Trnavské rybníky
reklama

Deväťdesiate roky patrili Depeche Mode, v Trnave mala skupina silný fanklub

RELAX - Trnavské pikošky | 10.3.2021, 10.40, Ján Král

Členovia trnavského fanklubu Depeche Mode organizovali v meste aj diskotéky, veľkú spravili i v mestskej športovej hale.

Deväťdesiate roky patrili Depeche Mode, v Trnave mala skupina silný fanklub

Peter Móder zostal pri hudbe, pracuje v trnavskom CD Aquarius. Foto: Ján Král

reklama

 

Hudobná alternatíva mala v Trnave vždy silné postavenie. V osemdesiatych rokoch kraľovala tejto scéne britská kapela Depeche Mode a inak to nebolo ani v Trnave.

 

Písal sa rok 1988, keď v partii mladých ľudí skrsla myšlienka založiť fanklub tejto skupiny.

 

Slovo dalo slovo a do pohybu sa dali veľké veci.

reklama


Na vzniku fanklubu majú výrazný podpis Martin Jonáš, Peter Fančovič a Peter Móder. Posledný menovaný mal na starosti hlavne depešácke diskotéky v K-čku alebo neskôr Arche.


„Bolo nás veľa, čo sme sa na tom podieľali. Ja som navyše časom aj tak prešiel k tvrdšej muzike. Fanúšikom Depeche Mode som však stále zostal, keď vystupujú na Slovensku, ich koncert nevynechám,“ hovorí Peter Móder, ktorého Trnavčania poznajú z obchodu s hudobnými nosičmi CD Aquarius a alternatívnou módou.


Hity ako  „People are people“, „Black celebration“, „Never let me down again,“ v podaní Davida Gahana valcovali svet. V Trnave sa idea depešáckeho fanklubu rýchlo chytila. 


„Nových členov sme prijímali v ROH-čku na diskotéke. Vypisovali sa prihlášky, dokonca som dával dokopy test, nechceli sme tam mať hocikoho, aj keď od toho sme rýchlo upustili, keďže to nemalo zmysel,“ smeje sa pri spomínaní.

 

Peter Móder na koncerte Depeche Mode na pražskej Letnej v roku 1993. Za ním Peter Fančovič. Foto: archív PF

 


K albumom vtedy nebola jednoduchá cesta, zháňali ich kade-tade.

 

„Keď som chcel album Violator, ktorý vyšiel v úvode 90-tych rokoch, musel som vyraziť na burzu do Bratislavy, kde mi to nahrali na kazetu. Medzi prvými som sa dostal k prekladom textov skladieb, doteraz mám tú písanku odloženú. Kým človek také niečo zohnal, alebo skúšal aj sám preložiť, tak to trvalo. Internet neexistoval. Človek sa nadrel, kým sa k tomu dostal.“


V Trnave organizovali depešáci tematické diskotéky.

 

„Spomínam si na akcie v Kalokagatii, prípadne v budove komunistov na Sladovníckej ulici. Hudbu sme púšťali z kaziet, neskôr CD-čiek. Dokonca sme si raz prenajali aj športovú halu a treba povedať, že sa z veľkej časti zaplnila. Na párty prišlo asi tisíc ľudí. Depeche Mode v tom čase veľmi nekoncertoval, vyhľadávali sme preto aj koncerty domácich interpretov, ktorí sa venovali tejto hudbe ako boli napr. Oceán alebo Monte Rosa.“

 

Z pražského koncetu v roku 1993. Foto: archív PF

 


Vlastné hudobné aparatúry nemali, na spoluprácu oslovili aj Dj-ov. Hrať prišiel medzi inými dnes už známy hudobný expert Juraj Čurný.

 

Neskôr sa centrom depešáckej muziky stalo K-čko, prvý nezávislý klub na Slovensku.


„Každý, kto sa zaujímal o inú hudbu ako stredný prúd, sa v 90-tych rokoch chodieval baviť do K-áčka. Hrávali tam aj veľké mená ako Mňága a Ždorp, alebo Tichá dohoda. Zlatý vek klubu zažívalo K-áčko okolo roku 1993, Archa vznikla o čosi neskôr a prebrala mnohé funkcie. Bol to domáckejší klub, pre mňa niečo ako jedna veľká rodina, kde sa organizovali športové disciplíny v nezmyselných disciplínach, cez rôzne zábavné relácie na amatérskej úrovni či vysokoškolská Improliga.“

 

 

Fanklub Depeche Mode už aktuálne v Trnave nefunguje. Archa zanikla a budúcnosť K-áčka je dnes tiež veľmi otázna, nakoľko priestory prejdú čoskoro zásadnou rekonštrukciou. 


Móder hovorí, že aj v zahraničí je normálne, že hudobné kluby vznikajú a zanikajú a nahrádzajú ich nové. Samozrejme, spomienkový optimizmus zostane. Za dôležité považuje, aby alternatíva stále mala svoj priestor na fungovanie.


„Depešácka komunita je silná a naviazaná na kapelu, preto aj tie monotematické party prežili doteraz. Vždy tam stretnete v podstate totožných ľudí, a aj keď prichádzajú nové generácie, vždy si majú čo povedať,“ dodal.

 

 

Kristove roky od prvého koncertu

Vo štvrtok 11. marca uplynie presne 33 rokov od prvého koncertu Depeche Mode v Československu, ktorý sa uskutočnil v roku 1988 v Prahe.


„O lístky malo záujem 140 000 ľudí, napokon bol koncert v športovej hale. Mal som vtedy 14 rokov, Moďo o rok viac, rodičia nás na koncert nepustili. Sen sme si splnili o päť rokov neskôr, keď sme si prenajali dva autobusy, ktoré nás priviezli na pražskú Letnú, kde Gahan a spol. opäť vystúpili,“ spomína Peter Fančovič, ktorý bol tiež obrovským nadšencom kapely.

 

Časť autobusového zájazdu z roku 1993. Foto: archív PF


„Spomínam si ako Moďo svojho času priniesol na kazete nový album kapely Oceán ešte skôr ako oficiálne vyšiel. To bolo na tú dobu nevídané, aby sme sa dostali k skladbám skôr ako sa objavili v predaji. Prvýkrát sme si ho vypočuli z magnetofónu v parku za sochou Antona Bernoláka,“ pridal ďalšie spomienky.

 

 

Predávať môžu len na objednávky

CD Aquarius, v ktorom Peter Móder pracuje, je známa trnavská značka. Vznikla v roku 1995, založil ju Roman Miezga, v máji to bude 21 rokov, čo tu pracuje aj Móder.

 

Prevádzka najprv sídlila na prízemí Domu kultúry, už niekoľko rokov je však presídlená na Štefánikovu 5.


Záujemcom o hudobné nosiče ponúkajú výber asi z tritisíc CD-čiek, sedem stoviek vynilových platní či filmov na DVD alebo blue-ray.

 

Ponuka v CD Aquarius je široká. Foto: Ján Král

 


K dispozícii tu je tiež alternatívne oblečenie s motívmi hudobných kapiel, rôzne punkové, rockové a metalové doplnky, náramky, prívesky, hrnčeky či rúška.


„Cez lockdown sú obchody z nariadenia štátu zavreté, môžeme však vyjsť v ústrety záujemcom o náš tovar, ak si ho vopred objednajú na 0950 590 121 alebo cez e-shop, môžeme im ho vydať. Od pondelka do piatka predpoludním sme k dispozícii,“ vraví Móder.

 

Objednávky vybavujú každý pracovný deň. Foto: Ján Král

 


Nové albumy neustále vychádzajú, trh sa nezastavil. Nedávno potešili svojich fanúšikov napr. Foo Fighters. Obmedzenia predaja však v CD Aquarius výrazne cítia.

 

„Prepadli sme sa možno na päť percent zo štandardných tržieb... Doba Covidová nám dáva zabrať, ale veríme, že zase bude dobre,“ dodal.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama