Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Tréner Spartaka: Hráč Gašparík by mal veľký problém s trénerom Gašparíkom

ŠPORT - Futbal - Spartak | 16.2.2021, 18.02, Ján Král

V Spartaku vyrastal, hrával za A-mužstvo a teraz je jeho trénerom. Tréner andelov Michal Gašparík  mladší otvoril v trnavskom futbalovom klube v januári svoju novú kapitolu. Zatiaľ sa mu darí, z dvoch zápasov dosiahol dve výhry a podarilo sa mu splniť prvý sezónny cieľ – účasť v prvej šestke, ktorú si Trnavčania zabezpečili výhrou nad Senicou.

Tréner Spartaka: Hráč Gašparík by mal veľký problém s trénerom Gašparíkom

Tréner Spartaka Michal Gašparík mladší. Foto: Lukáš Grinaj / Spartak Trnava

reklama


V rozhovore s kormidelníkom andelov sme sa dotkli viacerých tém.

 

Ako sa zmenil váš pohľad na futbal, keď ste prešli z pozície hráča do úlohy trénera?

- Uvedomil som si, že byť hráčom je veľmi jednoduché. Futbalista si odtrénuje a ide domov. Pre trénera je samotný tréning to najmenej. Mravenčia práca spočíva vo všetkom, čo sa skrýva pod plánovaním a dianím pred a po tréningu. 

reklama

 

 

Hrávali ste futbal aktívne, viete sa vďaka tomu ako tréner vžiť do kože futbalistov?
- Myslím si, že patrí k mojim silnejším stránkam, že viem prečítať chalanov a dokážem pochopiť, čo na ihrisku prežívajú. Pri mládeži som využíval, že som chodil aj do tréningov s hráčmi a keď som bol s nimi v hre, vedel som si ich ešte lepšie naštudovať. Otvorene musím povedať, že nemám rád typy hráčov, ako som bol ja. Takí mi fakt prekážajú. Pokiaľ cítim z hráča prvky, aké boli charakteristické aj pre mňa, snažím sa to zmeniť. Vo mne to tréneri počas mojej kariéry, žiaľ, zmeniť nedokázali. 

 

 

Ako by ste pomenovali tieto hráčske vlastnosti?
- Nemám rád bezkontaktných hráčov. Nepodstupoval som tvrdý súboj, nerobil som šmýkačky, nevyhral hlavičkové súboje. Bez tohto to už nejde. Dnes treba na trávniku oveľa väčšiu komplexnosť, nestačí iba futbalovosť.

 

 

Hrával by hráč Gašparík v súčasnom tíme trénera Gašparíka?
- Verím, že by hrával, ale mal by veľký problém so mnou ako trénerom. Musel by zmeniť určité veci a potom by bol prospešný pre mužstvo. Som rád, ak mám v tíme aj vyložene kreatívnych hráčov, ktorí vidia na ihrisku futbal, ale nesmú im chýbať ostatné dôležité futbalové vlastnosti.

 

Cez polčas prípravného zápasu dával mužstvu pokyny. Foto: Ján Král

 

 

Váš otec Michal Gašparík starší je bývalý výborný hráč Spartaka a tiež tréner. Hľadáte rady aj u neho, alebo máte na futbal každý iný pohľad?
- Dlhodobo máme úplne odlišný pohľad na futbal. Myslím si, že keď aj vedieme debatu, cítim z neho, že hoci má iný postoj, potichu uzná, že mám pravdu aj ja. Debatujeme spolu, nie vo veľkom. Svoj názor mi povie, vypočujem si to, niečo zoberiem, no videnie futbalu máme odlišné.

 

 

Žijete v Trnave, ste rodák zo slovenského Ríma. Je trnavský pôvod pre trénera Spartaka výhoda, alebo to prináša skôr zvýšený tlak okolia?
- Trénerom A-tímu som ešte krátko, zatiaľ sa nám výsledkovo darí a tak prežívam pozitívnejšie obdobie. Všetko je v poriadku, uvidíme, aké to bude, keby prišli horšie výsledky. Každopádne, ako domáci cítim omnoho väčší tlak. Ako rodenému Trnavčanovi mi veľmi záleží, aby som bol doma úspešný. Vzťah ku klubu je logicky väčší ako k akýmkoľvek iným angažmá.

 

 

Používate v prístupe k hráčom cukor alebo bič?
- Pokiaľ nie je niečo podľa mojich predstáv, viem byť na hráčov veľmi nepríjemný. Zakladám si na pravidlách, ktoré si stanovím vopred. Vyžadujem, aby boli dodržiavané, od toho sa všetko odvíja. Sranda môže v tíme byť, ale keď pracujeme, treba ísť naplno.

 

 

Ako ste reagovali cez polčasovú prestávku so Senicou, keď prvý polčas mal ďaleko od ideálu?
- Bývajú polčasové prestávky, keď vstúpite do kabíny úplne s pokojom a vysvetlíte veci, ktoré treba napraviť. A potom sú zápasy, kedy treba mužstvo prebudiť zvýšeným hlasom. Závisí to od situácie, súvisí to tiež s tým či hráči niečo odflákli, s tým, že aj súper má kvalitu, alebo sa nám niečo vyložene nedarí. Teraz so Senicou som bol úplne pokojný, lebo som vedel, že po prestriedaní vstúpime do druhého dejstva inak, čo sa aj potvrdilo. Mužstvo bolo treba aj trochu nabudiť, lebo mi prišlo, že všetci boli nešťastní z vývoja, na čo nebol dôvod. Polčas nebol ideálny, ale výsledok bol hratelný, takže nebol dôvod vešať hlavy.

 

Radosť z úspechu. Foto: Lukáš Grinaj

 

 

Ako prežívate výhry a ako prehry? Je s vami reč, keď sa nevydarí duel?
- Pokiaľ sa prehráva, nemám náladu sa s nikým baviť a potrebujem zápas okamžite vidieť na videu. Duel sa snažím si pozrieť čo najskôr aj po víťazstve. Pri ďalšom vzhliadnutí zápasu sa akoby upokojím. Okamžite si vyhodnotím, čo bolo dobré a čo zlé.

 

 

Čo vám ukázala analýza stretnutia so Senicou? 
- Ten zápas mi ukázal, že je strašne veľa vecí, na ktorých musíme pracovať, toto mužstvo sa dá výrazne zlepšiť systémovo. Veľa vecí hráči zachraňujú svojou ochotou a kvalitou. Na nás tréneroch je, aby sme im pomohli systémovosťou a boli sme efektívnejší v zápase. Tým nemám na mysli teraz koncovku. Efektivitou myslím správne riešenia herných situácií, efektívne behanie, bránenie, postavenie, práca jednotlivcov v priestoroch... Toto sa dá vychytať systémovosťou.

 

 

Na rozdiel od jesene je mužstvo pod vaším vedením zatiaľ efektívne aj v koncovke. V Zlatých Moravciach strelilo štyri góly, Senici síce iba jeden, ale za to na bránku Senice išli len dve strely. Čo na to hovoríte?
- Áno, koncovka je momentálne relatívne dobrá. Priklonila sa k nám aj šťastena, ale vo futbale bývajú aj obdobia, keď to skrátka padá hráčom do siete menej.

 

 

Verejnosť si veľa sľubuje od príchodu útočníka Milana Ristovskeho. To, že ešte nenastúpil ste už vysvetľovali tým, že sa len nedávno zotavil z vážneho zranenia. Ako ho však vnímate po futbalovej stránke?
- V prvom rade na neho pozeráme ako na kvalitného zakončovateľa, ktorý má správny výber miesta v šestnástke a dokáže sa presadiť. Je silný chrbtom k súperovej bránke, ale dokáže robiť aj nábehové veci za obranu. 

 

 

Vidíte tieto vlasnosti aj v mladom Stanislavovi Olejníkovi?
- Aj Olejník má podobné vlastnosti. Tým, že je mladší, musí ešte vyzrieť, ale vidno, že ma výber miesta a je gólový. Musí popracovať na svojej fyzičnosti a tvrdosti v súbojoch, aby vedel ustáť aj razantné strety. 

 

 

Zdá sa, že Bamidelemu Yusufovi ste našli vhodné miesto na ľavom krídle...
- Myslím si, že jeho post je otvorený. Je špecifický tým, že vyslovene nemá presnú určenú pozíciu. Dokáže zahrať na hrote, podhrote aj zo strany, ale nedokázal by som povedať, ktorý je presne jeho ideálny post.

 

Foto: Lukáš Grinaj

 

 

V jednom z rozhovorov ste sa vyjadrili, že vám imponuje trénerská práca Maurizia Sarriho. Aplikujete jeho filozofiu v Spartaku?
- Určité tréningové cvičenia, ktoré praktikuje, podsúvame aj našim hráčom. Chceme, aby sa systém, z ktorého vychádzame, či už ho nazveme 4-3-3 alebo 4-1-4-1, približoval k štýlu, ktorý hral so svojimi mužstvami on. Z ofenzívnej aj defenzívnej stránky je tam veľa prvkov, o ktoré sa snažíme. Bežný divák ich možno neuvidí, ale verím, že časom nám prinesú žiadaný efekt. Trvá to určitý čas, kým hráči naše zámery vstrebajú a začnú robiť veci automatickejšie. Vždy však platí, že v konečnom efekte rozhoduje kvalita jednotlivcov a nie herný systém.

 

 

Medzi zimnými posilami bol španielsky stredopoliar Daniel Iglesias z Rijeky. Pre našinca veľká neznáma, na prvý pohľad však vyzerá ako veľmi dobre technicky vybavený futbalista, ktorý by mohol byť platný najmä pri hre do zavretej obrany súpera. Aký je váš pohľad na tohto futbalistu?
- Jednoducho ho charakterizuje to, že je Španiel. Hráči z Pyrenejského polostrova majú výborný prvý dotyk, kopaciu techniku a dribling. V našom systéme sa veľmi dobre orientuje a adaptuje. Pozícia stredového hráča mu vyhovuje. Po fyzickej stránke je bezproblémový, v testoch patril k nadpriemeru. Ešte je však s nami veľmi krátko, to je prvý faktor, ktorý musíme brať do úvahy, a samozrejme, ako každý musí zabojovať o miesto na tréningu výkonnosťou. 

 

 

U hráča jeho kvalit prekvapujú jeho doterajšie štatistiky z predošlých pôsobísk, podľa ktorých s výnimkou pár klubov nepatril k hráčom základnej zostavy.
- To všetko ukáže čas, spoznávame ho, aj keď treba povedať, že sme vedeli, koho berieme. Mali sme o ňom prehľad. Myslím si, že má veľkú šancu prebojovať sa do základu.

 

 

Marios Tsaousis vypadol zo základnej zostavy. Ešte na jar nehral, prečo?
- Patrí medzi šikovných mladých hráčov, ale nie je to náš kmeňový hráč. V lete mu končí hosťovanie. Na túto pozíciu zároveň máme Mikoviča, ktorý bol privedený ešte v lete práve na post ľavého obrancu. Čo sa týka zápasu v Zlatých Moravciach, tam som sa rozhodol pre Matúša Turňu pre jeho skúsenosť. S Matúšom ale rátame na pravú stranu. U Mariosa bude záležať od jeho výkonnosti. Ak bude lepší ako Mikovič alebo Trajkovski, bude hrávať. Vždy bude nastupovať ten, koho vyhodnotíme ako v danom momente najlepšieho.

 

 

Trajkovski nastúpil v prvom jarnom kole za Petržalku proti Skalici, kde sú na hosťovaní aj Mihálek a Horvát. Sledovali ste ten zápas? Čo hovoríte na ich výkon?
- Mihálek a Horvát sú moji obľúbenci, ktorých mám veľmi rád ešte z pôsobenia pri doraste. Aj tu platí, že bude záležať na ich výkonnosti. Vždy budeme radi, ak za Spartak nastúpi čo najviac odchovancov. Ak však vyhodnotíme, že nemajú aktuálne dostatočnú výkonnosť, bude im umožnené ísť na hosťovanie ako v tomto prípade. U Trajkovskeho bolo vidieť, že na súťažný zápas nastúpil po dlhom čase. Ťažko ho však hodnotiť na základe jedného duelu, popravde, lepšie ho zhodnotím na základe sedem tréningov v týždni... Sám vie, že sa potrebuje najprv rozohrať a nemá problém s týmto postupom, keď začne v Petržalke.

 

Cez zápasy vydáva pokyny tímu. Foto: Spartak Trnava / Lukáš Grinaj

 

 

Ako sa vyvíja zdravotný stav Yaoa a Anthonyho?
- Yao je už zdravý a trénuje, len je stále v Afrike. Nevidím do tejto veci úplne presne, ale mám informácie, že problémom sú papierovačky a všetko ešte viac komplikuje pandémia. Anthony už druhý týždeň trénuje invidividálne bez lopty. Začal s fyzickou prípravou. Približne o dva týždne absolvuje kontrolnú magnetickú rezonanciu. Potom uvidíme, či sa bude môcť pridať k mužstvu.

 

 

Odľahlo vám, že už ste splnili cieľ - dostať sa do prvej šestky? Aké méty si stanovujete teraz?
- Samozrejme ma to veľmi potešilo, aj mi odľahlo. Možno ani nikto nečakal, že to bude také jednoznačné a po dvoch zápasoch budeme mať istotu. A ďalšie ciele? Asi nikto, kto je fanúšikom a pracuje pre klub, nebude spokojný so šiestym miestom. Verím, že ak sme sa dostali do skupiny bojujúcej o titul, začneme robiť body aj s najlepšími, lebo doteraz Spartak v tejto sezóne nezískal ani jeden bod s tímami z top trojky.

 

 

V sobotu hráte v Nitre. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako zdanlivo jednoduchý zápas, ale práve také bývajú zradné... Čo poviete pred duelom hráčom?
- Ani mi nenapadlo, že by to mal byť nejaký ľahší zápas. Verím, že ani nikto z kabíny takto nerozmýšľa. Futbal už chalani hrajú dostatočne dlho, aby vedeli, že každý zápas je ťažký a treba k nemu pristúpiť na sto percent. Inak vám to futbal negatívne vráti. Budeme sa plne koncentrovať na náš výkon a budeme sa snažiť získať pod Zoborom tri body.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama