Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

NÁZORY: Gašparíkova žiacka knižka sa príjemne plní jednotkami

ŠPORT - Futbal - Spartak | 2.3.2021, 07.00, Ján Král

Futbal má fanúšikom prinášať radosť. Z víťazstiev sa treba dlho tešiť, prehry detailne rozobrať, poučiť sa z nich a čo najskôr na bolesti zabudnúť. Popravde, v Trnave to nie veľmi platí a tak ako sa ľudia v meste pre futbal vedia nadchnúť, dokážu ho aj zatracovať pod čiernu zem. Momentálne je Spartak na rastúcej časti krivky a aspoň po športovej stránke mu ide karta. Duel so Žilinou to potvrdil.

NÁZORY: Gašparíkova žiacka knižka sa príjemne plní jednotkami

Štyri ligové zápasy, štyri víťazstvá. Taká je bilancia Michala Gašparíka ako hlavného trénera Spartaka. Foto: Spartak Trnava

reklama


Na Trnavu sa pred štartom jari pozerali mnohí experti cez prsty. Vylepšené mužstvo na čele s odvážnym trénerom si však zatiaľ ide svoje a štyri jarné víťazstvá dochutilo parádnym výkonom proti Žiline.

 

Strhujúci duel podčiarklo troma bodmi za výhru 2:1.


Titulky v médiách následne hovorili veľavravne: „Football´s coming home“ (hlaszapadnej.sk), „Papiere s negatívnou sériou môžu spáliť" (denník Šport), „Má to pravé DNA. Trnava oslavuje s mužom, ktorého každý v meste pozná“ (sportnet.sk) či jednoducho len: „Mišo!“ (takurcitee.sk).

reklama


Spartaku vyšli zimné vstupy do mužstva, prišli futbalisti odskúšaní ligou - mentálne silný a futbalovo vyvážený stopér Twardzik, ofenzívny krajný obranca Koštrna, Španiel Iglesias, ktorého chvíle prídu pri hre proti tímom s betónovacou taktikou a Ristovski, ktorému už chýbajú k tomu, aby ukázal svoju veľkosť iba góly.


Kolieska v zime zapadli do seba a stroj sa začal hýbať správnym smerom. Pravda, niekto ich musel najprv správne poukladať vedľa seba, aby v konečnom efekte dali fungujúci celok.


Na to, aby hodnotiaci vypísali trénerovi Spartaka Michalovi Gašparíkovi mladšiemu vysvedčenie, je ešte priskoro. Zatiaľ však má v žiackej knižke tri jednotky a za ostatnú praktickú skúšku dokonca jednotku s hviezdičkou.


Kolečká trnavského futbalového stroja nielenže správne poukladal, ale pred každým zápasom aj inak prenastavil.

 

Aj proti Žiline postavil nečakane do stredu obrany Tummu, ktorý pritom doposiaľ na jar iba naskakoval na záverečné minúty. Do stredu poľa vrátil Griča, aby svojou buldočou defenzívou spolu so Savvidisom utrápili žilinských kreatívcov.

 

Videl, že Bamidele sa na hrote na jeseň trápil a zdá sa, že mu od úvodu jari našiel vhodný post na ľavom krídle. Mikovič sa ako ľavý bek vypol k veľkým veciam. V strede poľa ožil Bukata.


Gašparík okrem toho všetkého, ako správny študovaný „strojár – TIS-kár“, dokázal aj namazať kolečka svojej mašiny tak, že proti Žiline išla azda na maximálny výkon a nezadrel sa jej motor, ani keď nešťastne odletelo po iskrivom kontakte kolečko s menovkou Koštrna na pravej strane.


Veľmi teší aj neverbálna komunikácia mužstva – úprimná radosť z gólov, spoločné oslavy, emócie po záverečnom hvizde ale i bežná komunikácia hráčov počas pobytu na trávniku sú to, čo zdobí tím, ktorý chce spolu niečo dokázať. 


Michal Gašparík je rodený Trnavčan, čo pre trénerov Spartaka nikdy nebola veľká výhoda.

 

V čase, keď sa darí, sú síce ľudia schopní nosiť vás na rukách, vo futbale však vždy prídu aj krízy a to sa vtedy ťažko hľadajú kanály, ktorými by sa človek dostal domov bez toho, aby stretol jedného z tisícok „trénerov“, ktorí tomu rozumejú vždy minimálne tak dobre, ak nie lepšie, ako tréner...

 

V tomto to majú vždy ľahšie „cezpoľní", ktorí môžu sadnúť do auta a odfrčať na deň – dva domov, kde zo seba aspoň na chvíľu strhnú tlak, aký je na futbal vyvíjaný na Slovensku len a len v Trnave. 


Ako hovoríme, na výsledné hodnotenie trénera je ešte priskoro, dôležité bude aj vidieť, ako si poradí s náročnejšími momentmi, keď nie všetko pôjde podľa predstáv.

 

A že také asi v súbojoch prvej šestky i prídu...


Slová chvály si však zatiaľ plne zaslúži. Patrí ku koučom, ktorí slovenskú futbalovú ligu oživili a dávajú jej svojím futbalovým nastavením divácky atraktívny náboj.


V tomto smere treba vyzdvihnúť i trénera Žiliny Pavla Staňa, ktorý dokázal z neskúsených dorastencov spraviť obávaný mančaft.


Poklonu za ofenzívny futbal možno poslať Berndovi Storckovi do Dunajskej Stredy, pochváliť Trenčanov za to, že v ich základnej jedenástke má čoraz viac hráčov pri mene slovenskú vlajku.

 

Sympatická je relatívne skromná ale za to slovenská cesta Ružomberka s Človekom Jánom Hasprom na čele realizačného tímu a tiež ťah Zlatých Moraviec, kde vložili dôveru do rúk najmladšiemu ligovému trénerovi Ľubošovi Benkovskému a ten ju splatil vybojovaním prvej šestky.


Na lige sa dá nájsť v tejto sezóne viacero pozitív, aj keď samozrejme, menovať by sme mohli aj spŕšku negatív. Určite ešte bude príležitosť vrátiť sa aj k tým... :-)


Platí však, že súťaž v krajine pod Tatrami bude mať práve grády, keď budú v lige silní Trnava a Slovan, keď do ohňa bude olej prilievať Dunajská Streda a neustále hroziť Žilina. 


Ak sa do najvyššej súťaže v novej sezóne vráti Banská Bystrica a časom hádam aj Košice, vznikne potenciál na ďalšiu gradáciu.


Vravíte si, že čítate až priveľa optimizmu na takýto krátky priestor?

 

Tak sa vráťme k úvodným vetám tohto názorového stĺpčeka. Futbal má fanúšikom prinášať radosť a tu si treba patrične aj užiť.

 

V Trnave nastal teraz ten čas, hoci len z pohodlia domova.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama