Tragédia pred 65 rokmi: Do Košíc nedoleteli traja ľudia spätí s Trnavou
RELAX - Retro | 13.1.2021, 12.03, prispievatelia
Dňa 18. januára roku 1956 počasie nebolo práve najpriaznivejšie. Napriek tomu v tento chladný januárový deň z bratislavského letiska odštartovalo lietadlo Československých aerolínií so štvorčlennou posádkou a 22 cestujúcimi, ktoré malo ako cieľovú stanicu Košice.

Tri z obetí tragédie, ktoré študovali alebo pôsobili v Trnave – Jozef Bánsky, Helena Kaloudová a Štefan Kántor.
reklama
Počas letu ale prišlo z Košíc hlásenie, že tamojšie letisko pre nepriaznivé meteorologické podmienky neprijíma, preto sa malo pristávať v Poprade.
Keď už bolo lietadlo, staršia Dakota DC-3, takmer v cieli, krátko pred pristátím sa pravdepodobne vplyvom silného vetra odchýlilo od pôvodnej trasy až do oblasti najvyšších hôr Levočských vrchov a vo vzdialenosti asi 30 km od letiska Poprad-Tatry za hustého sneženia a slabej viditeľnosti narazilo neďaleko obce Torysky do východného úbočia zalesneného kopca Škapová.
Pri havárii zahynula celá posádka a 18 cestujúcich. Prežili len štyria ťažko zranení pasažieri.
reklama
A prečo si túto tragickú udalosť, ktorá sa stala na druhom konci Slovenska, pripomíname práve v Trnavskom hlase?
Medzi obeťami už takmer zabudnutej leteckej katastrofy spred 65 rokov boli aj piati pracovníci Univerzitnej knižnice v Bratislave, ktorí v rámci služobnej cesty leteli na I. celoslovenskú bibliografickú konferenciu v Košiciach.
Traja z nich predtým študovali alebo pôsobili v Trnave.
Najmladším z nich bol len tridsaťšesťročný literárny historik, bibliograf, knihovník a prekladateľ JOZEF BÁNSKY (*1919), rodák z Kunova (dnes mestská časť Senice) a absolvent štátneho reálneho gymnázia v Trnave, ktorý pracoval v Univerzitnej knižnici od roku 1948.
V rokoch 1949-51 bol tajomníkom Zväzu slovenských knihovníkov, v roku 1952 sa podieľal na založení Bibliografického ústavu Univerzitnej knižnice a zároveň ako uznávaný polonista prednášal poľskú literatúru na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.
Pomník s pamätnou tabuľou na mieste leteckého nešťastia pod vrcholkom kopca Škapová (1231 m n. m.). Foto: hiking.sk
Ďalšou obeťou leteckej havárie bola bibliografka, prekladateľka a stredoškolská učiteľka HELENA KALOUDOVÁ (*1917), rodáčka z Bratislavy, ktorá krátky čas učila aj na Obchodnej akadémii v Trnave.
No najviac v spojení s Trnavou bol bibliograf a učiteľ ŠTEFAN KÁNTOR (*1915). Nielenže študoval na trnavskom gymnáziu, ale dokonca ako jeho profesor učil v Trnave dlhých desať rokov.
Neskôr bol riaditeľom Slovenského ústavu pre technické a ekonomické informácie a v r. 1954 sa stal vedúcim bibliografického oddelenia Univerzitnej knižnice v Bratislave.
Pamiatku všetkých obetí spomínaného leteckého nešťastia pripomína pomník na mieste tragédie a pamiatku zahynutých pracovníkov Univerzitnej knižnice pripomína zasa pamätná tabuľa od akademického sochára Alexandra Ilečka v priestoroch knižnice na Ventúrskej ulici v Bratislave.
PETER RADVÁNYI