Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Z Gombalu sa po odchode zo Spartaka stal barbier, futbal hrá v Pavliciach

ŠPORT - Futbal - Futbalové ligy | 12.1.2021, 07.00, Ján Král

V trnavskom Spartaku dostal v lete 2018 profesionálnu zmluvu, na jar 2019 však s vrcholovým futbalom definitívne sekol. Július Gombala (27) si povedal, že nastal čas na zmenu životného smerovania a začal sa živiť prácou, v ktorej vidí svoju budúcnosť. Stal sa barberom. Futbal už hrá bývalý kapitán rezervy bílích andelov len z pasie za účastníka šiestej ligy z Pavlíc.

Z Gombalu sa po odchode zo Spartaka stal barbier, futbal hrá v Pavliciach

Július Gombala (v bielom) ešte v drese Spartaka. Foto: Lukáš Grinaj

reklama


V mládežníckom veku patril k najväčším talentom banskobystrického futbalu. Manažér  sprostredkoval skúšku v anglickom Birminghame. Presvedčil a upísal sa klubu z ostrovov. Mal len 16 rokov.


Sitom mládežníckej akadémie napokon až do A-mužstva neprešiel. Premier league si z dorasteneckého tímu, ktorého bol súčasťou, napokon zahrali len krídelník Nathan Redmond (Southampton) a brankár Jack Butland (teraz Crystal Palace).


„Anglicko mi reálne po futbalovej stránke určite nepomohlo a možno aj uškodilo. Uspeje tam minimálne percento chlapcov. Ktovie, čo by sa stalo, keby som zostal v Dukle. Môj vtedajší spoluhráč Noro Gyömbér to dotiahol až do reprezentácie a hrával aj Seriu A. Možno keby som vyrastal na Slovensku, prerazil by som do ligy,“ spomína Július Gombala.

reklama


Po návrate z Anglicka hrával v Gabčíkove, Banskej Bystrici, Senici či Podbrezovej, hosťoval v Ružinej, Liptovskom Mikuláši a Kremničke.


V béčku Spartaka strávil necelé tri roky. Vytiahli ho aj do tréningového procesu áčka, ligu si ale v drese andelov nevyskúšal.


„Béčko časom prešlo na spoločné tréningy s dorastom. Vnímal som, že sa do áčka už zrejme nedostanem a nedávalo mi význam naháňať sa niekedy aj so 16-17 ročnými chalanmi. Bol som už v podstate najstarší v tíme. Definitívne som sa rozhodol, že končím na zápase v Beluši, keď z áčka poslali hráčov, ktorí museli nastúpiť v základnej zostave a ja som zostal na lavičke. Vtedy som si povedal, že stačilo a dohodol som sa s prezidentom klubu na predčasnom ukončení kontraktu.“


Bez futbalu dlho nezostal, prišla ponuka z rakúskeho Frauenkirchenu. „Chodieval som tam dvakrát do týždňa na tréningy plus jeden zápas. Futbal mi tam ale nechutil a po polroku sme spoluprácu ukončili.“


Mesiace zostal bez súťažného zápasu, keď sa mu ozval bývalý tréner z juniorky Spartaka Martin Cintula, či by nepomohol futbalu v Pavliciach, malej dedinke na okraji trnavského okresu.


„Popravde, nevedel som, do čoho idem, o nižšie súťaže som sa dovtedy vôbec nezaujímal. Nebolo to však vôbec také jednoduché, ako som si myslel, že bude. Musím povedať, že trnavská šiesta liga má veľmi solídnu kvalitu. V dueloch sa poriadne zapotím. V iných tímoch som stretol aj veľa chalanov, s ktorými sme kedysi hrávali,“ povedal.

 

Momentálne sa živí ako barbier. Foto: archív JG

 


Do Spartaka prichádzal Július Gombala ako útočník, v Trnave ho prerobili najprv na pravého obrancu a neskôr na stopéra. Na tomto poste nastupuje aj v Pavliciach.


„Defenzívne úlohy môjmu štýlu hry vyhovujú. Možno keby som sa profiloval skôr ako obranca, tak by som vynikol viac a dotiahnem to v profi futbale ďalej. Viete ako to je – útočník, keď nedá gól, tak je za blbca. Ale obrancovi niekedy stačí prerušiť akciu, odkopnúť loptu na tribúnu a ľudia mu za zákrok tlieskajú.“


V Pavliciach si pochvaľuje pohodovú atmosféru. „Po zápase posedíme, podebatujeme s fanúšikmi, zjeme nejakú cigánsku a dáme kofolu. Pre mňa je dôležité, že sa dobre vybehám a mám aktivitu.“


Po októbrovom prerušení súťaží pre koronavírus sa sústredil na svoju prácu v bratislavskom barber shope, do hlavného mesta sa už aj presťahoval. V športovej kondícii sa udržuje v týchto dňoch individuálnym cvičením a behaním. 


„S Pavličanmi sme sa dohodli, že keď bude potvrdené, že súťaže sa znova rozbehnú, skontaktujeme sa a dáme si vedieť, ako ďalej, či budeme pokračovať v spolupráci,“ dodal.

 

U barbiera rozhodujú milimetre

Július Gombala sám vraví, že si vždy potrpel na svoj vzhľad. V úlohe barbiera sa našiel.

 

„Mal som bradu už niekoľko rokov. Chodieval som k barbierom na zostrihy, no stávalo sa, že po návrate odtiaľ som si ešte dobrú polhodinu doma pred zrkadlom sám s mašinkou upravoval detaily. Vnímal som, že tí chlapci si dokážu dobre zarobiť, ale vravel som si, že by som to vedel robiť lepšie ako oni. Je to o tom byť dôsledný, rozhodujú milimetre. V tomto som perfekcionista, Poslal som si žiadosť o prácu, prešiel skúškou a zobrali ma,“ vraví.


Prácu barbiera je podľa neho namáhavejšia ako profi futbalistu.

 

„Práca barbiera je o tom, že si kvalitnou prácou vybudujete vlastnú klientelu. Ako futbalista som zarobil celkom dobre v porovnaní k tomu, koľko hodín človek strávi samotným výkonom práce na ihrisku. Uvedomoval som si však, že po kariére by som sa ťažko zamestnával. Vydal som sa touto cestou a futbal dnes beriem skôr už ako druhoradý, záleží mi hlavne na práci,“ dodal.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama