Knižný tip: Mesto smútku a radosti upozorňuje i na nebezpečenstvá dneška
BLOG - Slovom proti vírusom | 6.2.2021, 08.00, prispievatelia
Tentoraz dávame do pozornosti dielo Mika Waltariho.

Fotokoláž: youtube knižnice, internet
Podnetom na prvé februárové literárne inšpirácie je románová novela fínskeho spisovateľa, novinára a dramatika Mika Waltariho Mesto smútku a radosti.
Pre slovenských čitateľov ide o známeho spisovateľa, ktorý sa preslávil vďaka historickému románu Egypťan Sinuhet.
Mika Waltari napísal 45 románov a noviel, šesť zbierok poézie i rozprávok a dvadsať päť dramatických diel
V novele Mesto smútku a radosti rozmotáva niť viacerých zdanlivo nesúvisiacich príbehov, ktoré sa však vzájomne preplietajú a tak napriek čaovej línii jedného dňa v roku 1936 v Helsinkách vzniká neuveriteľne plastický obraz o dobe, keď nie len vo Fínsku, ale v celej Európe začína prevládať čiernobiele videnie sveta a tendencia riešiť veci rázne, odstraňovaním všetkého na pohľad nežiaduceho.
Novela pri tom nehovorí o politike, ale o osude jednotlivca. Ten stráca všetko čomu venoval energiu a po tragédii hľadá zmysel pre ďalšie dni života.
Dielo i v dnešnej dobe upozorňuje na nebezpečenstvo podľahnutia subjektívnemu videnia sveta, ktoré vedie k unáhleným záverom a často i riešeniam.
Čas a život, ku ktorým patri nie iba radosť, šťastie a blahobyt, ale aj trápenia, ťažkosti či utrpenie, vydajú svedectvo i obraz o živote oveľa pravdivejšie, ako postoje či názory, ktoré nezohľadňujú limity jednotlivca, vzájomné prelínanie a prekračujúci celok.
Viac vo videupríspevku Pavla Tomašoviča:
(pt)