BLOG: Česi majú parádny štatistický web o futbale, pridá sa Slovensko?
BLOG - Futbalová téma | 9.3.2021, 11.28, Ján Král
Futbaloví fanúšikovia majú možnosť na webe nájsť veľmi cenné a inak len veľmi ťažko dohľadateľné štatistiky.
Ilustračné foto: Ján Král
reklama
K skvelým veciam sa človek neraz dostane úplnou náhodou. Bez toho, aby som niečo podobné vyložene vyhľadával, som sa pred pár dňami vďaka komunikácii s priateľom ohľadne staršieho ligového zápasu Spartaka, dostal k parádnej futbalovej databáze.
Možno ju už poznáte, ak nie a máte radi český a slovenský futbal, určite si ju vychutnáte.
Na úvod otázka. Viete, o aký zápas, z akého roku ide?
reklama
TJ Spartak ZŤS Trnava – TJ Bohemians Praha 1:2 (0:1)
Góly: 90. Zemaník – 5. Špak, 55. Urban
ŽK: Michalička – Čihák, Chytra
Rozhodovali: Bohuněk – Zvolánek, Jirku
Diváci: 2135
SPARTAK: Tóth – Boskovič, Frťala, Michalička – Bališ, Ovad, Mičega, Tibenský, Haša (59. Duchoň) – Rybnikár (49. Zemaník), Ujlaky. Tréner: Matovič.
BOHEMIANS: Šimurka – Čihák, Mlejnek, Klusáček, Chytra – Lang, Pavlík, Urban, Šindelář – Špak, Sanytrník (79. Vlček). Tréner: Packert.
….
….
….
Písal sa dátum 11. jún 1993, duel mal výkop o 17:00. Išlo o záverečný súboj trnavského Spartaka vo federálnej lige.
Slovensko vtedy už takmer polroka existovalo ako samostatný štát, dohrávala sa však ešte rozohraná spoločná súťaž.
Spartak skončil v tabuľke na poslednom šestnástom mieste tabuľky, nakoľko sa však súťaž delila na samostatnú českú a slovenskú ligu, nevypadol.
Majstrom bola pražská Sparta, o päť bodov pred Slaviou. Zo slovenských tímov skončil najvyššie bratislavský Slovan – na treťom mieste.
Na Trnavu v neúspešnej sezóne chodilo doma v priemere 3377 divákov, najlepšie štatistiky z tohto pohľadu mal v celej sezóne Slovan s priemerom 11431 divákov na zápas.
Najviac divákov (29720) prišlo v ročníku na pražské derby, v ktorom Sparta podľahla Slavii 0:2.
Najlepším kanonierom súťaže bol 24 gólový slovanista Peter Dubovský (na gól čakal 108 minút, priemer 0,83 gólu na zápas), iba o jeden presný zásah menej zaznamenal slavista Pavel Kuka.
Najlepší strelec Trnavy Július Zemaník mal na konte šesť gólov.
Najviac čistých kont v sezóne vychytal brankár Slavie Zdeněk Jánoš, najtrestanejším obrancom bol vtedy ostravský zadák Tomáš Řepka (11 žltých kariet a jedna červená).
Pre zaujímavosť, na štvrtom mieste v tomto poradí figuroval Trnavčan Milan Malatinský s desiatimi žltými kartami.
Najstarším hráčom súťaže bol vo veku 36 rokov 8 mesiacov a 23 dní Vladimír Mráz z Hradca Králové, najmladším Prešovčan Radovan Kocúrek (16 rokov, 5 mesiacov, 26 dní). V kádri Spartaka bol benjamínkom 18-ročný Pavol Pavlús.
Prečo toto sem všetko píšem? Všetky tieto a ešte mnohé ďalšie detailné štatistiky sa teraz dajú nájsť „pod jednou strechou“ na portáli csfotbal.cz.
V sezóne 1971/72 získal Spartak Trnava svoj štvrtý majstrovský titul. Lige vtedy dominovali slovenské mančafty, päť najlepších priečok obsadili slovenské tímy, len jednu český celok. Zdroj: csfotbal.cz
Ľahko dostupné a prehľadne usporiadané, nadchýnajúco detailné. Majstrovská práca!
Veď len k spomínanému duelu Spartaka s Bohemians je vedený napr. aj vekový priemer tímov.
Na strane trnavského tímu bol 23,2 roka, u Bohemky 26,8 rokov. Trnavskí hráči mali vtedy priemerný počet odohraných ligových zápasov 42, pražskí súperi 98.
Podobné zákusky a čerešničky by sa dali vyberať ďalej.
Poradie strelcov v prvej majstrovskej sezóne Spartaka v ročníku 1967/68. Zdroj: csfotbal.cz
Web mapuje hlbokú históriu československého futbalu až do dvadsiatych rokov predošlého storočia.
Čitateľ si teda nájde podrobné údaje aj zo sezón, o ktorých už existuje veľmi málo, resp. ťažko dostupných prameňov.
Autori čerpali hlavne zo štatistík týždenníka Gól a českého denníka Sport. Postupne vytvorili databázu zápasov, hráčov, trénerov, rozhodcov a ďalších údajov súvisiacich primárne s českým futbalom, do leta 1993 však štatistiky zahŕňajú aj údaje týkajúce sa slovenských tímov.
Okrem najvyššej súťaže dokonca mapovali aj druhú a dokonca i tretiu ligu, reprezentáciu vrátane kategórie U21 a počínanie klubov v Európskych pohároch.
Na stránke si môžete pozrieť štatistické podrobnosti. V druhom kole sezóny 1988/89 Spartak zdolal doma Baník Ostrava, ktorý napokon skončil v lige druhý o tri body za Spartou. Trnava obsadila dvanáste miesto, zostupovým priečkam sa vyhla o štyri body. Zdroj: csfotbal.cz
Spartak môže byť hrdý, že je na piatom mieste v počte účastí v dnešnej Lige majstrov spomedzi českých a slovenských klubov a na štvrtom v Pohári víťazov pohárov.
Autori webu píšu, že ich ambíciou je vyplniť prázdne miesto ťažko dostupných štatistík z minulosti a prispieť tak k ucelenému pohľadu na futbal v našich končinách.
Netvária sa neomylne a uvítajú spoluprácu pri ďalšom budovaní databázy.
„V žiadnom prípade nejde o oficiálne dáta, také ktoré už nejde zrekonštruovať. Výlučným zdrojom je dobová tlač a literatúra, pri nej sa stretávame s jej neúplnosťou a nejednotnosťou. Budeme našim čitateľom veľmi vďační, pokiaľ nás upozornia na prípadné chyby či neúplné údaje pomôžu doplniť,“ píše v mene kolektívu autorov Aleš Jandač.
Projekt csfotbal.cz prináša aj podrobné štatistiky hráčov v lige. Takéto mal Michal Gašparík starší, otec súčasného trénera Spartaka. Neskôr k nim ešte pridal štarty v cyperskej lige za AEL Limassol. Zdroj: csfotbal.cz
Bolo by skvelé, keby vznikla obdoba aj slovenského projektu. U nás síce už niekoľko rokov funguje elektronický informačný futbalový systém, nezahŕňa však ani len kompletnú históriu samostatnej slovenskej ligy.
V elektronickom archíve sa nedostanete hlbšie ako do roku 2012.
Možno úloha pre Slovenský futbalový zväz, možno tip pre partiu nadšencov. Každopádne, takýto počin by určite ocenil nejeden fanúšik futbalu v krajine pod Tatrami.