Spartak v Zlatých Moravciach otočil skóre a vyhral dôležitý zápas

ŠPORT - Futbal - Spartak | 6.2.2021, 16.03, Ján Král

Diváci videli v prvom polčase obojstranne veľmi dobrý zápas, po zmene strán Trnavčania navýšili svoje vedenie a následne duel takticky doviedli do víťazného konca v blokovej defenzíve, z ktorej vyrážali do brejkov.

Spartak v Zlatých Moravciach otočil skóre a vyhral dôležitý zápas

Cabral a Bukata sa tešia z gólu v sieti Zlatých Moraviec. Foto: Lukáš Grinaj

Tréner Spartaka Michal Gašparík mladší sa vo svojej ligovej premiére pri A-mužstve andelov musel zaobísť ešte bez nových akvizícií Ristovskeho a Trajkovskeho. Pre zranenie chýbali Anthony a Yao, iba na lavičke figruoval Vlasko, ktorý vynechal časť zimnej prípravy.

Spartak v úvodnej desaťminútovke kopal dve štandardky, pri oboch centre Kolesára našli hlavu Griča. S prvým zakončením trnavského stopéra si poradil brankár Chovan, druhé smerovalo tesne vedľa.

Zlaté Moravce sa prvýkrát dostali do šance v 12. minúte a hneď bol z toho gól. Pri dlhom pase z hĺbky domácej polovice prepadol v trnavskej obrane Turňa, ktorý nezachytil loptu a Hrnčár svoj nájazd premenil do vedúceho gólu ViOn-u.

Po štvrťhodine hry skúsil strelu z otočky Balaj, Rusov si s jeho nedôrazným volejom ale s prehľadom poradil.

Brankár Spartaka mal prácu aj v 20. minúte, keď sa do šestnástky predral Hrnčár, Twardzik ho vytlačil z uhla a trnavský gólman jeho pokus skrotil.

Spartak vyrovnal v 25. minúte. Skvelú prácu na pravej strane odviedol Cabral, ktorý sa zbavil Chrena, potiahol loptu, dvihol hlavu a naservíroval prihrávku do pokutového územia priamo na nohu Bukatovi, ktorý z prvej umiestnil loptu k tyči – 1:1.

V 28. minúte vyšla Trnave akcia, v ktorej putovala lopta po ľavej strane rýchlo z kopačky na kopačku, Bamidele preniesol hru na opačnú stranu na Cabrala, ktorý si potiahol loptu do palebnej pozície, vystrelil, ale Chovan bol pripravený.

Po polhodine hry udreli Zlatomoravčania opäť. Tóth nakopol loptu na Balaja, ktorý vyhral hlavičkový súboj s Koštrnom, Grič nekoordinovaným pohybom vytvoril priestor pre Kyziridisa a Grék sa za darovaný priestor poďakoval druhým gólom do trnavskej siete.

Vzdušný priestor vyznel pre Trnavu problematicky aj po ďalšej štandardnej situácii, Ďubekovu hlavičku vyrazil Rusov.

Na opačnej strane centroval z pravej strany Bukata, Menich odvrátil len na kopačku Koštrnu, jeho zakončenie však domáca obrana zblokovala na roh.

Andeli vyrovnali po ďalšej kombinačnej akcii z pravej strany. Lopta sa cez Cabrala a Olejníka dostala do krídla ku Kolesárovi, ktorý centrom našiel na zadnej žrdi hlavu Bukatu a ten zaznamenal svoj druhý gól v stretnutí – 2:2.

Gól mal neskôr po centri Koštrnu na hlave Olejník, z päťky minul cieľ.

Trnavčania sa dostali do vedenia v nadstavenom čase prvého polčasu, po krížnej prihrávke za obranu sa ofsajdu vyhol Bamidele, naviedol si loptu do šestnástky, zobral zakončenie na seba a trafil po zemi k opačnej žrdi – 2:3.

Spartak výborne vstúpil aj do druhého polčasu.

Bukata poslal kolmicu do šestnástky, ktorú ešte Cabralovi priťukol Olejník, Brazílčana v pokutovom území zostrelil Chren a rozhodca Ziemba správne ukázal na biely bod. Jedenástku si postavil Twardzik a brankára Chovana poslal do opačného kúta bránky – 2:4.

Trnavčania sa po góle zatiahli do bloku a nechali hrať súpera. Dvadsať minút sa však domáci k ničomu nedostali, až potom pálil z diaľky nepresne Balaj.

V 70. minúte prišli na ihrisko namiesto Olejník a Bukatu čerství Nsumoh Johnson a Vlasko. Na hrot sa posunul Bamidele a zakrátko natiahol Chovana strieľaným centrom z ľavej strany.

Domáci v závere pohrozili Kovaľom, smer jeho strely hlavou pozmenil mimo bránku hlavou Grič.

Naopak, na opačnej strane mohol svoju trnavskú premiéru okoreniť striedajúci Iglesias. V šestnástke si kľučkou vylepšil streleckú pozíciu, Chovan ale vyrazil na roh.

Domáci v nadstavenom čase prišli ešte o vylúčeného kanoniera Balaja, ktorého rozhodca po druhej žltej karte vylúčil.

Fortuna liga – dohrávka 18. kola:

ViOn Zlaté Moravce – Spartak Trnava 2:4 (2:3)
Góly: 12. Hrnčár, 30. Kyziridis – 25. a 37. Bukata, 45. Bamidele Yusuf, 48. Twardzik (pen)
ŽK: Balaj, Menich, Ďubek, Duga – Rusov, Nsumoh Johnson, Kolesár
ČK: 90+. Balaj (Zlaté Moravce)
Bez divákov (pre protipandemické opatrenia)
Rozhodovali: Ziemba – Poláček, Hrmo
VION: Chovan – Čögley, Tóth, Menich, Chren – Duga, Grozdanovski (71. Kovaľ) – Hrnčár, Ďubek, Kyziridis – Balaj. Tréner: Benkovský.
SPARTAK: Rusov – Koštrna, Grič, Twardzik, Turňa – Benovič (82. S. Kóša) – Cabral, P. Kolesár (87. Iglesias), Bukata (70. Vlasko), Bamidele Yusuf – Olejník (70. Nsumoh Johnson). Tréner: Gašparík ml.

Ľuboš Benkovský (tréner Zlatých Moraviec): „Ja by som chcel pogratulovať Trnave k víťazstvu. Plán, ktorý naplánovali ešte v decembri, vyšiel úspešne, takže to je moje hodnotenie zápasu.“

Michal Gašparík (tréner Spartaka): „V prvom polčase sme dostali veľmi lacné góly a boli to presne tie situácie, na ktoré sme sa pripravovali. Veľmi dôležité bolo, že sme sa vždy do zápasu dostali. Dokázali sme v krátkom čase reagovať, a keď sme v závere polčasu dali tretí gól, tak sme cítili, že by sme to mohli zvládnuť a vyhrať. Potom bola otázka, či v druhom polčase zvýšime vedenie a uzatvoríme zápas. To sa nám hneď po obrátke aj podarilo. Aj keď potom mali Zlaté Moravce viac z hry, ale my sme zápas kontrolovali.“