Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Futbalové zväzy hľadajú spôsob ako dohrať sezónu, reorganizáciu líg odložia

ŠPORT - Futbal - Futbalové ligy | 3.2.2021, 17.03, Ján Král

Podľa aktuálneho vývoja v krajine je otázne, či sa vôbec stihne plánovaný začiatok jarnej časti súťaží.

Futbalové zväzy hľadajú spôsob ako dohrať sezónu, reorganizáciu líg odložia

Ilustračné foto: Ján Král

reklama

 

Situácia s koronavírusom stále limituje život na Slovensku. Šport nie je výnimkou. Z futbalových súťaží dostali od štátu povolenie na pokračovanie iba dve najvyššie, ktoré majú profesionálny status.

 

Od tretej ligy nižšie, vrátane mládežníckych líg, je všetko zastavené. Mužstvá nesmú ani trénovať. Kedy sa opatrenia uvoľnia, nateraz nevie nikto povedať. 


Odpoveď nepoznajú ani na futbalových zväzoch, ktoré riadia súťaže. Napriek tomu pripravujú scenáre, podľa ktorých by sa na aktuálnej sezóne napáchali čo možno najmenšie športové škody a dohrali by sa pokiaľ možno v najväčšom rozsahu.

reklama

 

 

Otázny aj včasný štart jarnej časti

Úvodné jarné kolo tretej ligy západ sa malo hrať podľa predsezónneho harmonogramu 14. marca.

 

Ešte z minulého roka zostalo nedohraných päť jesenných kôl, pri ktorých sa uvažovalo, že by ich tímy absolvovali ešte pred štartom jarnej časti.

 

Aj tento scenár už možno z časového hľadiska v podstate vylúčiť. Otázne je, či vôbec spomínaný marcový "štartovací" termín bude realizovateľný.


„Tímy momentálne nemôžu ani pokope trénovať. Skôr ako pôjdu do majstrovských zápasov, budú potrebovať čas na prípravu, predpokladáme, že približne mesiac,“ hovorí predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.


V týchto dňoch je takmer na dennej báze v komunikácii s predstaviteľmi zväzov, či už regionálnych alebo oblastných a riešia spolu možnosti a nápady. 


„Nevieme ani podmienky, za akých bude môcť amatérsky futbal fungovať, či sa budú vyžadovať testy na koronavírus pred zápasmi a aké budú ďalšie požiadavky. Momentálne je teda veľmi ťažké hovoriť o nejakých termínoch. Samozrejme, boli by sme radi, keby sa hralo, čo najskôr. Medzi ľuďmi už cítiť nervozitu, ale ako SFZ tak ani na regionálnych zväzoch nedokážeme ovplyvniť situáciu,“ pokračuje Gádoši.

 

Ladislav Gádoši takto v roku 2018 oceňoval Malženičanov pri postupe do tretej ligy. Foto: Ján Král

 

 

Gádoši chce, aby tímy postupovali

Sezóna sa má podľa novelizovaného súťažného poriadku skončiť najneskôr do 30. júna.

 

Ak mužstvá dovtedy odohrajú nadpolovičnú väčšinu duelov, súťažný ročník by bolo možné podľa súčasných noriem vyhodnotiť, aj keby sa neodohrali všetky kolá. 


Problematicky však vyzerá formulka v súťažnom poriadku, ktorá hovorí, že postupujúcim by sa stal iba tím, ktorý by už o postup nemohol prísť ani v prípade dohrania celej súťaže. 


„Veľmi vážne sa uvažuje nad tým ako dohrať túto sezónu. Neumožniť klubom dva roky po sebe postúpiť do vyššej súťaže, je niečo nepredstaviteľné a nechceme to dopustiť. Preto budeme o tomto bode ešte určite hovoriť.“ 

 

 

Nápad s vytvorením play-off

Na budúci týždeň sa uskutoční stretnutie zástupcov regionálnych futbalových zväzov, kde sa pokúsia dohodnúť na spoločnom postupe všetkých štyroch futbalových regiónov, aby sa súťaže naprieč Slovenskom až po tie najnižšie dohrávali za jednotných podmienok.


Uvažuje sa dokonca nad tým, že by sa dohrala podľa stanoveného rozpisu len jesenná časť, po ktorej by sa súťaže rozdelili na skupinu bojujúcu o záchranu a skupinu o postup. Medzi tímami by sa potom hralo play-off systémom o postup a vyhnutiu sa zostupu.


Podľa autorov tejto idey by sa totiž znížil počet zápasov v sezóne a bola by teda väčšia šanca na jej dohranie. Treba však podotknúť, že ide zatiaľ len o hrubú myšlienku, ktorá neprešla schvaľovaním.

 

 

Anglické týždne by boli komplikované

Zväzy tiež zvažujú zaradenie niektorých kôl do pracovných týždňov, tu však veľký priestor nie je, nakoľko súťaže hrajú hlavne neprofesionálni hráči, ktorí majú v týždni povinnosti v zamestnaní či školách.


Riešenia sa hľadajú s cieľom, aby vo futbale už nemusel byť použitý termín „anulovanie súťaží“.


Predseda Východoslovenského futbalového zväzu Richard Havrilla sa vyjadril pre sportnet.sk, že by sa termín dokončenia súťaží teoreticky mohol natiahnuť z 30. júna do 11. júla, dokedy bude treba doplniť druhú ligu.


Pri stanovení akéhokoľvek konkrétneho termínu na dokončenie súťaží, však môže vyskočiť problém, že niektorý z tímov napr. pre nútenú karanténu nebude mať odohraný taký počet duelov ako ostatné kluby.

 

„Aj týmto sa budeme zaoberať na stretnutí regionálnych zástupcov na budúci týždeň,“ dodal Gádoši.

 

 

Reorganizácia tento rok nebude

Takmer jasné však je, že zamýšľaná reorganizácia súťaží sa odloží.

 

Súčasné štyri tretie ligy sa mali podľa návrhu zlúčiť do dvoch a prejsť pod dikciu SFZ, čo by malo vplyv aj na rozloženie a obsadenie ďalších nižších súťaží.


„Výkonný výbor SFZ prijal rozhodnutie, že reorganizácia sa minimálne o rok odkladá. Samozrejme, je to závažné rozhodnutie, ktoré bude musieť byť schválené Konferenciou SFZ, ktorá je naplánovaná na 30. apríla,“ dodal Gádoši.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama