Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Gašparík sa opäť trafil do zostavy, Mikovičovi chýbali len diváci v hľadisku

ŠPORT - Futbal - Spartak | 28.2.2021, 07.30, Ján Král

Zápas Spartaka Trnava so Žilinou priniesol na slovenské pomery skvelý futbal. Nechýbalo mu nasadenie, futbalový kumšt, emócie, góly, zápletka do poslednej minúty. Len škoda, že si zo známych dôvodov toto parádne fortunaligové divadlo nemohli na vlastné oči pozrieť na tribúnach fanúšikovia. Tlieskali by zrejme ešte dlho po záverečnom hvizde rozhodcu.

Gašparík sa opäť trafil do zostavy, Mikovičovi chýbali len diváci v hľadisku

Takto sa tešili futbalisti Spartaka po zápase v kabíne. Foto: Spartak Trnava

reklama

 

Tréner Spartaka Michal Gašparík sa kreatívnej Žiliny nezľakol. Nenaordinoval svojim zverencov žiadny betón, naopak, andeli od úvodu lietali po ihrisku a napádali svojho súpera už pri rozohrávke.


„Vysoký pressing bol veľmi náročný a zobral nám veľa síl, čo bolo v druhom polčase po inkasovanej červenej karte cítiť. Podstatná bola dobrá organizácia hry a tá dnes fungovala,“ pochvaľoval si na pozápasovej tlačovke Michal Gašparík.


O obojstranne útočný futbal sa postarali oba celky. Zaujímavé je, že pre oboch trénerov, hoci Pavol Staňo je na žilinskej lavičke už takmer rok, ide o prvé angažmán pri mužskom prvoligovom tíme.

reklama

 

A počínajú si zatiaľ veľmi dobre. Staňo vštepil mladému kolektívu svoje myšlienky a ten právom patrí k šťukám ligy.

 

„Z výsledku som smutný, ale za výkon sa nemám dôvod hanbiť. Situácie sme si vytvorili, takisto Trnava hrala výborne. Zápas splnil vysoké kritériá," povedal na pozápasovej tlačovke Pavol Staňo.


S Gašparíkom boli mimochodom v minulosti spoluhráčmi v trnavskom Spartaku, po stretnutí si chlapsky podali ruky.

 

 

 

Dorovnal štart El Maestra

Futbalové oživenie do ligy priniesol aj tréner Michal Gašparík. K tímu nastúpil len v januári a jeho bilancia je zatiaľ stopercentná.

 

Mužstvo pod jeho vedením vyhralo všetky štyri ligové duely. Taký štart vo funkcii trénera Spartaka mal naposledy Nestor El Maestro, ktorý prehral až piaty duel v rade (so Slovanom 1:2).


„Takto sa na veci nepozerám. Víťazstvo nám veľmi chutí a je pekné, že sme vyhrali prvé štyri zápasy, ale o dva týždne môže byť všetko inak. Vo futbale ste jeden týždeň hore a ďalší môžete byť úplne inde,“ krotí eufóriu Gašparík.


„Chcel som po trénerskej stránke nadviazať na to, čo tu bolo dobré pred mojím príchodom – to znamená dobrá prechodová fáza, byť nebezpečný v rýchlych protiútokoch. Zmenili sme rozostavenie aj niektoré organizačné veci. Chceme hrať aktívnejšie bez lopty aj s loptou. Musíme popracovať na pozičnej hre a držaní lopty, aby sme vedeli kontrolovať zápas aj s loptou na kopačkách. Snažili sme sa kabínu stmeliť ešte viac ako bola, aby sme mali výborný kolektív. Štyrikrát sme vyhrali, štyrikrát sme mali inú zostavu, vždy iné zloženie obrany. Nie je to štandardné, ale zatiaľ nám to vychádza. Triafame sa do systému, ktorý chceme hrať, na daného súpera,“ obzrel sa za štartom sezóny.

 


Napriek víťaznému ťaženiu Gašparík opäť pristúpil k zmenám v základnej zostave. Ťahy mu znova vyšli. V strede obrany pred Kóšom dostal prednosť Tumma. 


„Tummu sme uprednostnili, pretože sme chceli vyššie napádať. Chceli sme hru otvárať s krajným obrancom a zostávať v trojici vzadu, čiže sa nám tam hodil o čosi súbojovejší a rýchlejší Tumma. Zápas sme začali v stredovej formácii s jednou šestkou a dvoma ofenzívnejšími hráčmi, ale potom sme reagovali na zmenu rozostavenia Žiliny po našom druhom góle. Tam sme prešli na dve naše šestky – Griča a Savvidisa, pred nimi zostal Bukata,“ ozrejmil svoje myšlienky.

 

 

Negatívnu sériu lámali už v kabíne

Spartak zvíťazil nad Žilinou takmer po piatich rokoch. Naposledy vyhral ešte 24. apríla 2016, odvtedy len dvakrát remizoval a jedenásť duelov prehral. I preto bola radosť Trnavčanov po zápase obrovská.


„Naposledy sme nad Žilinou vyhrali, ešte keď som hral ja, vrátil som sa do Trnavy a znova sme zabrali bodovo naplno. Mám z toho obrovskú radosť. Teraz si odpočinieme a dúfam, že pôjdeme postupne ešte vyššie a budeme predvádzať takýto dobrý futbal,“ vravel po stretnutí ľavý bek Martin Mikovič.


Tréner Michal Gašparík v týždni do kabíny zavesil zoznam série zápasov, v ktorých červeno-čierni nevyhrali. 


„Pred zápasom tréner ten papier zobral, dal ho pri hecovačke do stredu kruhu hráčov a povedal, že toto je minulosť a teraz vyhráme. Potvrdilo sa to a sme veľmi radi,“ pokračoval Mikovič.


„Povedali sme si, že vstúpime do zápasu aktívne, s pressingom. Tak to aj prvých dvadsať minút vyzeralo, vysoko sme napádali, no nevyužili sme šance. Pomohol nám gól Bamideleho Yusufa, pridal aj druhý. Škoda, že sme potom inkasovali, Žilina nás dostala trochu pod tlak, možno aj hlavy nám už pracovali. Za etapu po vylúčení nášho hráča však klobúk dole pred mužstvom ako sme išli na dno síl. Takto sa má jazdiť! Keby boli fanúšikovia na tribúnach, oslavovali by sme s nimi ešte asi hodinu po zápase,“ usmial sa spokojne odchovanec Spartaka.

 

 

Testovali VAR

Aj do slovenskej futbalovej ligy už majú čoskoro zaviesť systém VAR. Skratka z anglického „Video assistant referee“ (videoasistent rozhodcu) označuje systém, ktorý už vo vyspelých ligách posudzuje situácie ovplyvňujúce dosiahnutie gólu, penaltové okamihy, fauly, za ktoré má byť udelená červená karta alebo upozorní na kartu udelenú nesprávnemu hráčovi.


Duel Spartak Trnava – Žilina bol akousi ostrou skúškou pred jeho zavedením do súťažných duelov. Na Slovensku však pôjde zatiaľ len o tie, ktoré budú prenášať televízne spoločnosti.


V trnavskom stretnutí sa testoval súzvuk s televíznou technikou, komunikácia rozhodcov, počínanie videoasistenta, ktorým bol arbiter Martin Dohál.

 

Zástupcovia UEFA pozorovali slovenský test online, za normálnych okolností by boli prítomní osobne na mieste, pandémia však zasahuje aj do tatýchto plánov...

 

Presný termín zavedenia VAR do ligy zatiaľ kompetentní neoznámili, stane sa tak však ešte počas jarnej časti.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama