Trnavské rybníky
reklama

Smolenická veľká atrakcia

RELAX - Retro | 10.9.2011, 00.00, prispievatelia

Nový Trnavský hlas extra číslo 8 vyšiel 28. augusta 1991. Stretnutie na domácej pôde Spartak TAZ Trnava – Sparta Praha sa skončilo remízou 0:0.

Smolenická veľká atrakcia

Na druhej strane, v kempingu sme sa zoznámili s rodinou z Čiech. „Sme tu spokojní, všetky služby, ktoré potrebujeme, fungujú naplno.“ SNÍMKA: R. Selický

reklama

 

Okresný útvar Slovenského združenia telesnej kultúry otváral od septembra v športovej hale Družba pravidelné cvičenie pre ženy a dievčatá. Za sedem mesiacov sa narodilo v okrese Trnava 1993 detí, z toho osem párov dvojčiat.
„Účastníci IX. Majstrovstiev sveta v parašutizme, ktoré boli v Lučenci, si uctili pamiatku vynálezcu padáka Štefana Baniča. Symbolickým zoskokom z helikoptéry 8. augusta popoludní za prítomnosti päťtisíc občanov Smoleníc a okolitých obcí pristáli zástupcovia 28 krajín. Medzi nimi i predseda Matice Slovenskej Jozef Markuš. Na lúke pri cintoríne, na ktorom je Štefan Banič pochovaný, spoľahlivo pristál a položil pietnu kyticu kvetov na hrob nášho velikána. Celá akcia, prirodzene, stála nemálo prostriedkov. Veľkoryso k nej prispel pán John Moerke, zástupca spoločnosti Štefana Baniča z Greenwilu, a zástupca guvernéra štátu Pensylvánia John Kovalic. Rodáci Štefana Baniča prijali tento symbolický akt úprimným potleskom.“ Štefan Banič pracoval v mladosti aj na stavbe Smolenického zámku. V rodisku si ho pripomínajú na každom kroku. Na dome stojacom na mieste jeho rodného domu je pamätná tabuľa, pred starou školou v Neštichu je busta, na ktorú venovali peniaze veteráni z Klubu vojenských výsadkárov. Na cintoríne je náhrobný kameň v tvare padáka a v múzeu Molpír mu venovali pamätnú izbu. Zaslúžil si dokonca aj pomník na bratislavskom letisku.


Pichliač zostal v Trnave
Kopa smetí stála pred kontajnermi na odpad na Kalinčiakovej ulici niekoľko mesiacov. „Pýtame sa touto cestou vinníka, prečo nezabezpečil odvoz tejto nepríjemnej kopy neporiadku? Radi by sme si prečítali vyjadrenie Technických služieb v Trnave, kto je kompetentný na odvoz smetí zo sídlisk a rodinných domov. Pri niekoľkých cestách do susedného Rakúska sme sa mohli presvedčiť, ako to na sídliskách vyzerá, ako sa samotní ľudia starajú o svoje prostredie. A pozrime u nás. Nevážime si nič, len ten svoj kúsok domu. Záverom sa opäť pýtame, prihlási sa niekto k tej kôpke, a či nie? Vážení, len tak ďalej, veď niekto sa už o to postará, však?“ Porovnávať Slovensko s Rakúskom aj dnes, je ako porovnávať slovenskú dedinu s cigánskou osadou. Jedno aj druhé je neporovnateľné.


Dve strany Bukovej
Priehrada Buková nie je rekreačným strediskom a svoje najlepšie časy má dávno za sebou. Dnes je vhodnejšia na rybárčenie, ale pred dvadsiatimi rokmi tam bol raj pre dovolenkárov. Rodine z Tekova prekážalo, že na ľavom brehu sa k vode dostanú len cez bahno. Pravý breh mal pláž. „Mne aj mojim priateľom sa toto prostredie páči, vidím v ňom tú tábornícku prirodzenosť. Presvedčila som sa o tom, že záchody sú v tomto roku udržiavané na vysokej úrovni.“ V stanovom kempe mohli mať návštevníci osobné motorové vozidlo pri ruke. Cukráreň, bar na lodi, ihrisko pre deti, stánky s ovocím, potravinami, teplé sprchy robili pravý breh priehrady atraktívnejším. Návštevnosť v sezóne dosiahla päť – šesť tisíc ľudí. Pred pätnástimi rokmi som tu bola s rodičmi na jeden deň sa okúpať. Ako trojročnej mi dovtedy iba na dvore napúšťali bazénik, v ktorom som sa kúpala hore aj dole bez. Na priehradu mi mama dala plavky. Môj zážitok z veľkej vody sa v rodine odvtedy stal veselým príbehom pri spomienkach na časy minulé. Keď som vošla do vody, začala som strašne plakať. Všetci mysleli, že som sa zľakla studenej vody. Ale ja som vzlykala: Ja máááám mokrééé plavky. :-)

reklama

 

Záber pichliača dokumentuje oprávnenosť našej kritiky. FOTO: se


Butik s pohrebnou službou
Nová doba priniesla nové problémy, s ktorými chcela redakcia občanom pomáhať. Zaujímavú otázku položil čitateľ M. N. z Trnavy. „Žiadam vás o podanie vysvetlenia, ako získať povolenie na otvorenie butiku. Išlo by o atypický butik s týmito službami: podávanie občerstvenia, alko aj nealko nápojov. Ďalej predaj kvetov a vencov na hroby, prípadne zapožičanie vencov. Kto vydáva povolenie na túto činnosť, ako nakupovať vo VOC od podnikov a súkromníkov, ako vypočítať daň, poistenie? Chcem finančne podporovať miestnu dychovú hudbu, ktorá hráva na pohreboch, či je nárok na zníženie dane a podobne.“ Ako nápad úplne super. V jednom obchode kúpite veniec na hrob drahého zosnulého a zároveň aj šaty na pohreb. A možno tam vybavíte aj kar. Mohol toto myslieť naozaj niekto úplne vážne?

JÚLIA KAMPFOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama