Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Jar začne jesennými dohrávkami. Zväz určil plán ako ďalej s futbalovou sezónou

ŠPORT - Futbal - Futbalové ligy | 3.3.2021, 10.39, Ján Král

Futbalové hnutie prijalo rozhodnutie ako ďalej. Postupujúcich a zostupujúcich v nižších súťažiach môžeme, ale i nemusíme v tejto sezóne spoznať.

Jar začne jesennými dohrávkami. Zväz určil plán ako ďalej s futbalovou sezónou

Ilustračné foto: Ján Král

reklama

 

Rozhodli, ako ďalej s futbalovou sezónou v nižších súťažiach. Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu v utorok schválil scenár pre dohranie aktuálnej sezóny, ktorého sa budú držať všetky regionálne i oblastné futbalové zväzy.

 

V súťažiach sa bude po uvoľnení protipandemických obmedzení zo strany vlády riadne pokračovať, tak ako bol stanovený rozpis pred sezónou a ukončené budú k 27. júnu 2021.

 

Ak sa dovtedy odohrá viac ako polovica z danej súťaže, bude vyhlásený postupujúci aj zostupujúci. Ak nie, súťaž sa nedohrá a do ďalšej sezóny vstúpi s rovnakými účastníkmi.

reklama


Na prípadné dohrávky zápasov, ktoré by sa nestihli do stanoveného dátumu napr. z dôvodu preventívnej karantény niektorých tímov, bude ešte vyhradený čas do 30. júna.


V prípade, že by neodohraný duel mohol ovplyvniť postup či zostup zo súťaže, bola by umožnená dohrávka aj cez prvý júlový víkend.


Pred reštartom súťaží dostanú ešte kluby priestor na prípravu. Presný čas zatiaľ stanovený nie je, očakáva sa však, že to budú asi dva – tri týždne.


"Prijali sme zásadu, že hracími dňami budú len víkendy, v týždni sa budú môcť dohrávať zápasy iba v prípade záujmov klubov alebo po dohode so športovo-technickou komisiou jednotlivého zväzu. Riadime amatérske súťaže, vychádzame z toho, že hráči majú mnohé iné povinnosti a nechceme ich preťažovať," povedal predseda Západoslovenského futbalového zväzu Ladislav Gádoši.


V niektorých regiónoch sa odohralo viac kôl súťaží ako v západoslovenskom. Na to sa pri určovaní postupujúceho a zostupujúceho prizerať nebude. Dôležité je, aby sa súťaž preklopila cez svoju polovicu.


Pri určovaní postupujúcich sa upustí od pôvodnej formulácie, ktorá hovorí o nedostihnuteľnom bodovom náskoku. Postupujúceho tak bude možné vyhodnotiť aj napr. po prvom kole pôvodnej jarnej časti.

 

 

Ako by to malo fungovať?

Predstavme si, že by sa opatrenia uvoľnili napr. od 1. mája. Po dvoch týždňoch prípravy by tak súťaže mohli odštartovať v sobotu 15. mája. Do 27. júna by sa stihlo odohrať cez víkendy sedem kôl. 


V najvyššej súťaži ZsFZ - tretej lige západ - zostáva z jesennej časti päť kôl a dohrávka medzi Považskou Bystricou a Novými Zámkami. 

 

Jar by teda začala jesennými dohrávkami.


Do konca júna by tak mužstvá stihli absolvovať zrejme len 17. kolo, stačilo by to však na určenie konečného poradia v súťaži a vyhodnotenie tímov, ktoré majú právo ísť o poschodie vyššie, resp. vypadnú.


Pravda, zatiaľ nikto nevie, kedy budú amatérske futbalové súťaže uvoľnené. Aj najlepší plán teda nakoniec nemusí byť nič platný...


"Slovenský futbalový zväz v súčinnosti s regionálnymi zväzmi robia maximum pre znovuspustenie sezóny, ale záležať bude od štátnych orgánov. Stretávame sa s kompetenetnými, argumentujeme, žiadame ich o uvoľnenie pre futbal a šport, nemáme však rozhodnutie v našich rukách," dodal Gádoši.


Dobrou správou je, že zatiaľ žiaden z klubov z krajských súťaží nesignalizuje problémy, že by nedokončil sezónu.

 

"Nemám oficiálne ani neoficiálne informácie takéhoto druhu," uzavrel Gádoši.

 

 

DOPLNENÉ / SFZ medzitým zverejnil oficiálne komuniké zo zasadania Výkonného výboru, kde píše aj o schválenom návrhu na spoločný postup regionálnych a oblastných futbalových zväzov.

 

Inštrukcie na dohratie súťaže znejú:


a) dohrať zostávajúce zápasy z jesennej časti a v jarnej časti odohrať toľko kôl, koľko sa bude dať s tým, že každá súťaž sa ukončí do 30.6., v prípade potreby dohratia 1-2 kôl by sa mohla súťaž predĺžiť o max. 1 týždeň (aby sa súťaž neuzavrela napr. 1 kolo pred koncom a mal by sa odohrať najdôležitejší zápas o postup, či zostup),


b) každý RFZ a ObFZ môže mať odohratých rôzny počet kôl, ale všetky družstvá v tabuľke regiónu musia mať odohratý rovnaký počet stretnutí, aby sa mohol určiť víťaz resp.postupujúci do vyššej súťaže (to nemusí platiť medzi družstvami, ktoré nemajú vplyv na konečné umiestnenie pri zostupe alebo postupe, napr. 6. a 7. v tabuľke),


c) zrušiť ustanovenie SP čl.7a / 5a o nedostihnuteľnom náskoku pri určovaní postupujúceho z nižšej súťaže pri neodohratí celého súťažného ročníka,


d) z II.ligy zostúpia 3 mužstvá, v prípade, že nebude záujem o postup z RFZ, zníži sa počet zostupujúcich z II.ligy,


e) postúpiť z III. ligy môžu iba víťazi súťaží.

 

 

 

Konferencia bude netradičná

Od novej sezóny sa pôvodne rátalo s reorganizáciou súťaží, tá sa však pre situáciu spojenú s pandémiou, ktorá vrhá na akékoľvek futbalové plány tieň neistoty, odkladá.

 

Definitívne toto rozhodnutie potvrdí Konferencia SFZ, ktorá je naplánovaná na 30. apríla.

 

Nakoľko však platia obmedzenia a delegáti zrejme nebudú môcť byť fyzicky prítomní v žiadanom počte na jednom mieste, malo by sa o zásadných bodoch, ku ktorým patrí aj reorganizácia, rozhodovať per rollam, teda vyjadreniami zaslanými elektronickým spôsobom.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama