Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Poórovu éru v Spartaku mapuje kniha, prináša nepublikované historky i fotografie

ŠPORT - Futbal - Spartak | 5.3.2021, 07.00, Ján Král

Okrem Vladimíra Poóra v knihe spomínajú aj viaceré bývalé osobnosti trnavského futbalového klubu.

Poórovu éru v Spartaku mapuje kniha, prináša nepublikované historky i fotografie

Momentky Vladimíra Poóra lemujú obálku knihy. Foto: Norika Szombotová

reklama

 

Vladimír Poór bol majiteľom futbalového Spartaka približne 25 rokov, klub definitívne predal novým vlastníkom - bratom Drobným - v júni 2019.

 

Dlhú etapu života bývalého hlavného akcionára trnavského klubu prednedávnom zmapoval do knižnej podoby športový žurnalista Michal Zeman. 

Publikácia nesie názov "Vladimír Poór – Moje štvrťstoročie s futbalom".

 

"Určená je prioritne pre Vladimíra Poóra, ten to má ako svoj dokument o svojej činnosti, ktorý sa dostane do rúk aj jeho zamestnancom, spolupracovníkom a priateľom. Prioritne nejde na predaj, ale niekoľko sto kusov vydavateľ vyčlenil aj na tento účel," vraví Michal Zeman, ktorý síce žije v Bratislave, je však rodákom z Trnavy.

reklama

 

Na základnej škole bol dokonca spolužiakom s neskorším právnym poradcom Spartaka Jurajom Trokanom či bývalým primátorom Trnavy Vladimírom Butkom.


Kniha je postavená na mnohých fotografiách nielen z futbalu, ale aj zákulisia či súkromného života, z ktorých mnohé doposiaľ neboli zverejnené.

 

Drvivú väčšinu fotila známa trnavská fotografka Norika Szombatová z Foto 4F.

 

Okrem pohľadu samotného Poóra na obdobie pri Spartaku, sú v knihe aj spomienky jeho blízkych spolupracovníkov, futbalových funkcionárov, trénerov či hráčov, ktorí pôsobili v klube v jeho ére. 


Priestor dostali Jozef Bachratý, Karol Pecze, Dušan Gališ, Dušan Tittel, Marek Ujlaky, Stanislav Jarábek, Juraj Trokan, Dušan Radolský, Igor Bališ, Milan Lešický, Pavol Adamec, Michal Pethö, Peter Zelenský, Dušan Keketi, Pavel Hoftych, Boris Godál, Lukáš Greššák,  Nestor El Maestro, Marek Ondrejka či Mikuláš Rožňák. 


Autor použil aj myšlienky zosnulého Ladislava Kunu, ktoré publikoval v denníku Pravda ešte v roku 2011, pohľad za rodinu prikladá manželka Vladimíra Poóra Edita.


"Fakty o Spartaku si človek nájde kdekoľvek, zmysel knihy bolo priniesť pocity a zážitky ľudí. Bývalý majiteľ klubu chcel, aby sa tam objavili historky zo zákulisia," pokračuje autor knihy.

 

Michal Zeman s knihou.

 

 

Náhlika museli presádzať od delegáta

Na jednotlivých stranách sa tak objavujú aj úsmevné príbehy, ako keď známeho búrliváka a vtedy spolumajiteľa klubu Miroslava Náhlika museli ešte na starom štadióne vo VIP presunúť od delegáta o niekoľko stoličiek vedľa, aby mu dal pokoj.

 

I keď ani to napokon nestačilo...


"Na tribúne sedával vedľa delegáta a mali sme s tým problémy. Zástupca zväzu sa sťažoval, že má na rebrách modrinu, lebo ho Miro neustále šťuchal do boku a upozorňoval ho: Vidíš to? Píšeš si to? Tak sme medzi nich posadili nášho bývalého brankára Pepa Geryka. Ten bola zasa príliš mierumilovný, nedokázal zabrániť, aby sa cez neho Miro naťahoval. Posunuli sme Mira opäť o niečo ďalej. Ani to nepomohlo. Sedel vedľa neho nejaký pán, ktorý chodil s barlou. Zobral mu ju a ňou sa načahoval za delegátom," píše sa v knihe. 


Raz ťahalo mužstvo zlú sériu, na duel do Ružomberka sa tak Poór rozhodol cestovať vedno s mužstvom autobusom. "Neviem, či to naozaj zabralo, ale faktom zostalo, že sme vyhrali a tie tri body sme nesmierne potrebovali," spomína Poór.

 

 

Uznal chybu pri Radolskom

Výraznú časť knihy venuje pamiatke Jozefa Adamca, ktorého uznával a s ktorým sa osobne spoznal, ešte keď pracoval ako zamestnanec v reštaurácii. 


V súvislosti s častými trénerskými zmenami v minulosti ponúka aj sebareflexiu.

 

Uvádza, že hlavne pri pôsobení Dušana Radolského by mal pri svojich dnešných skúsenostiach viac trpezlivosti. Jeho trénerský vklad prirovnal k El Maestrovi, ktorý s účelným futbalom Trnavu priviedol k majstrovskému titul. 


"Po jeho vydarenej misii som si urobil záver, že keby sme boli v minulosti trpezliví, keby sme nepodľahli tlaku, nerobili unáhlené rozhodnutia, niektorí tréneri by dosiahli u nás viac. A klub by bol úspešnejší."

 

Nestor El Maestro sa stal kľúčovou postavou trnavského majstrovského úspechu. Vladimír Poór mu pri rozlúčke podaroval niekoľko spomienkových darčekov.

 

 

V majstrovskej sezóne odišiel zo štadióna

Mimochodom, Poór v knihe priznáva, že samotný El Maestro ho v úvode nepresvedčil a s Pavlom Hoftychom, vtedajším manažérom, mali ohľadne nového kouča aj debatu.

 

V jesennom dueli s Nitrou Spartak v druhom polčase inkasoval a vyzeralo to, že domáci zápas prehrá. Poór sa dvihol a odišiel zo štadióna.

 

"Toto je tá prepracovaná defenzíva?" adresoval ešte výčitku Hoftychovi.


Kým naštartoval auto, počul hurhaj zo štadióna, z ktorého mu bolo jasné, že je vyrovnané. Keď prišiel domov, zistil, že Spartak v samom závere skóre otočil a napokon vyhral 2:1.


V titul začal veriť v úvode jari, hoci nahlas to nikde nepovedal. El Maestra uznáva okrem iného za komunikáciu s hráčmi, správny výber typov do mužstva a individuálnu prácu s mužstvom.

 

V knihe uviedol, že sa tento úspešný tréner dokonca vzdal odmeny za titul.

 

 

Na štadión je hrdý

Jeden z najväčších míľnikov Poórovej éry bola výstavba nového moderného štadióna, ktorý vznikol ako komplex spolu s nákupným centrom City Arena.

 

"Spočítajme, koľko ľudí sem zavítalo na významné medzištátne zápasy, vysielali sa z neho prenosy do celej Európy. Mesto Trnava môže dávať tisíce eur do reklamy, môže vyvíjať snahu ukázať sa svetu, propagovať sa. Ale bránami tohto štadióna už prešli za vyše päť rokov státisíce ľudí, možno by sme narátali milión. A videli nielen futbal a štadión, ale aj hradby okolo, kostoly, krásne centrum. Toto si možno vždy neuvedomujeme."

 

Prevádzku štadióna vypočítal Poór v priemere na 750 – 800 tisíc eur ročne. 


Keď už sme pri číslach, rozpočet klubu podľa jeho slov neklesol pod tri milióny eur na sezónu, zväčša sa mal pohybovať až okolo štyroch.

 

Vladimír Poór s manželkou Editou, synom Martinom a vnúčencami. 

 


Knihou na viacerých stranách zaznieva frustrácia z reakcií časti fanúšikov voči jeho osobe, ktoré ho napokon priviedli k rozhodnutiu klub posunúť do iných rúk.

 

Tvrdí, že finálne rozhodnutie o konci v klube padlo práve po výpade priaznivcov na ulici voči vtedajšiemu trénerovi Radoslavovi Látalovi koncom jesene 2018.

 

 

Relaxuje pri včelách a varení

Vladimír Poór v knihe poodkrýva aj časť zo svojho súkromia. Vraví, že si vždy užíval plavbu na regate a rybačky s priateľmi na mori. 

 

Najnovšie sa začal zaoberať včelárstvom. Vo svojom sídle na Cerovom vrchu má 80 úľov a vysadil tu zhruba tisíc nových ovocných stromov.


Odreagovať sa dokáže pri varení, pochválil sa, že v kuchyni mu to ide solídne.

 

"Snívam o tom, že keď si konečne začnem užívať dôchodok, zariadim si reštauráciu. Len malú a rodinnú. Pre známych a priateľov. A budem im tam vyvárať špeciality. Už sa toho neviem dočkať..."

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama