Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Vyrazte na lyžiach mimo strediská

AKTUALITY - Firmy a PR | 28.1.2021, 09.35, prispievatelia

Zapálení športovci, ktorí milujú rôznorodé aktivity, sa spravidla prispôsobujú sezónnym športom, ktoré sú práve dostupné. Ak vám nevadí zima, radi sa posúvate aj mimo svoju komfortnú zónu a máte v sebe kus dobrodruha, určite vám nie je cudzie lyžovanie. Nanešťastie, aktuálna pandemická situácia už druhú zimnú sezónu nepraje lyžiarskym strediskám a je pomerne náročné vybrať sa na klasickú lyžovačku. Dobrou správou je, že sú tu aj iné možnosti.

Vyrazte na lyžiach mimo strediská

Ilustračné foto: marvlc / Shutterstock.com

 

Ako prvé vám nepochybne napadne ako najbežnejšia alternatíva k lyžovaniu bežkovanie.

 

To je pomerne rozšírené medzi rekreačnými športovcami, nie je príliš fyzicky náročné a vychodené stopy už dnes nájdete takmer všade, kde to podmienky počasia dovolia.

 

Avšak, bežkovanie nie je jedinou možnosťou. Čoraz viac sa do povedomia dostávajú skialpinistické lyže, vďaka ktorým si užijete poriadnu športovú aktivitu bez toho, aby ste museli čakať na otvorenie lyžiarskych stredísk.

 

 

Náročná cesta hore, zjazd za odmenu

Ak patríte k tým, čo o skialpinizme ešte nikdy nepočuli, tak ide o šport, pri ktorom sa môžete vydať na voľný pohyb do prírody, pokojne aj mimo trasy, a užiť si poriadny výšľap.

 

Dnes sú populárne aj skialpinistické trate, pri ktorých si môžete vybrať z náročností podľa svojej kondície a skúseností so skialpami.

 

Jednou časťou je výstup do cieľa a tou druhou je odmena vo forme vytúženého zjazdu.

 

Ak vás skialpinizmus láka, vyberte si správne skialpinistické lyže pre čo najlepší a najbezpečnejší zážitok.


Bežne sa pri výbere skialpinistických lyží môžete stretnúť s jednoduchým delením do troch skupín:
- all mountain, prípadne klasické skialpinistické lyže - tieto sú určené najmä pre zjazdovky a do upravených terénov,

 

- freeride skialpinistické lyže - tento typ je ideálny do voľného, neupraveného snežného terénu,

 

- race, prípadne pretekárske skialpinistické lyže - ako už názov napovedá, tento druh je určený pre profesionálov alebo rekreačných pretekárov v skialpinizme.

 

Pri výbere skialpov je dôležitý faktor, a tým je ich dĺžka. Na bežné, rekreačné používanie bude ideálne, ak si vyberiete o približne 15 centimetrov kratšiu dĺžku ako je vaša výška.

 

Čím dlhšie skialpy, tým sú stabilnejšie a čím kratšie, tým s nimi lepšie točíte. Dôležitá je aj šírka samotnej lyže pod vašou pätou na viazaní.

 

Bežne vyberajte medzi 80 až 95 milimetrami, pre freeriderov to môže byť aj viac.

 

 

Ostaňte v teple

Nielen pri skialpovom lyžovaní musíte byť v dostatočnom teple vrátane vašich rúk. S tým vám zaručene pomôžu kvalitné lyžiarske rukavice, ktorých výber by ste nemali podceniť.

 

Spravidla si vyberáte medzi prstovými a palčiakovými rukavicami, pričom oba typy majú svoje výhody a je len na vás, ktoré vám vyhovujú viac.

 

Pri tých prstových máte jednoduchšiu manipuláciu s rukou a prstami, no pri palčiakových sa vám rýchlejšie prsty spolu zahrejú.

 

Ilustračné foto: Dima Zel / Shutterstock.com

 


Pri niektorých modeloch lyžiarskych rukavíc oceníte aj ich možnosť sťahovacieho patentu v okolí zápästia, čo nielenže zabráni preniknutiu snehu do rukavice, ale ju tiež na ruke stabilizuje.

 

Výplň rukavice je zase dôležitá kvôli jej zatepleniu. Môžete sa napríklad stretnúť s merino vlnou či perím.

 

Nezabudnite si pred kúpou skontrolovať aj vodeodolnosť lyžiarskych rukavíc, keďže zrejme nechcete mať po krátkom kontakte so snehom premočené ruky.

 

To zabezpečia špeciálne membrány ako je eVent či GoreTex. 
 
Keď už sa chystáte na zimnú turistiku, lyžovať na svah, idete na skialpy alebo bežecké lyže, nezabúdajte na kompletnú výbavu, aby vám bolo dostatočné teplo.

 

K tomu vám pomôžu nielen spomínané lyžiarske rukavice, ale aj hrubé šály a čiapky. V zime sa neoplatí stráviť celý deň vonku bez nich.

 

Zabezpečte si kompletnú výbavu do mínusových teplôt a užijete si zimu či už zo športového hľadiska, alebo aj z toho každodenného pri pracovných povinnostiach.

 

Stačí byť len poriadne pripravený a mráz, chlad ani sneh vás neprekvapia.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama