Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Exotická futbalová misia: Ján Pavlovčík po pôsobení v Spartaku trénuje v Líbyi

ŠPORT - Futbal - Spartak | 6.4.2021, 10.09, Ján Král

V trnavskom Spartaku približne pätnásť rokov viedol mládežnícke tímy, úspechy dosahoval už so žiackymi kategóriami, s dorastencami do 17 rokov sa stal majstrom Slovenska, neskôr si vyskúšal aj prácu pri juniorke bílích andelov. Od jesene 2019 nebol toľko na očiach, pred pár dňami však Ján Pavlovčík (54) opäť zdvihol hodenú rukavicu a chopil sa veľkej výzvy. Prijal exotickú ponuku z As Swehly SC.

Exotická futbalová misia: Ján Pavlovčík po pôsobení v Spartaku trénuje v Líbyi

Anton Mišovec a Ján Pavlovčík (vpravo) v líbyjskom pôsobisku. Foto (3x): archív Jána Pavlovčíka

reklama


Ide o klub z tretieho najväčšieho mesta Líbye Misráty, ktorý chce futbalovo napredovať. Preto siahol po tréneroch z Európy.


Jána Pavlovčíka si do nového pôsobiska vybral český kouč Anton Mišovec (55).

 

Ten má za sebou úspešne pôsobenie v dorasteneckých a juniorských celkoch Slavie Praha, Slovácka, Ostravy, či seniorov Přibrami a Prešova.

reklama

 

Mišovec v novom pôsobisku prevzal funkciu športového riaditeľa mládeže a trénera mladšieho dorastu.


„Poznáme sa zo štúdia na vysokej škole v Prahe. Sadli sme si ľudsky a taktiež naša futbalová filozofia je totožná. Keď dostal ponuku z Líbye, ozval sa mi a ponúkol mi spoluprácu,“ vraví Ján Pavlovčík, ktorý pochádza z Bánoviec nad Bebravou, v Trnave však žije od roku 1994 a v líbyjskom celku má na starosti okrem kategórie U15 aj kondičnú prípravu tímu do 20 rokov.


„Vedenie klubu nás angažovalo s cieľom nastoliť trénerskú metodiku, pomôcť pri skautingu, výbere hráčov a trénerov v mládežníckej sekcii. Skrátka chcú posunúť klub vpred.“

 

 

Šikovní hráči, na ktorých ale treba pracovať

Zmluvu podpísali na rok, možná však je dlhšia spolupráca. V Líbyi je česko-slovenská dvojica zatiaľ len zhruba dva týždne, už však spozorovala, na čom bude treba zapracovať. 


„Sú tu šikovní hráči, niektorí dokonca aj výnimoční, avšak značné množstvo zanedbaných. Predovšetkým bude treba zabrať na rozvoji herných činnosti jednotlivca a ich dynamizácii. Zároveň aj fyzická stránka nie je u väčšiny hráčov podľa nášho názoru na požadovanej úrovni. Pravdepodobne je to spôsobené aj menším počtom tréningových jednotiek v týždennom mikrocykle oproti slovenským družstvám,” hovorí Pavlovčík.

 

Pri podpise zmluvy.

 


Problémom je zatiaľ aj komunikácia. Po anglicky sa nedá dorozumieť s každým. To platí o hráčoch aj tréneroch.

 

„Niekedy komunikujeme rukami – nohami. Preto sa snažíme  čo najrýchlejšie naučiť čo najviac slov z arabského jazyka. Keď však hráčom názorne ukážem, čo od nich chcem, pochopia to a pracujú.“


Seniorské družstvo hráva domáce zápasy na centrálnom mestskom štadióne. Mládežnícka sekcia má k dispozícii veľkú umelú trávu, jedno menšie ihrisko a začali s výstavbou ďalších ihrísk.

 

Do konca roka plánujú aj výmenu povrchu na veľkej umelej tráve. Klub má v areáli k dispozícii taktiež veľkú športovú halu so samostatnou posilňovňou, tiež telocvičňu na úpolové športy. 


„Zatiaľ som videl a viedol len zopár zápasov. Včera naša U17 odohrala výborný prípravný zápas so silným celkom Ittihad Tripolis. Je to družstvo z druhej skupiny, ktoré rovnako ako naša U17 postúpilo z prvého miesta do ďalších bojov o celkový titul majstra Líbye. Domáci činovníci sa obávali tejto konfrontácie, napriek tomu sa nám podarilo súpera zdolať 4:1, dokonca sme ďalšie gólové príležitosti trestuhodne nepremenili. To jasne naznačuje, že chlapci sú schopní konkurovať špičke v krajine. Je pred nami však ešte veľa, veľa práce."

 

 

 

Všade piesok a mementá vojny

V Líbyi zúrila v roku 2011 občianska vojna. V Misráte sa viedli tvrdé boje, polmiliónové mesto sa z toho doteraz úplne  nespamätalo.


„Na mnohých domoch vidno ešte poškodenia od streľby z guľometov či dokonca od tankov. Novopostavené budovy a obchody sú pekné, ale úplná obnova ešte potrvá dlho. Jeden z trénerov nám spomínal, že vo vojne utrpel zranenie, klub prišiel aj o talentovaného 19-ročného futbalistu, ktorý, žiaľ, vojenský konflikt neprežil.“


Hoci je Misráta prímorské mesto, za jeho bránami sa rozprestiera púšť.

 

„Zafúka vietor a všade je piesok. Bočné uličky mesta ústia do pieskových polí. Autá sú z tohto dôvodu stále zaprášené. Počítam, že v krátkej dobe sa rozrastie sieť autoumyvárok, ktoré budú mat solídny kšeft.”

 

Okrem futbalu sa teší v krajine obľube aj volejbal. Takto vyzerali oslavy zisku trofeje tamojšieho klubu.

 

 

Mišovec s Pavlovčíkom bývajú asi šesť kilometrov od tréningových ihrísk, do práce ich vozieva klubový šofér. 


„Domáci nás berú možno trochu ako atrakciu, na ulici nás spoznávajú, vedia, že sme futbaloví tréneri. Neraz sa stalo, že keď sme čakali na odvoz, niekto zastavil autom a ponúkol nám, že nás zvezie. Hromadná doprava tu inak nefunguje, azda všetci sa prepravujú autom, ešte som tu nevidel ani cyklistu.“


Futbal sa v krajine teší obľube. Aj na zápasy mládežníkov prichádzajú stovky divákov.

 

„Swehly je v Misráte najpopulárnejší klub. Veľkej obľube sa teší aj volejbal. V deň, keď sme pricestovali, oslavoval domáci klub zisk trofeje. Volejbalisti sa vozili po meste na otvorenom autobuse a aplaudovali im nadšení ľudia. Futbal je však športovou témou číslo jedna, čo registrujeme aj na záujme ľudí, keď sa vyberieme v meste do kaviarne. Populárne medzi ľuďmi sú tiež čajovne, keďže alkoholu sa moslimovia vyhýbajú,“ dodal Pavlovčík.

 

 

Jeden fotí v Dubaji, druhý stále pri futbale

Ján Pavlovčík má dvoch synov, k futbalu si vypracovali tiež blízky vzťah. Ján (29) chytával, brankárske remeslo však vymenil za prácu stewarda.

 

Lietal pre spoločnosť Emirates, v Dubaji sa postupne spoznal s ľuďmi a momentálne sa už živí ako profesionálny fotograf v tamojšej uznávanej mediálnej agentúre.

 

Na Slovensku inak hrával aj americký futbal, dokonca bol v reprezentačnom výbere.

 

Ján Pavlovčík mladší. Foto: instagram.com/janko.me/


Matúš (23) je futbalový univerzál, zahrá v obrane aj v stredovej formácii. V Spartaku pôsobil od žiackych kategórii.

 

Bývalý mládežnícky reprezentant po zrušení trnavskej juniorky, v ktorej nosil aj kapitánsku pásku, zamieril na hosťovanie do Nového Mesta nad Váhom.

 

Nakoľko je však tretia liga pozastavená pre protipandemické opatrenia, trénuje už takmer rok individuálne.

 

Pracuje aj na svojom vzdelaní, momentálne je už bakalárom psychológie.

 

Matúš Pavlovčík. Foto: Lukáš Grinaj

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama