Polopodzemné kontajnery majú v novom roku pribudnúť hlavne na Prednádraží
AKTUALITY - Trnava | 30.12.2020, 14.03, prispievatelia
V celej Trnave je už viac ako 300 polopodzemných kontajnerov.
Ďalšie kontajnery na odpad zapustené do zeme majú na budúci rok pribudnúť na Prednádraží. Ilustračné foto: pm
V Trnave majú obyvatelia okrem klasických kontajnerov na odpad aktuálne k dispozícii 61 stanovíšť s kontajnermi zapustenými do zeme. Je na nich umiestnených viac ako 300 polopodzemných kontajnerov.
Najviac, až 34 stanovíšť zo 179 kontajnermi je na sídlisku Družba, 18 stanovíšť a 88 polopodzemných kontajnerov je na Prednádraží.
Na Linčianskej, na Zátvore a v centre mesta majú po tri stanovištia, na každom je priemerne päť kontajnerov.
Mesto Trnava má v rozpočte na rok 2021 vyčlenených 560-tisíc eur na ďalšie stanovištia s polopodzemnými kontajnermi, pribúdať majú hlavne na Prednádraží.
Trnava začala klasické kontajnery na odpad nahrádzať modernejšími, ktoré sú zhruba z dvoch tretín zapustené do zeme, pred štyrmi rokmi.
Prvé tri takéto stanovištia boli umiestnené na Linčianskej a dve na Družbe.
Nasledovali ďalšie lokality, ľudia si nový spôsob zhromažďovania odpadu rýchlo obľúbili.
Výhodou kontajnerov zapustených do zeme je v prvom rade krajší vzhľad, eliminácia zápachu, výskytu hlodavcov, ale aj neželaných vyberačov kontajnerov a tiež niekoľkonásobne vyššia kapacita v porovnaní s bežnými, najčastejšie 1100 litrovými nádobami na odpad.
Na všetkých stanovištiach sú nádoby zvlášť na zmiešaný komunálny odpad, na plasty a papier, na väčšine aj na sklo.
(pm)