Na vysokoškolského pedagóga Pavla Gleska spomína športová Trnava s úctou
RELAX - Tí sú naši | 28.3.2021, 08.00, prispievatelia
Deň učiteľov a okrúhle výročie nedožitých deväťdesiatych narodenín dávajú priestor redaktorsky sa poďakovať významnej osobnosti v akademickom či olympijskom hnutí.
Pavol Glesk pri dekorovaní najrýchlejšej trojice jednej z mládežníckych kategórií medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi pred trnavskou radnicou. Foto: Blažej Vittek
reklama
Prvý štvrťrok 2021 sa pomaly končí. V masovom telovýchovnom dianí toho priniesol pramálo. Počas pandémie dostávajú priestor iba najvyššie súťaže dospelých vo vybraných kolektívnych športoch.
Do pozornosti žurnalistu sa v samote týchto dní väčšinou núkajú spomienkové udalosti. Vrátane tichého uctenia si telocvikárskych osobností pri príležitosti Dňa učiteľov.
Nejeden chýrny pedagóg už odišiel na večnosť. Tiež univerzitný profesor Pavol Glesk. Rodák z Lučenca (*30. 1. 1931) zomrel 15. 7. 2008 v Bratislave.
reklama
Vysokoškolskej komunite v Trnave bolo o ňom známe, že do povedomia širokej verejnosti vstúpil mimoriadne úspešným pôsobením v MTF STU.
Popredný organizátor, noblesný muž, prišiel obdarený cieľavedomým premýšľaním či jedinečnými manažérskymi schopnosťami.
Jeho srdcovou záležitosťou bola atletika, no výrazne sa angažoval aj v ďalších etapách telesnej kultúry, predovšetkým v olympijskom hnutí.
V Trnave zanechal výraznú pedagogickú stopu počas pôsobenia v materiálovotechnologickej fakulte na vedúcej pozícii agilnej katedry telesnej výchovy a športu.
Tiež Gleskovou zásluhou sa pilierom regionálneho termínového kalendára stala svetoznáma olympiáda detí a mládeže pod názvom Kalokagatia, v jednej edícii patriaca medzi desať elitných podujatí pod patronátom Medzinárodného olympijského výboru.
Lodivod československej výpravy v ZOH
Najväčšie úspechy dosiahol Pavol Glesk v trénerskej činnosti. Jeho atletickí zverenci vošli do povedomia priaznivcov kráľovnej športov mnohými neprehliadnuteľnými výkonmi svetovej a európskej úrovne.
Začiatkom deväťdesiatych rokov vykonával Glesk podpredsednícku funkciu v Československom olympijskom výbore, bol predsedom Slovenskej olympijskej akadémie aj členom exekutívy UNESCO pre telesnú výchovu a šport.
Zimné olympijské hry 1992 vo francúzskom stredisku Albertville privítali posledný raz spoločnú výpravu československých športovcov a profesora Gleska poverili v krajine galského kohúta vedením našej federálnej výpravy.
Inak, z pozície trénera a funkcionára sa dovedna deväťkrát zúčastnil olympijských hier.
Už bola zmienka, že veľkou mierou pomáhal v trnavskej akademickej telovýchove.
Ako vedúci katedry MTF STU vedel s entuziazmom dozerať i na pracovný ruch pri budovaní ihrísk a oplotenia športového areálu TJ Vysoké školy Trnava.
Tiež v prípade havarijnej situácie usmerňoval rozsiahlu prestavbu krytého vysokoškolského bazéna.
Neobíďme, že významný zástoj ešte mala Gleskova vedecká, prednášková a publikačná činnosť.
Mestské ocenenie za rok 2002
V slovenskom Ríme patril obľúbený pedagóg aj do riadiacich štábov viacerých medzinárodných projektov, napríklad vtedy populárneho Malokarpatského maratónu.
Keďže čestný predseda nášho Trnavského olympijského klubu systematicky poskytoval bohaté skúsenosti pri desiatkach akcií z oblasti telesnej kultúry, tamojšia samospráva nenechala jeho iniciatívu bez povšimnutia.
Koncom februára 2003 schválili poslanci MsZ v Trnave môj návrh na udelenie mestského ocenenia prof. dr. Pavlovi Gleskovi, CSc., za predošlý rok.
Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnavy si jeho laureát prevzal osobne začiatkom marca ´03 na slávnostnom zasadnutí v Divadle Jána Palárika.
Prítomní nešetrili v tej chvíli potleskom, veď za všestrannú pomoc a podporu pri rozmachu trnavského športového diania bola takáto pocta odovzdaná P. Gleskovi plným právom.
JAROSLAV LIESKOVSKÝ