročný makač sporadicky ako striedajúci hráč.

Naskočil do deviatich duelov na záverečné minúty, dovedna absolvoval na jeseň v lige 94 minút.

Kire Markoski a Marek Janečka sa tešia z gólu v sieti Žiliny. Foto: Peter Kollár

Kire Markoski

Strelcovi dvoch gólov z finále pohára sa po sezóne skončilo hosťovanie z AEL Limassol. Vrátil sa do cyperského klubu, kde ale na jeseň stihol iba šesť duelov, aj to iba ako striedajúci hráč (129 minút).

V zime sa stal voľným hráčom, aby sa v auguste upísal severomacedónskej Akademiji Pandev. Nateraz má v novom pôsobisku bilanciu 5 ligových zápasov, jeden gól.

Jeho mužstvu patrí po osemnástom kole predposledná jedenásta priečka tabuľky.

Fabian Miesenböck

Rakúsky stredopoliar vo finále otváral skóre, v Trnave v novej sezóne nepokračoval. Na zmluve sa dohodol s Mattersburgom, kde si v 16 zápasoch odkrútil 903 minút. Po roku z klubu odišiel.

V decembri sa stal ako voľný hráč novou tvárou druholigovej Austrie Klagenfurt, kde zatiaľ stihol odohrať dva zápasy a streliť jeden gól.

Matúš Čonka

Ďalší z futbalistov, ktorí z Trnavy prešli do Karvinej. V českej lige odohral v prvej sezóne 26 zápasov. V lete prestúpil do Zlatých Moraviec, kde patrí k členom základnej zostavy.

Kubilay Yilmaz

Ešte pol sezóny potiahol v Spartaku, v zime ale prišla možnosť odísť do Turecka. Angažoval ho Malatyaspor, ktorý ho však okamžite poslal na hosťovanie do druholigového Bolusporu. Odohral tu iba 165 minút.

V októbri prestúpil do ďalšieho druholigového tímu  Menemsporu, kde zatiaľ zaknihoval len desať minút. Ďalší gól zatiaľ v Turecku tento Rakúšan nepridal.

Horný rad zľava: Yilmaz, Markoski, Bolek, Košút, Abena, Janečka. Spodný rad zľava: Miesenböck, Turňa, Sloboda, Lovat, Čonka. Foto: Peter Kollár

Macario Hing-Glover

Američan, ktorý prišiel vo finále na plochu ako striedajúci hráč, zamieril po vypršaní kontraktu v Trnave do Fínska, kde hráva v Helsinkách za tamojší IFK, menej známeho konkurenta HJK.

Minulý rok zaznamenal desať štartov v základnej zostave, v tejto ešte do ligového duelu nezasiahol.