Trnavské rybníky
reklama

Jozef Svátek džudo neodložil: Cítim sa v lepšej kondícii ako v päťdesiatke

RELAX - Tí sú naši | 17.2.2021, 19.39, Ján Král

Patrí k najvýraznejším postavám slovenského džuda. Jozef Svátek, ktorý v stredu 17. februára oslávil 60. narodeniny, sa však v Trnave zapísal nielen ako úspešný športovec ale aj podnikateľ. Stojí za sieťou reštaurácií, vybudovaním akvaparku ale aj najstaršou diskotékou na Slovensku.

Jozef Svátek džudo neodložil: Cítim sa v lepšej kondícii ako v päťdesiatke

Narodeninová torta pre Jozef Svátka nemohla dnes chýbať. Foto: js

Nový Hlohovec
reklama


Relax je v Trnave známa značka, o rok bude mať reštauračná sieť už tridsiate výročie. „Strávil som týmto podnikaním polovicu života. Máme otvorených 20 prevádzok, v ktorých pracuje bezmála tristo ľudí,“ vraví Jozef Svátek.


Stravovanie zabezpečuje jeho spoločnosť aj vo veľkých firmách.

 

„Sústreďujeme sa čoraz viac aj na výrobu chladenej stravy do automatov. Máme vlastné pekárenské výrobky, robíme polievky a chladenú stravu, ktorá má vďaka prudkému ochladeniu a následnému vákuovému zabaleniu až 14-dňovú expiráciu a firmy ju môžu využívať napr. na víkendové či nočné zmeny a pod.,“ pokračuje v debate s dovetkom, že pripravuje vybudovanie výrobného závodu pre toto odvetvie gastropriemyslu.

reklama

 

 

Egov hit pre Relax

Diskotéka Relax bola dlhé roky vyhľadávaným miestom mladých ľudí z Trnavy i širokého okolia. Ide o najstaršiu diskotéku na Slovensku, ktorá ešte stále existuje, hoci momentálne musí byť zavretá pre pandémiu.


„Začínali sme amatérsky, von sa vytiahlo pár stolov, pustili sa reproduktory a hralo sa z platní. Pri DJ pulte sa striedali Pavol Opatovský a Marián Púchly. Postupne si obľubu získali tzv. Benátske noci a časom sme mali plno trikrát do týždňa – v stredu, piatok a sobotu. Zaviedli sme piatkové oldies party, koncertovalo u nás tiež množstvo známych umelcov.“


Návštevnosť diskotéky vtedy lámala rekordy. Plný parket býval do ranných hodín, mladí si užívali aj atmosféru pri vtedy ešte bazénoch kúpaliska Slávia.


„Keď prišlo menej ako tisíc ľudí za večer, pýtal som sa, čo sa to deje, že je tak málo ľudí, či je niekde v okolí nejaká veľká akcia... Návštevnosťou Relax zrejme ťažko už niečo tromfne. Diskotéka bola miestom na stretávanie a zoznamovanie sa, dnes mám pocit, že mladí akoby tieto veci riešili len cez internet.“


K dvadsiatemu výročiu si objednali od rapera Ega pesničku pre disco klub. Skladba Žijeme len raz, v ktorej sa nie náhodou spieva v refréne „voda, slnko, párty, club, Relax“ mala tak chytľavú melódiu, že sa rýchlo stala celoslovenským hitom.

 

 

 

Do Krakova chce ísť pre zlato

Meno Jozefa Sváteka však najviac rezonuje v spojení s džudom. V trnavskom klube majú momentálne okolo 400 členov.


„Džudo je náročný šport, človeka učí v duchu východnej filozofie využívať všetky danosti, ktoré poskytuje príroda – správne myslieť, dobre sa pohybovať, využívať rýchlosť, ale zároveň mať pokoru a vážiť si súperov. Tieto vlastnosti sú potrebné aj pre život. Nie je to boj s cieľom zničiť súpera, ale poraziť ho tak, že mu neublížim a napokon sa mu po dueli pokloním. Prejavy úcty sa prelínajú celým životom,“ vyznal sa zo vzťahu k svojmu športu.


V klube sa venujú už štvorročným deťom, ale majú aj silnú skupinu ostrieľaných harcovníkov. Najstarším aktívnym džudistom je sedemdesiatnik Martin Rieger.

 

S manželkou Dášou pri slávnostnom otvorení akvaparku v lete 2016. Foto: Ján Král

 


„Stále sa udržujem v kondícii, cítim sa možno ešte lepšie ako v päťdesiatke. Verím, že pandémia ustúpi a bude možné zúčastniť sa na plánovaných majstrovstvách sveta kategórie masters, ktoré majú byť tento rok v Krakove. Rád by som tam zaútočil na zlatú medailu,“ šibalsky sa pousmial Svátek.


Na konte má zo seniorských podujatí viacero úspechov. Pred desiatimi rokmi sa stal majstrom sveta vo svojej kategórii vo Frankfurte, odvtedy nazbieral viacero druhých a tretích miest, striebro si naposledy priniesol v roku 2019 z Maroka.

 

Na rodinnej dovolenke. Foto: Archív js

 

 

Olympijská hrdosť v Atlante

V trnavskom klube vidí svojich ďalších nasledovníkov. „Verím, že tento rok nepríde k zrušeniu Európskeho olympijského festivalu mládeže v Banskej Bystrici a budú sa tam môcť v plnej paráde predstaviť naši kadeti Juraj Odkladal a Roman Dekan, ktorých považujem ze veľké talenty, ktoré by mohli napodobniť aj úspechy svojho predchodcu Arpáda Szakácsa. Ten to dotiahol až na olympiádu.“

 

Na slovenské národné farby bol vždy hrdý. Foto: archív 

 


Sám Svátek sa ako tréner slovenských džudistov zúčastnil na troch olympijských hrách – v Atlante 1996, Sydney 2000 a Aténach 2004.


„Najsilnejší zážitok bola olympiáda v Atlante. Slováci to v československej reprezentácii nikdy nemali jednoduché, výber sa zameriaval vždy viac na českú stranu, odkiaľ pochádzali aj tréneri. V Atlante sme si mohli konečne buchnúť do pŕs a cítiť hrdosť na našu krajinu. Otvárací ceremoniál bol úžasný, priniesol úžasné pocity.“

 

 

Tešia ho vynovené športoviská

K narodeninám Jozefovi Svátekovi v stredu zablahoželali okrem blízkych aj zamestnanci. „Som šťastný človek v tom, že takmer všetko mám. Odžil som si svoje. Mám zdravie, skvelú rodinu, výborných zamestnancov, už si len užívam a teším sa z každej maličkosti,“ hovorí oslávenec.

 

Pri budovaní akvaparku si plnil sen. Foto: Ján Král

 


Postaral sa o výstavbu trnavského akvaparku, v ktorom už teraz vlastnícky nefiguruje, berie však realizáciu projektu ako svoj splnený sen.

 

Neraz sa vyjadril, že túžil niečo podobné pre Trnavu postaviť. 


„Mám veľkú radosť, že primátor sa k tomu postavil zodpovedne a z peňazí, ktoré mesto získalo za odpredaj pozemkov pre akvapark, zrekonštruovali športoviská na Slávii. Mám dobrý pocit, že aj o toto som sa pričinil,“ dodal J. Svátek.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama