Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

O ovci v Hlohovci

RELAX - Reportáže | 3.9.2011, 00.00, prispievatelia

Ruiny zámku pred poslednými zvyškami turistov ochraňuje tabuľka Pozor, zlý pes, a nepríjemný brechot za bránou. Rozsýpajúca sa budova je však v kontraste s nádhernými rozkvitnutými záhonmi. Miesto ako stvorené na oddych.

O ovci v Hlohovci

Najstaršia divadelná budova na Slovensku zachovaná do súčasnosti.

reklama

 

Trnavská promenáda a ružový park sú asi najväčšími zelenými plochami v Trnave. Ak nerátam Kamenný mlyn, ale aj ten už zaspal dobu. Aj jazero, okolo ktorého sa dalo príjemne prejsť až k hrádzi, oplotili. Miesto na pohodovú nedeľnú prechádzku, pri ktorej sa môžete pokochať pohľadom na upravené záhony, som našla až v Hlohovci.

 

Francúzska terasa s ružovou záhradou.

reklama


Príjemné prekvapenie
Nikdy som tam nebola, aj keď je to z Trnavy, čo by kameňom dohodil. Z detstva mám na toto mesto len jednu spomienku, aj to nie veľmi veselú. Každý, kto prišiel do školy s novým účesom, dostal namiesto zdvorilostnej pochvaly poriadnu dávku výsmechu a vypočul si otrepanú riekanku: Ostrihaná ovca, išla do Hlohovca...
To mi toho o meste pri Váhu veľa nenapovedalo. Po príchode som bola milo prekvapená. V zámockom parku nás privítal upravený pokosený trávnik, prestrihané kríky, francúzska terasa s ružovými záhonmi, anglický park s platanmi, lipami a gaštanmi, borovice, jasene. Stromy, pod ktorými sa dobre dýcha, poniektoré majú aj dvesto rokov.
Jedinou opravenou budovou komplexu okolo zámku je unikátne empírové divadlo z roku 1802. Interiér je obnovený v pôvodnej podobe a divadlo využíva mesto na komorné koncerty. Ostatné budovy, bohužiaľ, chátrajú.

 

Altánok s novou strechou.


Radšej ostrovy
Na mieste zámku bolo pôvodne staré slovanské hradisko, od roku 1113 tam stál Hlohovský hrad. Hrad prestavili na kaštieľ Erdödyovci. Veľkolepá dominanta Hlohovca stojí na vyvýšenine, je vidno zďaleka už pri príchode do mesta. Zblízka je to zdevastovaný neudržiavaný objekt. Je to škoda, že pre miesto s takou dlhou históriu sa nenájde sponzor. Bohatí ľudia asi radšej kupujú ostrovy.
Kúsok za mestom sa nachádza prekrásna vyhliadka s názvom Šianec. Toto miesto je obľúbené u mladých zaľúbencov. Hlavne po tme. Nočný pohľad na krajinku a tisíce svetielok je úžasný. My sme rozhľadňu navštívili cez deň. Pohľad na Hlohovec a Váh sme si vychutnali na upravenom mieste s lavičkami.
Panoramatický záber na rovinu od Trnavy po Piešťany nám trošku pokazil opar. Aspoň máme dôvod sa sem vrátiť niekedy po daždi, keď bude vyumývaná jasná obloha. A, samozrejme, s ďalekohľadom!

 

TEXT A FOTO: JÚLIA KAMPFOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama